Parçaları Taşımak İçin Drone Kullanıyorlar!

Bir otomobil üreticisi, üretimde kullanacağı malzemeleri taşımak için droneları kullanmaya başladı.

Seat, parçaları bir karbon fiber kapsülün içerisine yükleyerek ve bir elektromıknatısla drone’a bağlayarak lojistik sürecini hızlandırmayı hedefliyor. İspanyol otomobil üreticisi, parçaların gerekli yerlere iletilme süresinde yüzde 80 oranında tasarruf sağlıyor. Fabrika çalışanları ise dronelardan oldukça memnun olduklarını söylüyorlar.


İspanya’daki fabrikada başlatılan proje kapsamında, fabrika içinde otomobil parçalarının gönderimi dronelar üzerinden gerçekleştiriliyor. Belli bir ağırlığa kadarki bütün parçalar kolay bir şekilde drone ile yerine gönderiliyor. Projeyi yakından inceleyen uzmanlara göre yeni uygulama zaman tasarrufunu yüzde 80 oranına çıkartmış. Uygulama sadece fabrika içinde değil, stokların yapıldığı depolardan üretimin yapıldığı fabrikaya kadar 2 kilometrelik yolculuklarda da kullanılıyor.

HEM ÇEVRECİ HEM HIZLI

1.7 metre çapa sahip olan drone, 95 metre yükseklikten saatte 25 kilometre hızla ilerliyor. Seat Üretim ve Lojistik Departmanı Başkan Yardımcısı Dr. Christian Vollmer, “Drone taşımacılığı lojistik sektörünün yeni gözdesi olacak” diyor. Elektrik pilleriyle çalışan drone, karbon salınımı da yapmadığı için çevreci bir üretim sağlıyor. Projeyi İspanya Havacılık Güvenliği Ajansı da yakından gözlemliyor ve denetliyor. Üretimde Drone kullanan ilk otomobil fabrikası Seat değil. Daha önce de Almanya’da Audi, üretimdeki lojistik sorununu droneları kullanarak çözmüştü. Dronelar sadece lojistik konusunda değil, fabrika içerisindeki ulaşımı zor noktaların tamir ve bakımını da gerçekleştirebiliyorlar.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı