adplus-dvertising

Pandemi döneminde koronavirüs 15 milyon kişiyi öldürdü!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüsten ya da salgın sebebiyle yoğun baskı altında kalan sağlık sistemleri sebebiyle son iki senede meydana gelen can kaybının 15 milyona yakın olduğunu açıkladı. Bu rakam 6 milyon olarak açıklanan resmi can kaybı sayısının iki katından fazla. Ölümler en fazla Güneydoğu Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında meydana geldi.
Takip et
Pandemi döneminde koronavirüs 15 milyon kişiyi öldürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler’e bağlı bir kurum olan DSÖ’nün son yayımladığı raporu kmuoyuyla paylaşan Genel Direktör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu rakamın gelecekteki acil sağlık vaziyetlerinin önüne geçilebilmesi için kapasitelerini geliştirmek üzere yatırıma yönlendirilmek için ülkelerin “aklını başına getrirmesi” gerektiğini söyledi.

DSÖ’nün Covid-19 kaynaklı esas can kaybı sayısını hesaplamakla görevlendirdiği bilim insanları, Ocak 2020 ile 2021 senesi sonuna kadarlık sürede 13, 3 milyon ila 16,6 milyon kişinin hayatını kaybettiği tahmininde bulunuyor.

Bu ölümlerin ya koronavirüsten ya da örneğin kanserli hastaların Covid hastalarıyla dolu hastanelerde tedaviye erişim güçlüğü yaşaması gibi salgının sağlık sistemi üstünde oluşturduğu etkilerden dolayı meydana geldiği bildiriliyor.

Bu rakamlar ülkelerin rapor ettiği veriler ve istatistik modellemelerinden elde edildi. DSÖ henüz bu rakamın kaçının doğrudan koronavirüs kaynaklı, kaçının ise pandeminin etkisinden dolayı olduğuna dair detaylı döküm yapmadı.

Güney Kore örneği
Amerika Birleşik Devletleri’ndek Yale Halk Sağlığı Okulu’ndan bulaçıcı hastalıklar uzmanı Albert Ko “Bu çalışma fasulye saymaya benziyor ama DSÖ’nün bu rakamları elde etmesi pandemiyi anlamak ve bu salgınla mücadeleyi sürdürürken gelecekteki pandemilerle savaşmak için çok kritik önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ’nün çalışmasında yer almayan Ko, örnek olarak Güney Kore’deki halk sağlığına yoğun yatırım yapılması kararının MERS salgınından ağır biçimde etkilenmesi üstüne aldığını söyledi. Ko’ya göre Güney Kore bu sayede Covid-19’u kişi başına ölüm oranında ABD’den 20 kat az biçimde etkilenerek atlattı.

Pandemi devam ederken Covid-19 kaynaklı ölümlere ait kesin rakamların hesaplanmasından bazı zorluklar meydana geldi. Örneğin test kapasitesinin sınırlı olması ve ülkelerin Coid-19 kaynaklı ölümleri farklı hesaplamasından kaynaklanan nedenlerle rakamlar virüsün yaratığı yıkımın sadece bir bölümünü gösterdi.

DSÖ’ye bildirilen ve John Hopkins Üniversitesi tarafından ayrı biçimde sayılan resmi hükümet verilerine göre bugüne kadar 6 milyondan fazla koronavirüsten dolayı can kaybı meydana geldi.

Öte yandan Washington Üniversitesi’ndeki Sağlıık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü’nden bilim insanları Ocak 2020-Aralık 2021 aralığındaki Covid-19 ölümlerinin 18 milyonun üstünde olduğunu hesapladı. Kanadalı araştırmacıların öncülüğünde yürütülen ve Lancet bilimsel dergisinde yayımlanan çalışmaya göe yalnızca Hindistan’da sayılmayan koronavirüs ölümleri 3 milyondan fazla.

Hindistan ise ölü sayısının resmi açıklanandan daha çok olduğu iddialarını reddederek DSÖ’nün Covid-19 ölümlerini sayma metodunu münakaşaya açtı. Hint hükümetinin bu hafta başında açıkladığı yeni veriler 2020’de bir önceki seneye kıyasla 474 bin daha çok ölüm meydana geldiğini gösterdi, fakat hükümet bu vaziyetin salgınla bağlantılı olmadığını söyledi. Hindistan bulaşıcılık derecesi yüksek delta varyantı ülkeyi kasıp kavurduğu ve binlerce kişinin ölümüne neden olduğu dönemde 2021 için hiç bir ölü sayısı tahmini açıklamamıştı.

Yale Üniversitesi’nden Albert Ko DSÖ’nün çalışmasının pandemiye dair örneği Afrika’nın düşük aşılanma oranına karşın virüsten en az etkilenen kıta olması gibi bazı gizemleri açıklayabilmek için daha iyi verilere ihtiyaç olduğu görüşünde. Ko öte yandan İngiltere ve ABD gibi zengin ülkelerde meydana gelen yüksek ölümlerin pandemiyle mücadelede kaynağa sahip olmanın yalnız başına yetmeyeceğini de açığa çıkardı.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Dr Bharat Pankhania ise Covid-19’dan kaynaklı gerçek can kaybı sayısının belki de hiç bilinemeyecğine dikkat çekti. Dr Pankhania “Böylesine büyük bir salgında insanlar oksijensizlikten sokaklarda ölürken, cesetler terkedilirken ya da kültürel inanışlara göre derhal yakılır yahut gömülürken kaçkişinin öldüğünü hiç öğrenemeyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

1918’de patlak veren İspanyol gribinde can kaybının 100 milyonu bulduğunu tahmin ediyor. Bu salgınla kıyasla Covid-19 kaynaklı ölümler az görünse de Dr Pankhania modern tıp ve özellikle aşıların son derece hızla geliştirildiği bir çağda bu kadar çok ölümün utanç verici olduğu görüşünde.

İspanyol gribiyle bir öbür kıyaslamanın uzun Covid olduğuna dikkat çeken uzman “İspanyol gribinde grip vardı ve bazı akciğer hastalıkları yaşanıyordu ama bu kadardı. Oysa Covid-19’da halen dirençli bir bağışıklık problemi ile karşı karşıyayız” uyarısında bulundu.

“Uzun Covid’in insanları hangi ölçüde etkilediğinin tam bilinmediğinin altını çizen Dr Pankhania bu kişilerin tekrar eden enfeksiyonlar vaziyetinde ömürlerinin kısalabileceği ya da başka sorunlarla karşılacabileceğinin de altını çizdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.