adplus-dvertising

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Pancake Swap (CAKE ya da Cake Coin), kripto paraları borç vererek değerlendirme temelinde inşa edilmiş bir merkeziyetsiz finans uygulamasıdır token’ı ise CAKE‘dir ve birçok pariteden alım satım yapılabilir. Pancake Swap (CAKE) coin ne işe yarar? Pancake Swap (CAKE) coin’in geleceği var mı? Pancakeswap (CAKE) Güvenilir mi?
Takip et
Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkezi olmayan bir borsa olan Pancakeswap, kullanıcıların bir likidite havuzuna karşı işlem yapmalarını sağlamak için Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) kullanan BSC’ye (Binance Akıllı Zincir) dayanmaktadır.

Projelere likiditasyon sağlamak üzere token’lerin kilitlenerek anlık değişken faizler kazanılan ve bu faizlerin de dilenirse aynı coin / token veya farklı bir coin ile ödeme alınabilen sistemde, ilk dönemlerde yüzde 600-700 civarında faizler elde edilebilmekteydi.

Binance Smart Chain tabanlı PancakeSwap, birkaç ay içerisinde 3 milyar dolarlık bir DEX haline geldi. Düşük işlem ücretleriyle ilgi çeken PancakeSwap (CAKE) nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Pancake Swap (CAKE) coin nedir?

Cake coin, Pancakeswap bünyesinde oluşturulmuş tokenlerden biri. Stakin, farming ve aynı zamanda governance gibi işlemlerde tercih edebileceğiniz güvenilir bir token ve arkasındaki borsa desteği sayesinde güvenilir ve tercih edilebilecek bir tokene dönüşüyor. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu yıla iyi bir başlangıç yaptılar ve yükseliş eğiliminin devam ettiğini de hatırlatmak gerekiyor.

Pancake Swap (CAKE), Ethereum’un SushiSwap ve UniSwap protokollerine benzer yapıdadır, Binance Smart Chain tabanlı bir uygulamadır. Topluluk yönetişimi ve likidite sağlayıcı token’lerin farm edilebilmesi gibi özellikleriyle yenilikçi bir yapıdadır. Aynı zamanda yaptığınız yatırımlarla ödüller (faiz) kazanırsınız.

Ethereum block chain’i (blok zinciri) üzerinde akıllı sözleşmeler sistemiyle çalışan Pancake Swap (CAKE), aslında BEP-20 token’leri takas etmek ya da borç vermek (stake etmek) için tasarlanmış merkeziyetsiz (De-Fi) bir kripto para borsasıdır. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) teknolojisi ile çalışır. Yani platform üzerinde alıp sattığınız fonlarınız diğer kullanıcıların emirleriyle ilgili değildir, doğrudan bir likidite havuzuna işlem yapılır. Bu likidite havuzunda, diğer kullanıcıların da fonları bulunmaktadır. Fonlarını havuza yatıran kullanıcılar, buraya varlıklarını stake ederek (yatırarak, borç vererek) kilitlemeleri karşılığında faiz olarak likidite sağlayıcı token (ödül) kazanırlar. Bu token’ler ile kendi paralarını sistemden çekebildikleri gibi, işlem ücretlerinden elde edilen gelirden de pay talep edebilirler. Kısacası Pancake Swap (CAKE) sisteminde BEP-20 token’leri alıp satabilir ya da faize yatırarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu borsada CAKE-BNB, BUSD-BNB, BETH-ETH, USDT-BUSD, USDC-BUSD, AI-BUSD, LINK-BUSD, TWT-BNB LP çiftleri ile stake yaparak karşılığında Pancake Swap (CAKE) kazanabilirsiniz. Ayrıca kazandığınız Pancake Swap (CAKE) token’lerinizi de SYRUP havuzunda stake ederek Pancake Swap (CAKE) karşılığında Pancake Swap (CAKE) kazanabilirsiniz.

CAKE coin nedir?

CAKE coin, PancakeSwap platformu üzerinde staking, farming ve governance gibi işlemler için kullanılan bir token’dir.

PancakeSwap’ı kullanarak Binance Smart Chain (BSC) üzerine kurulu kripto paraları takas edebilirsiniz. Ayrıca PancakeSwap’taki işlem çiftlerine likidite sağlayarak veya CAKE stake ederek para kazanabilirsiniz.

Şu an günlük CAKE token artış miktarı 660.000 civarında. Bu rakamın bir kısmı platforma likidite sağlayan ve ellerindeki LP token’leri (FLIP) stake eden kişilere dağıtılıyor.

Günlük piyasaya sürülen CAKE token miktarının yaklaşık %45’i ise Syrup Pool kısmında CAKE token stake eden kişilere dağıtılıyor.

Daha önce günlük CAKE token artış miktarı 1.2 milyondu. Likidite sağlayanlara giden miktar oylama (voting) ile düşürüldü ve günlük artış miktarı 750.000’e çekildi.

Son olarak 2021 Mart ayında CAKE token arz miktarında yapılan değişiklik ile günlük CAKE token arz miktarı 660.000 oldu.

CAKE token tutanlar platformda CAKE stake ettiklerinde aynı miktarda SYRUP token alıyorlar. SYRUP token sahipleri anlık olarak CAKE kazanıyor.

CAKE’i unstake ederek SYRUP token’i verip kazandığınız CAKE ile birlikte CAKE token’lerinizi geri alabilirsiniz.

Ayrıca CAKE stake ettiğinizde aldığınız SYRUP token’i stake etmek de mümkün. Platform üzerinde SYRUP pool kısmında SYRUP stake ederek ALPHA, TWT veya XVS kazanabilirsiniz.

SYRUP stake ettiğinizde CAKE token’i ve kazancınızı geri almak için ilk önce SYRUP’u unstake etmeniz daha sonra da CAKE’i unstake etmeniz gerekiyor.

Güncelleme: SYRUP token akıllı sözleşme ile ilgili bir problemden dolayı kullanımdan kalktı. Şu an elinizdeki CAKE’i Syrup Pool kısmında CAKE ya da diğer token’leri kazanmak için stake edebilirsiniz.

CAKE token dağıtımı:

Likidite sağlayıcıları— Her blokta 12 CAKE
CAKE stake edenler — Her blokta 10 CAKE
Likidite sağlayıcıları (günlük) — 360.000 CAKE
CAKE stake edenler günlük — 300.000 CAKE

Pancake Swap (CAKE) coin hangi cüzdanlarda kullanılabilir?

Pancake Swap’in sitesinde MetaMask, Trust Wallet, Wallet Connect, Binance Chain Wallet başta olmak üzere birçok cüzdan altyapısını kullanabilirsiniz.

Mobil cihazınızda Trust Wallet kuruluysa, PancakeSwap’i mobil cihazınızda kullanmak çok daha kolay olabilir.

Pancake Swap (CAKE) kodları CertiK tarafından denetlenmektedir, ancak bu platformun yüzde 100 oranında güvenli olduğu anlamına gelmez. De-Fi uygulamalarına fon yatırmak, her zaman yazılım hataları riskini taşır ve bu borsalara kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla tutarlar yatırmamanız tavsiye edilir.

Şu ab Pancake Swap (CAKE)’in günlük arzı 750 milyon adet civarındadır. Bunun %60’ı platforma likidite desteği sağlamak amacıyla ellerindeki LP token’leri stake edenlere yani sisteme para yatıranlara faiz olarak verilmekte, %40’ı ise platformdan kazandığı Pancake Swap (CAKE)’leri stake eden yani platformda kilitleyenlere faiz olarak verilmektedir. Bu rakamlar, Pancake Swap (CAKE)’i arzı çok yüksek ve hızlı olan bir kripto para haline getirir. Bu yüzden enflasyonist bir çizgisi vardır ve merkezi borsalardan, örneğin Binance’tan Pancake Swap (CAKE) alıp o borsa üzerinde stake ederseniz zarar etme riskiniz vardır.

Pancake Swap (CAKE) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Şu an piyasada dolaşımda olan Pancake Swap (CAKE) arzı 124,3 milyon adettir. Kripto para piyasasındaki değeri yaklaşık 1,4 Milyar Amerikan Doları olan Pancake Swap (CAKE), kripto para marketinde 48. sıradadır.

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 Pancake Swap (CAKE), 11.44 Amerikan Doları’na eşittir. 2020 Kasım’ında 0.19 Amerikan Doları ile tüm zamanların dip noktasını gören Pancake Swap (CAKE), 2021 Şubat’ta ise 21.4 Amerikan Doları fiyatlamayı görerek zirve yapmıştır.

Pancake Swap (CAKE) coin, henüz Türk borsalarında listelenmezken, yurtdışında kendi borsası Pancake Swap, Binance, KuCoin, KuCoin, BitHumb, HotBit, Gate.io gibi borsalardan alınıp satılabilir, başka coin’lerle takas edilebilir/değiştirilebilir ya da stake edilebilir.

Cake Coin almak için almak için Binance kripto para borsası platformuna internetten üzerinden rahatlıkla giriş sağlanıp, hesap açılmalı, hesabın sanal cüzdanın para yatırılıp, CAKE alım emri verilmelidir.

Cake Coin almak amacıyla ilk olarak internetten Binance kripto para borsası platformuna girilip, erişim gerçekleştirilen ana sayfasından “kayıt ol” sekmesi tercih edilir. Bu aşama ile ekrana gelen tabloya kimlik ve e-posta bilgileri yazılarak, altındaki “kaydet” kutucuğuna tıklanır.

Hesabı kaydetme işlemi ile ulaşılan yeni sayfadan “para yatırma işlemleri” sekmesine girilerek, hesaba bağlı olan sanal cüzdana, banka hesabından veya kredi kartından para transferi yapılır. Son sayfada ise “kripto para alım işlemleri” sekmesine tıklanıp, bu bölüm içinde CAKE kripto para birimi ve miktarı işaretlenerek, satın alma emri verilir. İşlem sonunda alınan CAKE miktarı sanal cüzdana yansır.

Pancakeswap (CAKE) Fiyat Grafiği

17.75 Dolar seviyesinde seyrediyor ve bizler bu yazıyı yazarken elbette bir değişim yaşanacaktır. Güncel fiyat bilgisi için sayfamızdaki fiyat tablosuna göz atmanızı rica ediyor olacağız.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Cake Coin Fiyatı

PancakeSwap fiyatlarının anlık şekilde değiştiği bilinmelidir. Çünkü kripto para piyasası volatiliteye sahip olan ve fiyat dalgalanmalarının sık yaşandığı bir yatırım alanıdır. Cake Coin ve diğer kripto para birimleri ile alım-satımda anlık fiyat takibi yapılır.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

PancakeSwap’e nasıl giriş yapılır?

PancakeSwap, birkaç farklı blockchain cüzdanı ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Borsanın ana sayfasına giriş yaptığınızda, sağ üst köşede “Connect” seçeneğini görüyor olacaksınız. Buraya tıkladığınızda, borsaya hangi cüzdanlar ile giriş yapabileceğiniz gözükecektir.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

PancakeSwap’e nasıl para gönderilir?

Bu listede yer alan cüzdanlardan herhangi biri ile PancakeSwap’e giriş yapılabilir. MetaMask kullanan biri, borsada yapacağı işlemleri tarayıcı içerisinden veya MetaMask’in kendi uygulamasından yürütebilir.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

MetaMask cüzdanınızı Binance Smart Chain ağına bağlamanız halinde, size BSC ile uyumlu bir adres verilecektir. Bu adres, Binance hesabınızdan BSC uyumlu platformlara para çekmenizi sağlar. Başka bir deyişle, Binance hesabınızdan PancakeSwap’e para göndermek için bu adresi kullanabilirsiniz.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Alım-satım işlemi nasıl yapılır?

MetaMask cüzdanınızı bağladıktan sonra; PancakeSwap’e Binance hesabınızdan Binance Coin, CAKE gibi kripto paraları gönderebilirsiniz. Binance Coin göndermek, işlem ücretlerinde kolaylık sağlayacaktır. Bu aşamada, hesabınıza biraz BNB ve biraz CAKE gönderdiğinizi varsayalım.

Sol menüde yer alan “Trade” kısmına göz attığınızda, alım-satım yapmak için gerekli olan sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada, Binance hesabınızdan PancakeSwap cüzdanınıza gönderdiğiniz BNB’yi satıp; karşılığında CAKE veya daha farklı bir token alabilirsiniz.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?
İşlemi PancakeSwap üstünden onaylamanız halinde; MetaMask cüzdanınız da sizden bir onay isteyecektir. İşleminiz, bu onayı aldıktan sonra gerçekleşir. Bu noktadan sonra gelecek süreci ve işlemin detaylarını; Binance Smart Chain işlemlerini takip etmeye yarayan BSCScan üstünden izleyebilirsiniz.

Bir havuza nasıl likidite eklenir?

PancakeSwap kullanıcıları, aynı menüde yer alan “Liquidity” kısmına geçiş yaparak bir havuza likidite aktarabilirler.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Bir havuza likidite sağladığınızda, Liquidity Provider olarak bilinen LP tokenlarını alırsınız. İşleminizin detaylarını bu şekilde takip edebilirsiniz. Diğer kullanıcılar, sizin havuza sağladığınız likidite sayesinde işlem yapabilir ve siz buradan aldığınız LP tokenlarını farming amaçlı kullanabilirsiniz.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Bunun için, cüzdanınıza farming amacıyla açılmış olan sözleşmeye erişim yetkisi vermeniz gerekmektedir. Bunun için “Approve Contract” butonunu seçebilir; gerekli işlemi yaptıktan sonra stake etmek istediğiniz tutarı belirtebilirsiniz.

İşlemi PancakeSwap üstünden onaylamanız halinde; MetaMask cüzdanınız da sizden bir onay isteyecektir. İşleminiz, bu onayı aldıktan sonra gerçekleşir. Bu noktadan sonra gelecek süreci ve işlemin detaylarını; Binance Smart Chain işlemlerini takip etmeye yarayan BSCScan üstünden izleyebilirsiniz.

Syrup Havuzu ve piyango çekilişleri

Farming sonucunda CAKE kazanmaya başlarsınız. Buradan elde ettiğiniz CAKE tokenlar, Syrup Pool’u kullanmak isterseniz işinize yarayacaktır. Menüdeki “Pools” kısmına giriş yaparak; Syrup havuzunda CAKE stake etmeye başlayabilirsiniz. Bunun için de o amaçlı açılmış sözleşmeye yetki vermeniz gerekecektir.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Bakiyenizdeki CAKE tokenı daha farklı bir amaçla, piyango çekilişine katılma amacıyla da kullanabilirsiniz. Bir biletin maliyeti 10 CAKE’tir. Bu işlemi yaptığınızda size 1 ile 14 arasında değişen, rastgele dört sayıdan oluşan bir bilet atanır (örneğin: 14-7-2-6). Eğer biletiniz, çekilişteki sayıların dördüyle de uyuşuyorsa piyangoyu kazanırsınız. Sayılardan iki veya üçünü tutturduysanız da ödül almanız mümkün.

Hızla büyüyen PancakeSwap; kullanıcılarına alım-satım yapma, farming ve staking yapma imkanı tanır. Kullanıcılar bunlara ek olarak kendilerine özel NFT profilleri oluşturabilir. PancakeSwap platformuna ‘kitlenmiş’ varlıkların toplam değeri 3.1 milyar dolardır. Bir adet CAKE token ise 11,42 dolar değerindedir.

PancakeSwap nasıl kullanılır?

Ayrıca BSC ağını MetaMask’e ekleyerek PancakeSwap’ı MetaMask ile de kullanabilirsiniz. Binance Academy’nin hazırladığı bu rehberi takip ederek MetaMask’i Binance Smart Chain’e bağlayabilirsiniz.

iOS cihazlarda Trust Wallet’te dapp tarayıcı özelliği bulunmuyor. Bu yüzden PancakeSwap’ı MetaMask ile kullanmanız gerekiyor.

PancakeSwap’ta BEP20 token swap’ı, staking ve likidite ekleme gibi işlemler yapabilirsiniz.

PancakeSwap Binance Smart Chain üzerine kurulu bir merkezi olmayan uygulama. Dolayısıyla bütün işlemlerde transfer ücreti olarak Smart Chain (BNB) kullanılıyor.

Bu açıdan PancakeSwap’ı kullanmak için ilk yapmanız gereken cüzdanınıza bir miktar BEP20 BNB çekmek.

Bunun için cüzdanda Smart Chain (BNB) adresinizi kopyalayıp Binance’ten BEP20 olarak BNB aktarabilirsiniz.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Cüzdana eklemek istediğiniz diğer kripto paraları sağ üst kısımdan aratarak ekleyebilirsiniz. Örneğin PancakeSwap’ta CAKE veya başka bir token stake etmek için token’i aratıp BEP20 versiyonunu ekleyin.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

Cüzdanınıza CAKE token veya staking işlemi yapacağınız başka bir token’i ekledikten sonra yatırma adresinize Binance’ten veya başka bir borsadan token aktarabilirsiniz.

PancakeSwap’ta işlem gören kripto paralar BEP20 olduğu için BEP20 olarak çekim yapmanız gerekiyor.

Cüzdanınızda hem bir miktar Smart Chain (BNB) hem de stake etmek istediğiniz token varsa dapp tarayıcı kısmından PancakeSwap’a giriş yapabilirsiniz.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

PancakeSwap’ta yapacağınız işlemlerde ilk önce ”approve” işlemi ile akıllı sözleşmenin cüzdanınızdaki token’i kullanmasına izin vermeniz gerekiyor.

Bunun için sadece transfer ücreti ödemeniz gerekiyor ve her işlem / token için bir kere gerekiyor. Örneğin bir staking havuzu için ”approve” yaptıktan sonra bir daha yapmanız gerekmiyor.

Buna ek olarak transfer işlemlerinde transfer ücreti olarak BNB kesilecek. Ancak Ethereum ağına kıyasla transfer ücreti $0.1 dolar gibi çok düşük miktarlar.

Dolayısıyla cüzdanınıza aktaracağınız 3-5 dolar değerinde BNB birçok işlem yapmanız için yeterli olacaktır.

CAKE coin stake etme

PancakeSwap’ı mobilde Trust Wallet’in dapp tarayıcısı ile kullanabilirsiniz. CAKE ve diğer token’leri stake etmek için token’leri Trust Wallet cüzdanınıza aktarın.

Ayrıca cüzdanınıza bir miktar Smart Chain (BNB) çekin. Yani Smart Chain (BNB) adresinize BEP20 olarak BNB çekmeniz gerekiyor.

PancakeSwap Binance Smart Chain üzerine kurulu olduğu için transfer ücreti olarak BNB ödeyeceksiniz.

Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi farklı havuzlarda staking işlemleri yapabilirsiniz.

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

PancakeSwap stake etmek için Trust Wallet’te dapp tarayıcıyı kullanarak PancakeSwap’a giriş yapın. PancakeSwap’ta ana sayfada menü kısmında staking/pools sayfasına gelin.

CAKE stake edip CAKE kazandığınız havuzda ilk önce CAKE token’i onaylayıp (approve) daha sonra da stake edebilirsiniz.

Kazandığınız CAKE miktarı ”unstake” yaptığınızda otomatik olarak yatırdığınız CAKE miktarı ile birlikte cüzdanınıza çekilecek.

Ayrıca TWT, JUV gibi farklı token’leri stake ederek CAKE ya da daha fazla token kazanabilirsiniz.

Güncelleme: SYRUP token, akıllı sözleşme ile ilgili bir problemden dolayı kullanımdan kalktı. Şu an elinizdeki CAKE’i direkt CAKE kazanmak için CAKE havuzunda veya diğer token havuzlarında stake edebilirsiniz.

PancakeSwap üzerindeki NFT koleksiyonları

Pancake Swap (CAKE) coin nedir,nasıl alınır? Pancake Swap avantajları neler?

The CAKE Lottery’den bahsetmezsek olmaz. PoolTogether platformuna benzer ancak daha basit bir yöntem olan bu çekilişe katılım için ‘katılım bileti’ almanız gerekiyor. Her çekiliş turu içerisinde herhangi bir kullanıcı sınırsız miktarda bilet alabilmektedir.

PancakeSwap unstake nasıl yapılır?

PancakeSwap’ta cüzdanınızda bulunan CAKE token’i stake ettiyseniz doğrudan unstake butonu ile miktarı seçerek hem biriken ödülü hem de eklediğiniz CAKE token’i cüzdanınıza çekebilirsiniz.

Sadece ödül miktarını cüzdanınıza çekmek istiyorsanız ”harvest” butonunu kullanabilirsiniz. Daha sonra kazandığınız miktarı ”stake” butonu ile geri havuza yatırıp toplam stake miktarınızı artırabilirsiniz.

Bu şekilde kazanacağınız CAKE veya başka token miktarı daha da artacaktır.

Eğer PancakeSwap’a CAKE-BNB ikilisi gibi bir işlem çiftine likidite eklediyseniz, likiditiye geri çekmek için trade > liquidity kısmından ”remove” butonunu kullanabilirsiniz.

Bu şekilde elinizdeki LP token yakılacak ve akıllı sözleşme havuza eklediğiniz token’leri ve kazandığınız swap komisyonlarını cüzdanınıza gönderecek.

Burada dikkat etmeniz gereken eğer LP token’i farm kısmında CAKE kazanmak için stake ettiyseniz doğrudan eklediğiniz token’leri (likiditeyi) geri çekemezsiniz.

İlk önce PancakeSwap’ta farm kısmında LP token’i unstake etmeniz gerekiyor. Bu şekilde cüzdanınıza kazandığınız CAKE ve LP token gönderilecek.

Daha sonra trade > liquidity kısmından eklediğiniz token’leri yani likiditeyi havuzdan geri çekebilirsiniz.

PancakeSwap’ta trade > liquidity kısmından daha önce eklediğiniz token’leri (likiditeyi) ”remove” butonu ile geri çektiğinizde token’lerin miktarı farklı olacak.

Örneğin CAKE-BNB havuzuna eşit değerde olacak şekilde 3 BNB ve 72 CAKE eklediyseniz, likiditeyi geri çektiğinizde bu miktar 2.8 BNB ve 84 CAKE gibi başlangıçta eklediğiniz miktardan farklı olabilir.

Diyelim başlangıçta BNB/CAKE fiyatı 0.041 idi. BNB ve CAKE fiyatı değiştikçe bu oranda değişiklik olacak.

Fiyat değiştiği için platformda yapılan swap işlemleri ile havuzda bulunan toplam CAKE ve BNB miktarı da değişecek.

Bundan dolayı likiditeyi geri çektiğinizde iki token’den birinin miktarı daha fazla birinin miktarı ise daha az olacak.

Bu durumda başlangıçtaki miktarı yani 3 BNB ve 72 CAKE’i sadece cüzdanınızda tutsaydınız mevcut piyasa fiyatına göre daha çok paranız olabilirdi.

2.8 BNB ve 84 CAKE gibi farklı bir miktar ise daha az değerde olacaktır. Bu durum ”impermanent loss” olarak adlandırılıyor.

Burada önemli olan iki token’in birbirine göre fiyat değişimi. Örneğin hem CAKE hem de BNB 2x yaparsa BNB/CAKE fiyatı aynı olur ve impermanent loss neredeyse hiç oluşmaz.

Yani başlangıçtaki fiyattan her iki yönde ne kadar fazla değişim olursa impermanent loss o kadar fazla olacaktır.

Ancak bu durum sizin her zaman zarar edeceğiniz anlamına gelmiyor. PancakeSwap’a likidite eklediğinizde hem swap işlemlerinden gelen komisyonu hem de farm kısmında LP token stake ederek CAKE kazanabilirsiniz.

Likidite eklediğiniz işlem çiftinde ciddi oradan bir fiyat değişimi olmazsa komisyon ve CAKE kazancınız ile muhtemelen karda olursunuz.

Pancakeswap (CAKE) Avantajları Neler?

Cake Coin avantajlarından ilki hem yerel kripto para birimi olduğu PancakeSwap içinde hem de Binance kripto para borsasında yer alan sanal cüzdanlarda stake edilebilme imkanı sunmasıdır. Bu yol ile yüksek risk altında kalmadan Cake Coin’i bir faiz getirisi üzerinden elde etmek mümkündür.

