adplus-dvertising

Paramiliter ne demek? Paramiliter örgüt nedir?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürpriz bir şekilde İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan SADAT'ın önüne gitti. Kılıçdaroğlu'na çok sayıda CHP'li vekil de eşlik ettik. Burada bir açıklama yapan CHP Lideri, "Önünde bulunduğumuz SADAT paramiliter bir kuruluştur sözleri sonrası merak edildi. Paramiliter ne demek? Paramaliter nedir?
Takip et
Paramiliter ne demek? Paramiliter örgüt nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “SADAT kimlere hizmet ediyor diye sormaya geldik” dedi. SADAT, CHP Lideri ile CHP’li vekillere kapıyı kapattı.

“SADAT, TERÖRİST YETİŞTİREN BİR KURUMDUR”

Kılıçdaroğlu, SADAT’ın önünde açıklamalarda bulundu.

“Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir” diyen Kılıçdaroğlu, “Seçim güvenliği önemlidir. Önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Daha düne kadar Erdoğan’ın danışmalığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi de var. Dikkatini çekmek isterim kamuyonunu; gayri nizami harp eğitim var. Yani sabotaj, baskın, pusu kurma, suikast ve teftiş… Teftişin bugünkü diliyle Arapça terör olarak tanımlanıyor, Türkçesi de terör. Burası terörist yetiştiren bir kurumdur” dedi.

Paramiliter ne demek? Paramiliter örgüt nedir?

PARAMİLİTER NE DEMEK?

Paramiliter kelimesi Türkçe’de “yardımcı asker” anlamına gelir.

Bir yarı askerî ya da paramiliter güç, işlev ve örgütlenme olarak askerî ancak düzensiz gönüllülerden oluşan devletçe desteklenen bir tür yapı. Terim Yunanca harici anlamına gelen para ve asker anlamına gelen militer sözcüklerinden türemiştir.

Fransızca paramilitaire “yardımcı asker” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca militaire “asker” sözcüğünden para+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için militer maddesine bakınız.

Paramiliter kelimesi tarihte bilinen ilk kez m (1971) eserinde yer almıştır.

Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Paramiliter kelime kökenini göstermek için tıklayın.

PARAMİLİTER ÖRGÜT ANLAMI NE?

Paramiliter güç ya da paramiliter örgüt, yarı askeri bir yapılanma olan gönüllü ve silahlandırılmış insanlardan oluşturulan yapılardır. Tarihin birçok döneminde paramiliter örgütler çeşitli biçimlerde ortaya çıkmışlardır. Genellikle devlet ve egemen sınıflar tarafından desteklenen bu kuvvetler çeşitli amaçları yerine getirmek adına kurulmuştur. Devletin kolluk kuvvetlerinin dışında kalan alanların boşluğunu doldurmak ya da yardımcı kuvvet olarak işlev görmek üzere hareket edebilirler. Devlet ve sermaye tarafından desteklenen aynı zamanda ülkemizde bulunan “geçici köy koruculuğu” ya da yeni adıyla “güvenlik koruculuğu” paramiliter kurum sayılmaktadır. Sadece devlet ve sermaye elinde değil, politik bir parti tarafından da kurulan paramiliter örgütler vardır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.