Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Pandemide 3 milyondan fazla kişiye kısa çalışma ödeneği ödenerek, bu kişilerin iş ilişkisinin devamı sağlandı. 30 Haziran’da biten ‘kısa çalışma’dan yararlananlar tekrardan işsizlik maaşı hak etmeden önce her ne sebeple işten ayrılırlarsa ayrılsınlar işsizlik maaşı alabilirler. İşte ayrıntılar…
Takip et
Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma koşulları normal müracaat halinde işsizlik maaşı alma koşulları ile aynıydı. Fakat koronavirüs sebebiyle koşullar kolaylaştırıldı. Son 3 senede en az 450 gün işsizlik sigortası primi olan ve son 60 gün iş sözleşmesi var olan çalışanlar kısa çalışma ödeneği alabilirdiler.

Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısı:

Dolayısıyla bazı çalışanlar (son 3 senede en az 600 gün primi olup 120 gündür iş sözleşmesi bulunanlar) aynı zamanda işsizlik sigortasından maaş alma hakkına da sahip olarak kısa çalışma ödeneği aldılar, bazı çalışanlar ise (son 3 senede 600 gün primi olmayıp 450 gün primi olan ya da son 120 gündür iş sözleşmesi olmayıp son 60 gündür iş sözleşmesi bulunanlar) işsizlik maaşı hakkı yokken kısa çalışma ödeneği alabildiler.

MAHSUPLAŞMA SORUSU Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Normalde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan işçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre, işsizlik maaşı alabileceği süreden mahsup ediliyor. Yani kısa çalışmaya gidilen tarihte 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanan bir işçi, 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği alırsa, geriye 7 aylık işsizlik maaşı hakkı kalıyor.

Kısa çalışma ödeneği miktar olarak değil, süre olarak işsizlik maaşından düşülüyor. Dolayısıyla işçinin maddi açıdan kaybı olmuyor, sadece işsizlik maaşı alabileceği süre kısalıyor.

Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Öbür yandan kısa çalışma ödeneğinin işsizlik maaşı alınacak süreden mahsup edilmemesi yönünde Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı ve bu sürelerin işsizlik maaşından mahsup edilmemesi sağlandı.

Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Bu sebeple kısa çalışmadan çıkan işçi kısa çalışmaya gidildiği tarihten ne kadar hak etmişse o süre kadar işsizlik maaşı alabilecek. Kısa çalışma ödeneği alan işçi, kısa çalışmanın başlangıç tarihi itibarıyla işsizlik ödeneğine hak kazanmış oluyor.

Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Örneğin 1 Nisan 2020 itibarıyla kısa çalışmaya gidilen işyerinde son 3 sene aralıksız çalışmış bir işçi, 10 ay işsizlik maaşı alma hakkına sahip olarak kısa çalışma ödeneği alıyor.

Yani işverenin kısa çalışmaya başvurusu sonrası kısa çalışma ödeneği almaya başlayan işçilerin işsizlik sigortasından faydalanmak için lüzumlu fesih koşulu sağlanmış oluyor.

Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için prim koşulunu sağlamış işçi, fesih koşulunu da sağlıyor ve o tarih itibarıyla kaç ay işsizlik maaşı alma hakkı varsa kısa çalışma ödeneği aldığı aylar bu süreden düşülüyor.

Fakat mahsup konusundaki Cumhurbaşkanı kararı sebebiyle koronavirüs sebebiyle kısa çalışan işçilerin kısa çalışma aldıkları süre işsizlik ödeneklerinden düşülmeyecek.

ÇIKIŞ NEDENİ ÖNEMLİ Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

İstifa eden, emeklilik sebebiyle işten ayrılan, yaş dışı öbür koşulları tamamlayarak istifa eden işçi prim koşullarını sağlasa da işsizlik maaşı alamaz. Fakat kısa çalışmaya gidilen işyerinde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan işçi, işsizlik sigortasından maaş almaya da hak kazanmış olduğu için kısa çalışma süresi sonunda istifa etse ya da işsizlik maaşı hak etmeyecek biçimde işten ayrılsa bile işsizlik ödeneği alabiliyor. Bu istisna kısa çalışma ödeneği alan kişilerin işsizlik maaşı alması için fesih koşulunu ortadan kaldırmış oluyor.

İSTİFA İLE İŞSİZLİK MAAŞI Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Kısa çalışmaya gidilen iş yerlerinde kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan kişilerden son 3 senede en az 600 günü olup son 120 gündür iş sözleşmesi bulunanlar, kısa çalışma sonlandıktan sonra istifa ederek işten ayrılırlarsa işsizlik maaşı alabilirler.

Bu vaziyetteki işçi kısa çalışma ödeneği aldığı tarihte işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olduğu için fesih sebebi koşulu aranmaksızın ve işsizlik maaşı alabileceği süreden kısa çalışma aldığı süre de düşülmeyerek ilk hak ettiği süre olan 10 ay işsizlik maaşı alabilir.

3 SENE İÇİNDEKİ PRİME DİKKAT Pandemide işsizlik ödeneği alanlar işsizlik maaşı alabilecekler!

Kısa çalışma uygulamasındaki prim koşulları, koronavirüs sebebiyle yapılan müracaatlarda kolaylaştırılmıştı. Bu sebeple koronavirüs sebebiyle kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde kısa çalışma ödeneği alan işçilerin hepsi aynı zamanda işsizlik maaşı almaya hak kazanmış değiller.

Bu kişilerin istifa ederek ya da işsizlik sigortasından maaş alamayacak biçimde iş sözleşmeleri sonlandırıldıktan sonra işsizlik sigortasından maaş almaları mümkün değil. Çünkü bu kişiler kısa çalışma başlangıç tarihinde işsizlik maaşı hak etmiş vaziyette değiller. Dolayısıyla böyle işsizlik maaşı almak isteyen kişilerin kısa çalışma ödeneği başlangıç tarihinden önceki 3 sene içerisindeki prim sayılarını kontrol etmeleri çok mühim.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.