Diğer avantajları ise cüzdanlar arası düşük masraf ile transfer edilme ve coğrafi kısıtlama olmadan transfer işlemlerinin yapılabilmesidir. Cake Coin cüzdanlar arası transferde kısa süre içinden istenilen yere ulaştırılır.

Eğer MetaMask cüzdanınız, Binance Smart Chain ağına bağlı değilse bile PancakeSwap’i kullanabilirsiniz. 9 Mart tarihli güncellemeye göre, BSC ağına bağlanmamış kişiler PancakeSwap’e bağlandıklarında süreci kolaylaştıran, otomatik bir bildirim alacaklar.

Pancakeswap (CAKE) Dezavantajı Ne?

Cake Coin dezavantajı kullanıcılarına yapılan dağıtım miktarının fazla olması sebebi ile coin’in arz miktarının fazla olmasıdır. Bu durum fiyat için daha yüksek bir noktaya ulaşmada baskı yaratabilir. Diğer bir dezavantaj ise şu anda Cake Coin’in kısıtlı sayıda kripto para borsalarında işlem görmesidir.

PancakeSwap güvenilir mi?

Güçlü bir desteğe sahip durumdalar ve piyasa değerini her geçen gün biraz daha arttırıyor. Kesinlikle güvenilir ve bunun yanı sıra geleceği olan bir token. Yatırım aracı olarak tercih edebilirsiniz ve analistlerin gözünde de güvenilir bir dijital varlık olduğunu net bir şekilde söylemek mümkün.

Genel olarak değerlendirdiğimizde PancakeSwap için güvenilir bir merkezi olmayan uygulama diyebiliriz.

PancakeSwap piyasadaki en popüler merkezi olmayan borsalardan biri ve şu ana kadar SYRUP token ile ilgili açık dışında uygulamada ciddi bir açık bulunmadı.

PancakeSwap’ın akıllı sözleşmeleri CertiK tarafından audit edilmiş durumda. Ancak bu uygulamanın %100 güvenli olduğu anlamına gelmiyor.

Piyasadaki birçok dapp, birden fazla kurum tarafından audit ediliyor. Ancak yine de uygulamada daha önce keşfedilmemiş farklı açıklar bulunabiliyor.

Bu yüzden PancakeSwap dahil hangi merkezi olmayan uygulamayı kullanırsanız kullanın yatıracağınız paranın miktarını bu tür riskleri dikkate alarak belirlemelisiniz.

Örneğin toplamda 10.000 TL değerinde kripto paranız varsa 1.000 TL’yi PancakeSwap’ta kullanırsanız çok risk almamış olursunuz.

Ancak paranızın yarısını yani 5.000 TL ya da daha fazla miktarı PancakeSwap’ta veya bu tür uygulamalarda kullanırsanız aldığınız risk de daha fazla olacaktır.

Bu tür merkezi olmayan uygulamalarda daha önce keşfedilmeyen herhangi bir açığın suistimal edilmesi veya farklı problemler sizi zor durumda bırakabilir.

Bu açıdan PancakeSwap her ne kadar güvenilir olarak nitelendirilebilecek bir uygulama olsa da bu riskleri dikkate alarak PancakeSwap’ı kullanmalısınız.

PancakeSwap kullanımı ile ilgili soru ve yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.

PancakeSwap, Binance blok zinciri üzerinde hayata geçirilmiş merkezsiz borsadır. CAKE kripto paraları, Pancake Swap üzerindeki çeşitli ayrıcalıklardan yararlanmanıza olanak tanımaktadır. CAKE aynı zamanda bu platformun yönetişim kripto parasıdır.

PancakeSwap üzerinde CAKE kripto paranızla, çeşitli kripto paralar kazanmak mümkündür. Bu para kazanma yöntemleri ise çok çeşitlidir. Kazandığınız bu kripto paraların ise farklı işlevleri bulunmaktadır.

Pancake Swap (CAKE) Yorum ve Tahminleri 2021

An itibarıyla yükseliş eğilimi devam eden cake, 17.44 dolar gibi bir seviyede karşımıza çıkıyor. 2021’e iyi bir başlangıç yapan tokenler arasında yer alıyor ve bunun yanı sıra yıl sonunda da kazandıracak bir token olarak listelerde yer alıyor. Analistler, 25Dolar gibi bir değerden bahsediyor ancak bunun yalnızca bir ön görü olduğunu da unutmamak gerekiyor.

2021 yılına en iyi başlangı yapan dijital varlıklardan biri ve piyasa değerini de arttırmış durumda. Bununla birlikte devam eden bir yükseliş söz konusu… Alım yapmak isteyenler biraz daha sabırlı davranabilir çünkü bir hayli arttı ve alım yapmak için doğru bir zaman olmayacaktır.

