Papa, Irak’ta diyanetten gelen görüşme teklifini reddetti!

Papa Francis’in tarihi Irak ziyaretinde meydana gelen olay dünya gündemine bomba gibi düştü. Üst düzey bir yöneticinin verdiği bilgiye göre, Irak’ın en yüksek Sünni dinî otoritesi Şeyh Ahmet Hassan et-Taha, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa ile görüşmeyi reddetti. Cumhurbaşkanı Berham Salihi de aracı olmak istedi fakat olumsuz cevap aldı.
Takip et
Papa, Irak’ta diyanetten gelen görüşme teklifini reddetti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Papa Francis’in Irak ziyareti ve bu gezide yaşananların yankıları devam ediyor. Tarihî ziyarette Bağdat’ta meydana gelen çok özel bir gelişmenin ayrıntılarına ulaşıldı. Iraklı bir üst düzey yönetici, Şeyh Ahmet Hassan et-Taha’nın ziyaret öncesi yapılan tüm görüşme ve davetlere karşın Papa ile yan yana gelme teklifini reddettiğini belirtti.

“KATOLİKLERİN RUHANİ LİDERİYLE GÖRÜŞMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Iraklı yetkili yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Tertip komitesi, Papa gezisi öncesi Irak’ın en yüksek dinî otoritesi olan Reis el-Mücemma el-Fıkhi es-Sünniy (Diyanet İşleri Başkanlığı) Başkanı olan Şeyh Ahmet Hassan et-Taha’yı aradı. Papa’nın temasları hakkında program hazırladıklarını ve Papa ile Şeyh arasında da bir görüşmenin yapılmasını planladıklarını belirtti.

Şeyh Ahmet bu teklifi tereddütsüz reddetti. Katoliklerin Ruhani lideri ile görüşmeyeceğini belirtti. Bu gelişme üstüne Cumhurbaşkanı Berham Salihi, Şeyhi doğrudan aradı ve en azından Cumhurbaşkanlığındaki karşılamada protokolde yer almasını rica etti. Salihi, bu görüşmede Şeyh Ahmet’e Irak’ta bulunan bütün din temsilcilerinin Saraydaki görüşmeye katılacağını ve kendisinin de katılmasını istediklerini iletti.

Papa, Irak’ta diyanetten gelen görüşme teklifini reddetti!

“MEKKE VE MEDİNE’NİN YERİNE YENİ BİR DİNİ MERKEZ İNŞASI İÇİN GELDİ”

Şeyh Ahmet Hassan et-Taha, Cumhurbaşkanı’na verdiği yanıtta, Papa buraya Mekke ve Medine’nin yerine yeni bir dinî merkez inşası için geldi. Nasiriye-ur, bu dinin merkezi hâline getirilecek ve halkımızı yanlış bilgilerle aldatılacak. İbrahimi dinler, dinlerarası diyalog, barış ve kardeşlik temalarının ardında bu niyet saklı. Ben bu ziyaretin fitne ekme maksatlı olduğuna inanıyorum’ sözleriyle Papa ile görüşmeyeceğini Cumhurbaşkanı Berham Salihi’ye de tekrar etti.

TAHRAN ETKİSİNİ ELEŞTİRMİŞTİ

Şeyh Ahmet Irak’ta en yüksek Sünni otorite olan Reis el-Mücemma el-Fıkhi es-Sünniy’in başkanlığından önce de Maliki yönetimine sert eleştirileri ile bilinen bir isim. Özellikle Maliki döneminde Irak’ta her geçen gün artan Tahran etkisini eleştirmiş ve ülkenin ABD işgali ile beraber İran’ın da siyasî ve dinî tasallutu altına alındığı yönünde yazılı ve sözlü açıklamalarda bulunmuştu.

Papa, Irak’ta diyanetten gelen görüşme teklifini reddetti!

PAPA “IRAK’A HAC İÇİN GELDİM” DEMİŞTİ

Katoliklerin tarihinde ilk kez Irak’ı ziyaret eden Papa olan Franciscus, Bağdat’a indiği ilk dakikalarda “Irak’a hac için geldim” ifadelerini kullandı. Bağdat’ta en- Necat Kilisesi’ne giden ve ayin yapan Papa’nın ikinci ziyaret ve ayin noktası Hazreti İbrahim’in doğduğu Zikar (Nasiriye) Ur antik kenti oldu.

Papa daha sonra Musul- Havuş el-Bayia ve Erbil-Hariri Stadyumunda da birer ayin düzenledi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Irak Milletvekili Erşat Salihi de “Papa’nın gezisi Ur merkezli yeni bir özerk bölge planının parçası” değerlendirmesinde bulunmuştu. Erşat Salihi, Musul kenti sınırları içerisinde ilan edilecek bölgeye Ninova Hristiyan Özerk Bölgesi adının verileceğini ve ABD-NATO tarafından güvenliğinin sağlanacağı bilgisini paylaşmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.