Paranın Eşit Dağılmadığı Ülkeler Sıralamasında 2. Olduk!

Sırbistan'ın birinci olduğu listesinde Slovenya ise sonuncu oldu. Ülkemizin yüzde 21'i gelirin yüzde 50'sine sahip, bu da ciddi bir adaletsizliğe yol açıyor.

Türkiye, Avrupa’da yapılan paranın eşit dağıtılması sıralamasında sınıfta kaldı. Ülkenin milli gelirinin vatandaşlara dağıtılması sıralamasında adaletsizlik yaşayan birinci Avrupa ülkesi, eski Yugoslavya’nın en önemli parçası konumundaki Sırbistan oldu. Sırbistan’ın küçük bir farkla ikincilikte takip eden Türkiye bu alanda yine zirveye oynadı.


Verilere göre ülkemizdeki yüzde 21’lik sınıf milli gelirin yarısına sahip. Bu da geriye kalan yüzde 80’lik kesimin milli gelirden hak ettiği kadar pay alamaması anlamına geliyor. Ülkenin yüzde 22’lik yoksul kesiminin ise milli gelirimizin yalnızca yüzde 6’sına sahip olması aradaki makası gün geçtikçe daha açıyor. Kimisi lüks içinde yaşarken kimisi ise yiyecek ekmek bulmakta bile zorluk çekiyor.

EMEKLİLER VE İŞÇİLER ZOR DURUMDA

Medya ajanslarının derlemesine göre gelir adaletsizliği sık sık haberlere de konu oluyor. Türkiye’de 2018 yılında bu konu ile ilgili 7 binin üzerinde haber yapıldığı belirlenirken yetkililerin bu konuya hiçbir şekilde el atmadığı belirtiliyor. Milli gelirin dağılımında en dipteki kısımlar emekliler ile asgari ücretle çalışan işçiler. Ülkenin yüzde 40’ını oluşturan bu kesim milli gelirden yalnızca yüzde 12’lik bir pay alabiliyor. Bu da, bu kesimlerin ciddi geçim sıkıntısı yaşamasına yol açıyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı