Paris Anlaşması TBMM’de kabul edildi!

Son dakika haberine göre, Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Takip et
Paris Anlaşması TBMM’de kabul edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Genel Kurulda teklifin maddeleri üstünde söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Meclis’in yeni yasama senesinde Genel Kurulun ilk gündem başlıklarından birinin Türkiye’yi, dünyayı ve insanlığı yakından ilgilendiren iklim değişikliği konusuyla alakalı olmasını son derece değerli bulduğunu söyledi.

Karaaslan, “İçinde bulunduğumuz dönemde uluslararası toplum, Kovid-19 salgını, savaş ve çatışmalar, terör, göç, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği gibi çok sayıda problemle mücadele etmekte, ortak bir çıkar yol bulmak ismine çaba göstermektedir. Başka bir ifadeyle, bu yüzyılın en büyük sınavları bu alanlarda verilmektedir fakat henüz hiçbirinde somut bir başarı elde edilebilmiş değiliz maalesef.” şeklinde konuştu.

Oysa teknolojinin sağladığı olanaklar her geçen gün artarken, erişilebilirlik ve etkileşim her geçen gün daha da güçlenirken dünyada toplumlar arası sosyal, mekansal ve ekonomik eşitsizliklerin de aynı oranda arttığını ve bu uçurumun her geçen gün daha da belirginleştiğini dile getiren Karaaslan, “İnsanlık bir yandan çağın en büyük sınavlarını verirken, öbür taraftan da en büyük başarısızlıklarıyla karşı karşıyadır.” diyerek konuştu.

“Yeryüzü coğrafyası insanlık için bir bütündür”

“Biz biliyoruz ki bugün uluslar coğrafi sınırlarını her ne kadar çizmiş ve ayrılmış olsalar da yeryüzü coğrafyası insanlık için bir bütündür.” diyen Karaaslan, dünyanın herhangi bir yerinde kanayan bir yaraya dönüşmüş meselenin, öbür toplumları er ya da geç etkilememesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Bu problemlerin çözümünün, iş birliğinin yanı sıra adil ve samimi yaklaşımları gerektirdiğini ve bunlardan biri eksik kaldığında başarının söz konusu olmadığını vurgulayan Karaaslan, “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden beri ulusal ve uluslararası her platformda mücadelemizi temellendirdiğimiz anlayış işte tam da budur.” ifadesini kullandı.

“Karbon emisyonlarının yüzde 68’inden yalnızca 10 ülke sorumludur”

Karaaslan, şunları kaydetti:

“İklim değişikliğiyle mücadele konusu 1992 Rio Zirvesi’nden bu yana Birleşmiş Milletler himayesinde ve bütün mensup devletlerin katılımıyla her sene müzakere edilmektedir. İklim değişikliği politikalarının uzun dönemli maksadını ve bu amaca yönelik ilke ve prosedürleri tespit eden Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi de gene bu sene imzaya açılmıştır. Bugün burada hep beraber üstünde konuştuğumuz Paris İklim Anlaşması, esasen bu sözleşmenin bir uzantısıdır. Anlaşmanın hedefi, yüzyılın ortasına kadar küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlı tutmaktır. Bu hedefi gerçekleştirmek için her ülkenin alması gereken sorumluluklar ve atması gereken somut adımlar vardır. Burada Çerçeve Sözleşme’nin temel ilkesini hatırlatmakta yarar görüyorum, ‘Ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluklar ve göreceli kabiliyetler.’

Bu ortak çabayı çok mühim ve kıymetli bularak Paris İklim Anlaşması’nı ilk imzalayan ülkelerden biri olduk fakat Türkiye Büyük Millet Meclis’imizde bugüne kadar onaylamadık. Bunun sebebi, sözleşmenin temel ilkesiyle bağdaşmayan, yükümlülükler arasında adaletsizliklere yol açan kararlara karşı ortaya koyduğumuz tepkidir. Tarih boyunca dünyayı en az kirleten ülkelerden Türkiye, dünyayı en fazla kirleten ve buna rağmen en fazla sorumluluğu almaktan geri duran ülkelerle aynı kategoride yer almak istememiştir. İkinci bir konu ise Paris Anlaşması’nı onaylayan ve kuvvetli iddialarla, taahhütlerle dünyaya meydan okuyan gelişmiş ülkelerin katettiği ya da katetmediği mesafedir. Yakın zamanda açıklanan bir istatistiğe göre bugün karbon emisyonlarının yüzde 68’inden yalnızca 10 ülke sorumludur. Bu demek oluyor ki yalnızca 10 gelişmiş ülke üstüne düşeni yerine getirse meselenin büyük bir kısmı çözülmüş olacaktır fakat bugün ortaya konulan iklim senaryolarının hiçbirinde mevcut taahhütler somut adımlarla yaşama geçmediği sürece Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşması mümkün görünmemektedir. Türkiye’nin bugün Paris Anlaşması’nı onaylama yönünde aldığı bu karar, bütün bu adaletsizliğin ortadan kalktığı manasını da taşımamaktadır elbette. Bu karar, ülkemizin bugüne kadar yürüttüğü diplomasi trafiğinin, başarılı müzakerelerin bir neticesi olarak Türkiye’nin daha adil, sağlıklı, temiz ve meydana gelebilir bir dünya için sürdürdüğü küresel iklim değişikliği münakaşalarını başka bir platforma taşıyacaktır.”

Konuşmaların sonrasında yapılan oylamayla Paris Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Teklifi kabul edildi.

Genel Kurulda daha sonra Kullanılmış Yakıt İdaresinin ve Radyoaktif Atık İdaresinin Güvenliği Üstüne Birleşik Sözleşmeye Türkiye Cumhuriyeti’nin Beyanlarla Beraber Katılmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Teklifi ile 28 Ocak 1964 Tarihli Ek Protokol ve 16 Kasım 1982 Tarihli Protokol ile Değiştirilen 29 Temmuz 1960 Tarihli Nükleer Enerji Alanında Üçüncü Şahıslara Karşı Hukuki Mesuliyete Dair Sözleşmeyi Değiştiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Teklifi de görüşülerek kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, gündemdeki konuların tamamlanmasının sonrasında birleşimi, yarın saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.