adplus-dvertising

Pandemi döneminde okullara ödenen yemek ücreti ile ilgili karar!

Pandemi döneminde veliler çocuklarını okullara gönderemedi. Uzaktan eğitime geçildi. Bu süreçte çok sayıda veli özel okullara ödedikleri yemek ücretlerinin iadesini istedi. Konuyla alakalı Tüketici Hakem Heyeti mühim bir karara imza attı.
Takip et
Pandemi döneminde okullara ödenen yemek ücreti ile ilgili karar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üsküdar Tüketici Hakem Heyeti’nin özel okullardaki yemek ücretleriyle alakalı mühim bir karara imza attı. Pandemi sebebiyle çocuğunu okula gönderemeyen bir veli ödediği yemek ücretinin iadesini istedi. Tüketici Hakem Heyeti mühim bir karara imza attı.

Pandemi döneminde okullara ödenen yemek ücreti ile ilgili karar!

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

Eğitim senesinin üçte biri devam edilmedi. Pandemi sebebiyle uzaktan eğitime geçildi. Bu süreçte de veliler okula göndermedikleri öğrencileri için ödemiş oldukları yemek bedellerinin kendilerine iade edilmesini bekledi. Ancak bazı özel okul yönetimleri bu paraları iade etmemekte direndi.

Bu tüketici yayasına aykırı bir vaziyet yarattı. Çünkü verilmeyen bir hizmetin sunulmayan bir yemeğin bedeli karşılıksız olarak tahsil edilmişti. Bazı bilinçli veliler okul yönetimine başvurularından olumlu netice alamayınca yenilmeyen yemek bedellerinin iadesine karar verilmesi için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurdu.

Tüketici Hakem Heyeti kararı mahkeme kararı hükmünde olup kararı beğenmeyen taraf tebellüğ tarihinden itibaren 15 gün zarfında tüketici mahkemesi nezdinde itirazda bulunabilmektedir.

Ne var ki somut olayda mahkemeye başvuran okul, haksız bulunarak Tüketici Hakem Heyeti kararı onanmış. Yargılama giderleri ve karşısında vekalet ücreti olarak yansıtılan avukat bedeli okul tarafından öte yandan ödenmek mecburiyetinde kalınmıştır. Böylelikle yemek ücretine ilaveten bu ödeme yapılmış oldu.”

Pandemi döneminde okullara ödenen yemek ücreti ile ilgili karar!

YEMEK ÜCRETLERİ İLE İLGİLİ FLAŞ KARAR

Buna göre Üsküdar Tüketici Hakem Heyeti veli tarafından istenen 2.160 TL’lik ücretin geri ödenmesine karar verdi.

“TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ GÖREVLİ OLACAKTIR”

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Avukat Kerem Olcayto: Her yıl tüketicilerle alakalı başvurulacak yolun tespit edilmesinde bir miktar tespit ediliyor. 2022 itibarıyla tüketici hakem heyetine yapılacak müracaatlarda. Büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 10 bin 280 liranın altında olan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetleri bakıyor.

Veliler bu vaziyetlerde kendilerinden haksız kesildiklerine inandıkları kısımlar varsa bu rakamlara göre haklarını aramalılardır. İkinci olarak tüketici hakem heyetinin kararı doğrultusunda ödeme yapılmazsa tüketici icra yoluna gidebilir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.