Pangolin nedir? Pangolin yenir mi? Coronavirüsüyle bağlantısı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsü vakaları artmaya devam ediyor. Yarasa ve yılandan sonra ortaya atılan yeni iddiaya göre pangolin virüsün bulaşmasına neden olmuş. Peki doğru mu
Takip et
Pangolin nedir? Pangolin yenir mi? Coronavirüsüyle bağlantısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Salgın nedeniyle dünya genelinde can kaybı 638’e, virüs bulaştığı teşhisi koyulan kişi sayısı ise 31 binin üzerine çıktı.

Bununla birlikte virüs ile ilgİli dünya genelinde bilim insanları çalışmalar yapmaya devam ediyor. Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, virüsün pangolin denilen bir memeliden yayıldığını söylemesiyle pangolin cinsi olan hayvana dair birçok detay merak edilmeye başlandı. Ülkemizde pek tanınmayan bir hayvan olan pangolin, pullu bir karınca yiyen türü. İşte detaylar…

Pangolin nedir? Pangolin yenir mi? Coronavirüsüyle bağlantısı

PANGOLİN NEDİR?
Çinli araştırmacılar, ölümcül corona virüsünün ilk kaynağının Asya’da ticareti yasa dışı yapılan ve yiyecek ile ilaç yapımında kullanılan pangolin isimli hayvan olabileceğini açıkladı.

PANGOLİN NASIL BİR HAYVANDIR?
Vahşi Yaşam Fonu’nun aktardığına göre pangolin ya da pullu karıncayiyen, sadece Asya ve Afrika’da bulunan ve büyüklüğü 30 ile 100 cm arasında olan bir hayvan türü.

Sadece Asya ve Afrika’da görülen pullu ve memeli bir hayvan türü olan Pangolin uzun ve yapışkan dokulu diliyle genellikle termit, karınca, pupa, larva, yumurta gibi besinleri yiyor.

ASYA’DA EN ÇOK KAÇAK SATIŞI YAPILAN HAYVAN

Uluslarası yasalarla avlanması ve ticareti yasaklanmış olduğu halde, halen Asya’da en çok kaçak satışı yapılan hayvan olma özelliğini taşıyor.

Pangolin nedir? Pangolin yenir mi? Coronavirüsüyle bağlantısı

Daha çok Uzakdoğu bölgesinde görülen pangolin memeli ve pullu bir hayvandır. Pangolin gündüzleri kazdıkları çukurlarda, ağaç kovuklarında yaşarlar. Buna paralel olarak gündüzleri ortalıkta görünmeyen pangolinler, daha çok geceleri aktif bir hareket içerisindedir.

Pangolinler, baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullardan oluşan bir hayvan türü. Pangolinlerin uzun ve yapışkan sıvı içeren bir dil yapısı vardır. Ekosistem içerisinde varlığını sürdüren bu hayvanlar daha çok karınca, pupa, larva, yumurta gibi besinleri tüketirler. Topraktan ve ağaç ovuklarında buldukları her seyi yiyebilen pangolinlerin kaslı bir karın yapısı vardır. Bu sayede kendilerine zarar verebilecek karınca gibi canlıları tükettiklerinde zarar görmezler.

Nesli şu anda tükenmek üzere olan bu canlılar kendilerini korumak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyuluyorlar ve vakumlanarak öldürülüyorlar.

Pangolin nedir? Pangolin yenir mi? Coronavirüsüyle bağlantısı

Pangolin pulu nedir?

Corona virüsünün çıkış noktası olduğu iddia edilen pangolin için diğer dikkat çeken bir yön ise pangolin pulu…

Pangolin pulu, et ve kanı ile birlikte tedavi edici özelliği sahip olduğu söyleniyor. Hatta Pangolin fetüsleri bile tüketiliyor. Sırf bu sebepten kaynaklı kaçak olarak ‘pangolin pulu’ ticareti yapılır hale geldi.

Pangolin pulu ne kadara satılıyor?

Özellikle corona virüsünün başlangıç yeri olan Çin’de pangolin pulu için satış fiyatı 700 dolara kadar satıldığı biliniyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) memeli hayvanlardan ticareti en çok yapılan hayvanın pangolin olduğunu ifade etmiştir. Son on yıl içerisinde milyonlarca pangolin satışı gerçekleştiği düşünülüyor.

Pangolin, çoğunlukla uzak doğuda görülen pullu memeli bir hayvandır. Genellikle geceleri görülen bu hayvanlar, gündüzleri ise kazdıkları çukurlarda, ağaç ve kaya kovuklarında saklanırlar. Pangolinler”canlı çam kozalakları” olarak adlandırılırlar. Pangolin, baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullardan oluşuyor.

UZUN DİLİ VE PULLARIYLA BİLİNİYOR

Pangolin’in uzun ve yapışkan dokulu dili vardır. Genellikle termit, karınca, pupa, larva, yumurta kısacası yuvada ne varsa diliyle zorlanmadan toplayarak yer. Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitlerinin zarar vermesini ise midesinin kalın kaslı çeperi sayesinde engeller. Nesli tükenmekte olan canlılar, kendilerini korumak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyuluyorlar ve vakumlanarak öldürülüyorlar.

ARMADİLLOLARLA BENZERLİK GÖSTERİYORLAR

Pangolinler, böcekleri besleyen ve uzun dilleri, güçlü kazma kolları ve azaltılmış veya eksik dişleri olan armadillolara ve anteater’lara benzer.

Armadillolara benzerlikleri daha da çarpıcıdır; İkisi de zırhlıdır ve tehlikeye yanıt olarak kıvrılır.

Yine de pangolinler, armadillolarda ve karıncayiyenlerde görülen oldukça belirgin iskelet özelliklerinden yoksundur.

Pangolin nedir? Pangolin yenir mi? Coronavirüsüyle bağlantısı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.