Pandemi döneminde denizin dibi maske ve eldiven doldu!

Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasının sonrasında Antalya’da turistik ve sportif dalışlar yapan dalgıçlar, denizin dibindeki kirliliği belgeledi. Deniz tabanındaki maske ve eldivenler dalgıçlar tarafından görüntülendi.
Takip et
Pandemi döneminde denizin dibi maske ve eldiven doldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Antalyalı dalgıçlar, su altındaki kirlenmeye dikkat çekmek için dalış yaparak, deniz tabanındaki maske ve eldivenleri topladı, plastik şişe ve çöpleri çıkardı. Pandemi kısıtlamaları kaldırılınca dalgıçlar, ilk iş olarak su altını temizledi. Şehrin ‘dünyaca meşhur’ falezlerine dalış yapan dalgıçlar, su altındaki kirliliği kamerayla görüntüledi.

Pandemi döneminde denizin dibi maske ve eldiven doldu!

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilcisi İsa Alemdar, dalış esnasında boya fırçası, plastik şişe, içecek kutuları, naylon ve poşetlerin yanı sıra tek kullanımlık maske ve eldivenlere sıkça rastladıklarını anlattı. Alemdar, sokağa atılan, yağmur sularının denize sürüklediği ve plajlarda rüzgar sebebiyle uçarak denize ulaşan maske ve eldivenlerin doğal hayatı tehdit ettiğini belirtti. Maske ve eldivenlerin doğada kolay yok olmadığını vurgulayan İsa Alamder, 10 metre derinlikten başlayıp 30 metre derinliğe kadar bin metrekare alanı tarayarak çöp topladıklarını ifade etti.

Pandemi döneminde denizin dibi maske ve eldiven doldu!

Dalış izlenimlerini anlatan Alemdar, “Koronavirüs sürecinde gündelik yaşamımıza giren maske ve eldivenler son günlerde su altında karşımıza çok çıkmaya başladı. Biz sık sık su altında temizlik çalışması yapıyoruz. Uzun süredir devamlı karşılaştığımız ve her fırsatta topladığımız maskeler, deniz tabanına çökerek su altı habitatına zarar veriyor. İnsanların sahillere akın etmesi, maskelerin denize ulaşmasını hızlandırdı. Rüzgar sebebiyle uçan maskeler denize düşüp su altına batıyor. Aynı zamanda dereler, nehirler ve su kanalları aracılığıyla ulaşıyor. Nedeni ne olursa olsun maske ve eldivenler bir biçimde denizle buluşuyor. Doğada hızlı kaybolan ürünler değiller. Özellikle plastik eldiven doğada binlerce sene kalabilir. Vatandaşlar, eldiven ve maskelerini mutlaka çöp kutularına atmalı. Sahilde olanlar ise maskelerini korumalı ve denize uçmasına yahut karışmasına izin vermemeli” şeklinde konuştu.

Pandemi döneminde denizin dibi maske ve eldiven doldu!

Su altındaki kirlenmeyi görüntüleyen dalgıç Erkut Tanyar, gördüğü manzaranın ürkütücü olduğunu belirtti. Kamerasını çevirdiği her noktada çöpe ya da maskeye rastladığını söyleyen Tanyar, “İnsanlar lütfen dikkatli olsunlar. Maskelerine sahip çıksınlar. Su altındaki hayata zarar vermeden bu süreci atlatmalıyız” diyerek konuştu.

Pandemi döneminde denizin dibi maske ve eldiven doldu!

Belçikalı Najama Laforce de su altından maske toplayan dalgıçlar arasında yer aldı. Topladığı maskeleri çöp filesine koyarak su üzerine çıkaran Laforce, “Gördüklerim beni şaşırtmadı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.