Pandemi nedir? Pandemi ne demek?

11 Mart 2020, 23:27 tarihinde eklendi
Dünya Sağlık Örgütü'nün corona virüsünün pandemi olduğunu yaptığı açıklama sonrası merak konusu oldu.Tıpta pandemik ne demek, hangi hastalıklar pandemiktir? Pandemi nasıl ilan edilir? Pandemi ile epidemi arasındaki fark nedir? Pandemi salgından farkı ne? Bugüne kadar pandemi kabul edilen hastaşıklar? Koronadan ölenlerin cinsiyet ve yaş dağılımı... Pandemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler haberimizde...
Takip et
Pandemi nedir? Pandemi ne demek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyada hızla yaygınlaşan corona virüsü ile ilgili gelişmeler gelmeye devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) birçok ülkeye ulaştığını belirterek "Pandemi tehdidi çok gerçek oldu." açıklaması yaptı. Pandemik influenza ve pandemi ile ilgili tanımlar açıklama sonrası gündemde yer edindi. Geniş bir alana yayılan hastalıklar için kullanılan pandemi, üç koşul sağlandığında gerçekleşiyor.

PANDEMİ NEDİR?

Pandemiler (eski Yunanca'dan παν pan tüm +δήμος demos insanlar), bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan veetkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.

Pandemi, dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Pandemi durumu virüslerde karşılaşılabilmektedir. Virüsün yayılması ve tutunması pandemik olarak yorumlanmaktadır.

Zaman zaman influenza virüslerinin genetik yapısında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak yeni bir tipte influenza virüsü ortaya çıkmaktadır. Bu değişiklik hayvan influenza virüsünün genetik yapısında meydana gelebilmekte veya insan ve hayvan influenza virüslerinin her ikisinin genetik kombinasyonu ile ortaya çıkabilmektedir. Değişimlere bağlı olarak virüs insandan insana kolayca geçiş yeteneği azanabilmektedir. Bu durum, virüsle daha önce hiç teması olmayan, virüsün yol açacağı enfeksiyonun gelişmesine yatkın olan kişilerin önemli bir kısmının hastalanmasına neden olmakta ve büyük çapta salgınlara yol açabilmektedir. Dünya çapında hızla yayılma potansiyeli olan böyle bir virüs, influenza pandemisine neden olabilir.

PANDEMİK GRİP’in MEVSİMSEL GRİPTEN FARKI NEDİR ?

Mevsimsel grip her sene olur, pandemik gribin belirtileri her ne kadar mevsimsel gribe benzese de daha kötü olur. Çünkü pandemik grip
tamamen yeni bir influenza virüsü nedeniyle olur ve vücudumuz bu yeni virüsü tanımadığı için daha fazla reaksiyon verir. Sağlıklı insanlar bile hastalığa yakalanırlar ve zatüre gibi ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Mevsimsel gripten korunmak için aşıyaptırabilirsiniz. Fakat pandemik griptenkorunmak için bu aşı yeterli olmayacaktır.

Kendinizi korumak için birkaç küçük önlem

• Ellerinizi en az 20 saniye sabun ve ile yıkayınız.
• Çocuklarınıza ve çevrenizdekilere ellerini yıkamayı öğretiniz.
• Öksürme esnasında kolunuzun iç kısmını veya tek kullanımlık mendil kullanarak çevrenizi koruyun
• Çevrenizdekilere öksürürken tek kullanımlık mendil kullanmayı veya direseklerinin iç kısmına öksürmelerini öğretin
• Kullanılan tek kullanımlık mendilleri çöpe atınız.
• Öksüren kişilerden uzak durunuz.
• Öksürdükten veya aksırdıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayınız.
• Ellerinizi sterilize edebilmek için alkol içeren el dezenfektanları kullanınız.
Bir çok insanın dokunduğu kapı kolu, oyuncak, uzaktan kumanda telefon gibi cihazları kullanmadan önce mutlaka alkol içeren
dezenfektanlı mendillerle temizleyiniz.

