adplus-dvertising

Pandemideki ücretsiz izin süreleri için flaş karar

Pandemi sürecinde ücretsiz izne çıkmak mecburiyetinde kalan milyonlarca işçiye yargıdan müjde niteliğinde bir karar geldi. Bölge Adliye Mahkemesi, ücretsiz izinde geçen sürelerin kıdem tazminatı hesabına eklenmesi gerektiğine hükmetti.
Takip et
Pandemideki ücretsiz izin süreleri için flaş karar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pandemi nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan milyonlarca işçi, zorunluluktan dolayı çalışılmayan sürenin kıdem tazminatı hesabına eklenip eklenmeyeceği münakaşalarını yakından takip ediyor. Ücretsiz izin konusunda 4857 sayılı İş Yasası’nun 55’inci maddesinin ‘j’ bendinde yer verilen “işverenler tarafından verilen öbür izinler” ifadesinin pandemi ücretsiz izni de kapsayacağı konuşuluyordu.

Bazı uzmanlar, ücretsiz iznin mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kıdem süresine dâhil olmadığını ifade ederken; karşıt görüştekiler de pandemide geçen ücretsiz izin sürelerinin senelik izne hak kazanmak için lüzumlu kıdemin hesabında dikkate alınacağını dile getiriyordu. Konuyla ilgili Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, emsal özellikte bir karara imza attı.

Oy birliği ile alınan kararda şu şekilde dendi: “Yargıtay 9. ve 22. Hukuk dairelerinin yerleşik kararlarına göre işçinin ücretsiz izinde bulunduğu sürelerde iş akdi askıdadır. İşçinin 6 aylık kıdem hesabına deneme ve askıda kalan sürelerde dahil edilir. Başka bir anlatımla bu hesapta fiili çalışma süreleri mutlak olarak aranmaz. Bu kararlar da dikkate alındığında 7244 sayılı yasa ile 4857 sayılı yasaya eklenen geçici 10.madde çerçevesinde tek taraflı izin uygulaması neticesinde kullandırılan ücretsiz izin süreleri 6 aylık kıdem süresi hesabında dikkate alınması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu sebeple İş Mahkemesi’nce yargılamaya devam edilerek davanın esası hakkında hüküm kurulması lazımken dava koşulu yokluğundan davanın reddine dair karar verilmesi hatalıdır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.