Paris kapanıyor, 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

Fransa’da koronavirüs vaka sayılarındaki artış sebebiyle başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede 20 Mart’tan itibaren 4 hafta boyunca bütün gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Fransa Başbakanı Jean Castex, okulların açık kalacağını sadece temel ihtiyaç ürünlerinin satıldığı mağazaların hizmet vereceğini, diğerlerinin kapatılacağını söyledi.
Takip et
Paris kapanıyor, 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa Başbakanı Jean Castex, Kovid-19 salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, salgının ülkede hızla yayılmaya devam ettiğini belirtti.

“Bu üçüncü dalga birçok Avrupa şehrinde görülüyor. Bunun nedeni İngiliz varyantıdır. Bu Kovid-19 vakalarının 4’te 3’ünü yaratıyor. (İngiliz varyantı) Daha hızlı yayılıyor ve potansiyel olarak daha ciddi” ifadesini kullandı.

EK TEDBİRLER ALINMASI GEREKİYOR

Castex, salgının vaziyetinin endişe verici olduğunu, bu sebeple ek önlemlerin alınması gerektiğini, bazı bölgelerde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının salgının üstünde olumlu etkisinin olduğunu fakat bunun yetersiz kaldığını kaydetti.

OKULLAR AÇIK KALACAK

Paris’in de içinde bulunduğu Ile-de-France ve öbür 15 bölgede 20 Mart’tan itibaren 4 haftalığına bütün gün sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini duyuran Castex, bu bölgelerde okulların açık kalacağını belirtti. Castex, yalnızca temel ihtiyaç ürünlerinin satıldığı mağazaların hizmet vereceğini, diğerlerinin kapatılacağını söyledi.

İnsanların evin 10 kilometre çevresinde süre kısıtlaması olmadan dolaşabileceğini ifade eden Castex, ülkede bölgeler arası seyahatlerin mecburi haller dışında yasaklandığını aktardı. Castex, ülkede sokağa çıkma yasağının saat 18.00 yerine 19.00’da başlayacağını söyledi.

İnsanların öte yandan mümkün olduğunca en az 4 gün evden çalışması gerektiğini ifade eden Castex, 5,7 milyon kişiye Kovid-19 aşısı vurulduğu bilgisini paylaştı.

Paris kapanıyor, 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

ASTRAZENECA AŞISI YENİDEN BAŞLIYOR

Castex, önlem maksatlı geçici süreliğine durdurulan AstraZeneca aşısının yarın öğleden sonra tekrar uygulanmaya başlanacağını açıklayarak, “Bu aşıya güvenebileceğimizi göstermek için yarın bu aşıdan yaptıracağım” şeklinde konuştu.

Toplamda mayıs ortasına kadar 20 milyon ve haziran ortasına kadar 30 milyon kişiyi aşılamayı hedeflediklerini ifade eden Castex, mayıs ayının ortasından itibaren 50 yaş üzerindeki kişilere aşı uygulanabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Olivier Veran da yaşlı insanlarda Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirenlerin ve virüse yakalananların sayısının mühim ölçüde düştüğünü, bunun aşılama çalışmalarının olumlu etkisinden kaynaklandığını kaydetti.

Fransa’da ülke genelinde 18.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Fransa, İtalya ve İspanya’nın da olduğu bazı Avrupa ülkelerinin, kanda pıhtılaşma gibi yan etkilere neden olduğu şüphesiyle AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurmuş, sonrasında Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının güvenli ve yararlarının risklerden fazla olduğunu bildirmişti.

SON 24 SAATTE 34 BİN 998 YENİ VAKA

Fransa’da son 24 saatte 34 bin 998 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu. Fransa Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 274 kişinin yaşamını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı 91 bin 706’ya çıktı.

Ülkede virüs belirlenen kişi sayısı 34 bin 998 artışla 4 milyon 181 bin 607’ye yükseldi.

Hastanelerde 4 bin 246’sı yoğun bakımda olmak üzere 25 bin 389 kişinin tedavisi sürerken iyileşenlerin sayısı 1270 artışla 278 bin 263’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020’den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 5 milyon 748 bin 698’e çıktı, bunlardan 2 milyon 393 bin 568’izine ikinci doz aşı vuruldu.

Fransa Başbakanı Jean Castex, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 vaka sayılarındaki artış sebebiyle başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede 20 Mart’tan itibaren 4 haftalığına bütün gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.