2021 yılı sonunda uzun vadede yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için harika bir kazanç sunabilir. Fakat şu an alım yapmak büyük risk taşıyor. Dip seviyeyi beklemek ve en azından düşüşü takip etmek daha doğru ve mantıklı bir hamle olacaktır. Öyle zannediyoruz ki birçok yatırımcı da şu an bu takibi yapıyor.

Yıla iyi bir başlangıç yapan token, hali hazırda yükselişine devam ediyor. Yazımızın başından bu yana söylediğimiz gibi eğer sabırlı bir yatırımcı iseniz uzun vadede güzel paralar kazandıracak bir token ile karşı karşıyasınız. Cake, çok dikkat çekici olmayabilir ancak 2021 ile birlikte inanılmaz bir yükselişe imza attı ve piyasa değerinin yanı sıra yatırımcı sayısını da arttırmayı başardı. Bu token ile tanışabilir ve en azından mercek altına alabilirsiniz. Yıl sonuna gelindiğinde sizleri şaşırtacak be fiyat tablosu karşınıza çıkacaktır ve zaten analistlerin ön görüleri de bu doğrultuda.

Cake Coin, arz miktarında artışın önde olduğu bir kripto para olarak değerlendiriliyor. Şuan için yerel kripto para birimi olduğu ağda kullanıcılara yapılan dağıtımının yüksek olmasına bağlı olarak arz miktarının da her geçen gün arttığı biliniyor. Bu yüzden analistler, alım-satım işlemlerinde bu kripto para biriminin arz miktarının kontrolünün önemli olduğunu belirtirler.

Cake Coin şuan için sadece Binance kripto para borsasında işlem görüyor. Bu durum onun erişilebilirlik açısından da diğer kripto para birimlerine göre daha geride kalmasının sebebidir. Cake Coin stake etmek için ise Binance üzerinden yapılan işlemler yerine PancakeSwap platformunda coin stake etme modeli tercih edilerek, arz yüksekliğinden yararlanılarak daha fazla avantaj elde ediliyor.

Pancakeswap (CAKE) Geleceği Nasıl?

2021’den bahsederken, piyasa fiyatı yaklaşık 0,6 dolar ile iyi başladı. O zamandan beri, sürekli büyümek için yükseliş eğilimini başlattı. 19 Şubat’ta 19.11 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Özellikle, Pancakeswap, AMM kullanarak BEP-20 jetonlarını değiştirmek için kullanılır. Ayrıca, kullanıcıların SYRUP ve CAKE gibi ek jetonlarla işlem yapmasına izin verir. CAKE için iyi bir şey, dünyanın en büyük borsası olan Binance üzerine kurulmuş olmasıdır. Fiyatını daha da artıracak daha fazla katılımcıya sahip olmak için yeni likidite havuzları başlatabilir. Pancakeswap’in 2021’in sonunda boğa trendini 70 dolardan fazla büyümeye devam edeceği ve hatta önümüzdeki yılın sonunda 150 doların üzerinde büyüyebileceği beklenebilir. CAKE uzun vadede karlı bir yatırım gibi görünüyor.

Cake Coin geleceği Binance hariç diğer kripto para borsalarının da listelerine dahil olma şansını yakalaması halinde parlak görülüyor. Analistler şuan için Cake Coin arzının yüksek olduğunu ve bu arzda bir miktar düşüş yaşanması gerektiğini ifade ediyorlar. Geleneksel bankacılık işlemlerinden yararlanamayanlar için stake modelini sunmasına bağlı olarak gelecek vadeden Cake Coin’in birden fazla kripto para borsasına girmesi halinde geleceğe daha sağlam bakması mümkün olacak.

CAKE ticareti yapmak istiyorsanız, bunu Binance, CoinDCX ve Gate.io gibi birçok popüler borsada kolayca yapabilirsiniz. Kullanımı zahmetsizdir ve aynı zamanda düşük fiyatlarla daha hızlı işlem hızı sunar. İyi getiri sağlayan dijital para birimi arıyorsanız, gerçekten karlı bir yatırım seçeneğidir.

Parayı akıllı bir sözleşmeyle yatırdığımızda her zaman hata riski olduğunu unutmayın. Bu nedenle, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla ticaret yapmamanız en iyisidir.

CAKE coin yukarıdaki dağıtım modelinde görebileceğiniz gibi arz miktarı hızlı bir şekilde artan bir kripto para.

CAKE coin’in dağıtım modeli ileride daha yavaş hale gelebilir. Ancak PancakeSwap’ın teşvik edilmesi için kullanıcılara CAKE dağıtılması gerekiyor.

PancakeSwap’ın kuruluşundan itibaren günlük piyasaya sürülen CAKE token miktarı iki kere azaltıldı ve şu an 660.000 CAKE token gibi daha düşük bir miktar kullanıcılara dağıtılıyor.

Ancak yine de CAKE token diğer kripto paralara kıyasla şu an arz miktarı hızlı bir şekilde artan enflasyonist bir kripto para.

Bu yüzden CAKE coin alırken arz miktarındaki artışı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Eğer Binance’te CAKE alıp cüzdanınızda bekletirseniz bu dezavantajlı olabilir.

