adplus-dvertising

Paraguay’ın Ankara Büyükelçisi Paraguay’ın , Çaykur Rizespor aşkını anlattı

Paraguay’ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta, büyük bir Çaykur Rizespor taraftarı olduğunu söyleyerek, “Beni tanımlarken fanatik kelimesini kullanabiliriz. Futbolda ara sıra güzel ara sıra de kötü zamanlar olur. Ekibimiz şu sıralar zor zamanlar geçiriyor olsa da ben her zaman Çaykur Rizespor’u destekliyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Paraguay’ın Ankara Büyükelçisi Paraguay’ın , Çaykur Rizespor aşkını anlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Paraguay’ın Ankara Büyükelçisi Peralta, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) özel açıklamalarda bulundu. Rizespor sevgisinin hikayesini anlatan Peralta, öte yandan Türkiye ile Paraguay ilişkilerini, ilk Türkiye izlenimlerini de değerlendirdi. Diplomasiye genç yaşlarda başladığını söyleyen Peralta, Türkiye’ye gelmeden önce burasıyla alakalı oldukça fazla iletişimin olduğunu söyledi. 15 yaşındayken tarih çalıştığında Çorum’da bulunan antik medeniyetin dikkatini çektiğini belirten Peralta, Hitit tarihiyle alakalı oldukça fazla çalışmalar yaptığını da ekledi.
Gelecek sene Paraguay ve Türkiye ilişkilerinin 70. senesi olduğunu hatırlatan Büyükelçi Peralta, “Önümüzdeki sene Paraguay ve Türkiye ilişkilerinin 70. senesini kutlayacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi Paraguay ziyaretinden sonra bütün alanlarda çok mühim bir dinamik yakaladık. Bu diplomatik açıdan çok mühim bir ziyaretti. Aynı zamanda bu ziyaret Türkiye’nin bize çok mühim ticaret ortağı olabileceğini göstermiş oldu. Kültürel, sportif ve gastronomi alanlarında tanımamıza sebep oldu. Şu an iki ülke arasındaki iletişim çok dinamik ve devamlı yukarıya doğru seyrediyor” ifadelerini kullandı.

“Zor zamanlar geçiriyor olsa da ben her zaman Çaykur Rizespor’u destekliyorum”

Büyük bir Çaykur Rizespor taraftarı olan Büyükelçi Peralta bu sevgisinin hikayesini ise şu şekilde anlattı:
“Paraguay’ın futbol konusunda Türkiye’den daha fanatik bir ülke olduğunu söyleyebilirim. Biz Paraguaylıların nasıl olduğunu böyle tahmin edebilirsiniz. Türkiye’de birçok futbol takımını ziyaret etme fırsatı buldum. Buraya geldiğimizde Türkiye’de oynayan Paraguaylı futbolcular vardı. Bunlardan bir tanesi Çaykur Rizespor’da oynayan Braian Samudio’ydu. 3 sene önce kendisi beni Çaykur Rizespor’un teknik direktörüyle tanıştırdı ve o günden sonra Çaykur Rizespor fanatiği olma fırsatı buldum. Ciddi manada beni tanımlarken ‘fanatik’ kelimesini kullanabiliriz. Çünkü futbolda ara sıra güzel ara sıra de kötü zamanlar olur. Ekibimiz şu sıralar zor zamanlar geçiriyor olsa da ben her zaman Çaykur Rizespor’u destekliyorum. Birçok Türk bana neden Çaykur Rizespor’u desteklediğimi soruyor. Bunun duygusal bir bağ olduğunu ve daha önceki etkilere bağlı olduğunu söyleyebilirim. Rize’nin daha önce çay bahçelerini, turistik bölgelerini ziyaret ettim. Burayı ziyaret etmek çok hoşuma gitti. Öte Yandan benim takımım olan Çaykur Rizespor’u daha yakından tanımak çok güzeldi benim açımdan.”

“Orman yangınlarında Türkiye ile çalışmak ilgimizi çekiyor”

Paraguay’ın Gönüllü İtfaiyeciler Kuruluşunun kurucusu olan Peralta, Türkiye ile orman yangınlarıyla alakalı bir çalışma yürütmeyi planladıklarının altını çizerek, “Aynı zamanda orman yangınlarında kullanılan dronların da çok mühim olduğunu düşünüyoruz. Bu hususta direkt Türkiye ile çalışmak ilgimizi çekiyor. İtfaiyeciler seviyesinde iş birliği çalışmalarını yürütüyoruz” dedi.

Evinde 2 adet evcil hayvan besliyor

Rezidansında bir köpek ve bir kedi ile yaşayan Peralta, köpeği Paraguay’dan getirdiğini kaydetti. Türkiye’den sevdiği bir arkadaşının kendisine Van Kedisi hediye ettiğini bildiren Peralta, “Çok güzel ve sosyal bir kedi. Devamlı dikkat çekiyor. Paraguay’da insanlar bir araya gelince kediler yaklaşmıyorlar ama bu kedi dost canlısı. Bizim çok mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Geçtiğimiz sene 35’inci evlilik yıldönümümüzü kutladık. Tüm torunlarım buraya geldi. Paraguay’daki torunlarım bu kediyi(Ay ışığı) bekliyorlar ve onu çok seviyorlar” şeklinde konuştu.

“Karadeniz yemekleri Paraguay yemeklerine oldukça fazla benziyor”

Türkiye ile Paraguay’ın benzerliklerine dikkati çeken Büyükelçi Peralta, “İspanyollar ilk Paraguay’a geldiği zaman mısırı gördüklerinde Türk buğdayı adını vermişler. Örneğin Karadeniz yemekleri Paraguay yemeklerine oldukça fazla benziyor. Mısır ekmeği Paraguay’da yediğimiz ekmeklerden bir tanesi. Alinazik ve pişi de aynı biçimde. Çay kültürü de oldukça fazla benziyor. Biz de oldukça fazla çay tüketiyoruz. Aynı zamanda bizim de dantel el işlememiz var” açıklamasında bulundu.

Mevlüt İşli – Muhammed Musab Gümüşer – Cem Geçim

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.