Yaygın ölümcül hastalıklar ve pandemikler arasındaki farklar

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tanımlamasına göre bir pandemik ancak aşağıdaki üç koşulu sağladığında başlamış sayılır:

Nüfusun daha önce maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı

Hastalığa sebep olan etmenin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması

Hastalık etmeninin insanlar arasında kolayca ve devamlı olarak yayılması

Bir hastalık veya tıbbi durum sadece yaygın olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle pandemi olarak nitelendirilemez, aynı zamanda bulaşıcı olması gereklidir. Örneğin, kanser, insanlarda çok sayıda ölüme sebep olan bir hastalık olmasına rağmen bulaşıcı olmadığı için pandemi olarak adlandırılmamaktadır (Bazı kanser türlerinin bulaşıcı etmenler tarafından ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır).

Tarihteki pandemiler ve göze çarpan epidemiler

Kara veba
Kolera
Grip
Tifo
Domuz gribi

Pandemi nasıl ilan edilir?

Bir hastalığın pandemi ilan edilmesi WHO tarafından yapılıyor.

Bir hastalığın pandemi olabilmesi için istikrarlı bir şekilde, dünyanın farklı noktalarında, kitleler üzerinde görülmeye başlaması gerekiyor.

Covid-19 'pandemi' ilan edildi: Pandemi ile epidemi arasındaki fark ne?

Pandemi ile epidemi arasındaki fark nedir?

'Epidemi' kontrolden çıkan herhangi bir meseleyi tarif etmek için kullanılan oldukça genel bir kavram. Medikal alanda ise bir bölgede, bir toplumda veya bir grup insanda bir hastalığın yaygınlaştığı görülünce bunun 'epidemi' bir salgın olduğu kabul ediliyor.

'Pandemi' ise bölgeler ve gruplar üstü coğrafi bir salgın anlamına geliyor. Bir ülkenin tamamını veya dünyanın tamamını etkisi altına alan hastalıklar için kullanılıyor.

DSÖ, 2009 yılındaki H1N1 domuz gribini 'pandemi' olarak açıklamış, ardından gribin sanıldığı kadar güçlü ve öldürücü çıkmamasına rağmen ilaç firmalarının bir aşı geliştirmesi için acele etmeye zorlanması karşısında eleştirilerin hedefi olmuştu.

Eleştiriler gelince değiştirildi
DSÖ eski 6 seviyeli sistemi artık kullanmıyor. Eski sistemde seviye 1 "virüsün hayvandan insana geçtiğini gösteren herhangi bir rapor olmaması" durumunu, seviye 6 ise "pandemi" durumu işaret ediyordu. Ancak terimin kullanılmasından ötürü oluşan sıkıntılar ve eleştiriler sonrası bu sistemden vazgeçildi.

Sözcü Tarık Jasareviç'in yaptığı açıklamaya göre artık "pandemi" diye resmi bir kategori bulunmuyor ve insandan insana kolayca bulaşmaya başladığı andan itibaren durumun gayriresmi olarak pandemi olduğu varsayılıyor.

Kavram karmaşası oluşmuştu
DSÖ daha önce yeni tip koronavirüsün, bir ülkenin tümünü veya dünyayı sarmadığı için bu anlamda pandemi ifadesini resmen kullanmıyordu. Bu da epidemi ile pandemi durum arasında bir kavram karmaşasına neden olmuştu.

Yaştan Cinsiyete: Corona Virüsü Ölüm Oranları ve İstatistikleri

Corona virüsünün en çok 60 yaş ve üzere kişileri etkilediğini söyledik. Şu ana dek 4 binden fazla kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. İstatistiklere bakıldığında corona virüse karşı en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve üzerindeki kişileri gösteriyor. Dünya Sağlık Örgüt (WHO) uluslararası 25 uzmanı Çin’e göndererek yeni tip corona virüsüyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği verilere göre virüsün yaşa göre ölüm oranları şöyle;

– 10 -19 yaşları / yüzde 0.2
– 20 -39 yaş grubu / yüzde 0.4
– 50 – 59 yaş grubu / yüzde 1.3
– 60 – 69 yaş grubu / yüzde 3.6
– 70 – 79 yaşları / yüzde 8
– 80 yaş ve üzeri / 14.8

Corona virüsü hangi cinsiyeti daha fazla etkiliyor?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan rapora göre; corona virüsü gen ayırt etmeksizin herkesi etkiliyor. Ancak erkeklerin virüs nedeniyle ölüm oranı kadınlardan daha fazla. Verilere göre kadınlarda ölüm oranı yüzde 2.8 iken erkeklerde neredeyse iki katı; yüzde 4.7.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.