Bunun yerine PancakeSwap’ta sahip olduğunuz CAKE coin’i stake ederek siz de CAKE kazanabilir ve arz miktarındaki artıştan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca CAKE coin’in PancakeSwap dışında sadece Binance’te işlem görmesi de dezavantajlı bir durum.

Binance her ne kadar en büyük borsa olsa da CAKE’in başka borsalarda da işlem görmesi coin’i daha güvenilir yapacaktır.

Güncelleme: PancakeSwap artık KuCoin ve Gate.io gibi farklı kripto para borsalarında da işlem görüyor.

Genel olarak kripto para piyasasını değerlendirdiğimizde PancakeSwap ve CAKE token aşağıdaki nedenlerden dolayı büyümeye devam edebilir:

Binance Smart Chain ağının gitgide büyümesi
Merkezi olmayan borsalara olan talebin artması
PancakeSwap’ın BSC ağı üzerindeki en büyük ve en başarılı platformlardan biri olması
Binance’in sağladığı fon ile PancakeSwap’ı desteklemesi
Kripto paraların farklı zincirlerde kullanımının artması
Bu sebeplerden dolayı CAKE token enflasyonist bir kripto para olsa dahi boğa piyasasında diğer birçok kripto para gibi ciddi yükselişler yaşayabilir.

Öte yandan kripto paraların uzun vadeli düşüşte olduğu bir ayı piyasasında CAKE token gibi arz miktarı hızlı bir şekilde yükselen kripto paralar daha dezavantajlı olabilir.

PancakeSwap (CAKE) coin nereden alınır?

PancakeSwap (CAKE) coin şu an Binance, KuCoin ve PancakeSwap gibi farklı kripto para borsalarında işlem görüyor.

PancakeSwap coin’i Binance’ten veya PancakeSwap’ta ”exchange” kısmından cüzdanınızı bağlayarak alabilirsiniz.

Binance’te CAKE/BNB ve CAKE/BUSD işlem çiftleri mevcut. BNB ve BUSD ile CAKE alabilirsiniz.

%20 komisyon indirimli Binance hesabı açmak için: Binance’e kayıt ol (ekstra %25 indirim için hesabınızda BNB tutun)

SYRUP Token Kazanma

SYRUP kripto parası CAKE stake eden kullanıcılara verilen bir kripto paradır. Çeşitli staking mekanizmaları ile kazanılan kripto para, CAKE oranında verilmektedir. CAKE kripto paralarınızı satarken aynı oranda SYRUP kripto parasına sahip olmazsanız, piyasadan tekrar almanız gerekmektedir. Çünkü her CAKE’nin karşılığında SYRUP kripto parası verilir. Her CAKE kripto parasının karşılığı olarak verilen bu kripto para CAKE’nin bir karşılığının olduğunun göstergesidir.

Getiri Çiftçiliği Yaparak Cake Kazanmak

Kripto para yatırımcıları çeşitli kripto paralar ile bu platforma kripto para çiftlerinde likidite sağlayarak, CAKE kripto parasından kazanabilmektedir. Hem platformun likidite kazanması hemde CAKE kripto paralarının adil dağıtımı için yapılan getiri çiftçiliği (yield farming) CAKE ekosisteminin ekonomiksel anlamda daha kapsayıcı olduğunun da bir göstergesidir.

İtalyan CAKE topluluğu

Krepler ve tavşan-aşçıların ilgisini çeken dijital Eldorado’yu arayan dört İtalyan, kendilerini kalabalık uluslararası sohbette 14.000’den fazla kullanıcı tarafından biraz bunalmış halde buldular ve deneyimi çoğu kez bilgi birikiminden yoksun veya gözü korkmuş İtalyan kullanıcılar için çoğaltmaya ve basitleştirmeye karar verdiler. Verim tarımı sektörü tarafından, şimdiye kadar kripto dünyasının tehlikeli ve büyüleyici bir nişi olarak görülüyordu.

Telegram’da bulunabilecek resmi olmayan İtalyan topluluğu, Platypus, Andrea, Marco ve MitiTT’nin (projenin içeriden geliştiricisi) ekip çalışmasından doğdu.

Burada, MetaMask, Trust Wallet, Math Wallet ve diğer araçlarınızda Binance Smart Chain’i Ethereum’a alternatif bir ağ olarak nasıl kuracağınız konusunda tavsiye ve yardım alabilirsiniz.

Kısacası, kripto dünyasındaki devrim, bazı İtalyan YouTuber’lar tarafından doğru bir şekilde yorumlandığı gibi, Binance gibi etkili ve güvenilir bir ağ tarafından desteklenirse, DeFi sektörüne daha fazla güvenlik getirebilecek ve ilerlemeye katkıda bulunabilecek oyun deneyimini de içerir.

PancakeSwap’de Ne Yapabilirsiniz?

PancakeSwap, BEP20 token ticareti yapmak ve stake etme ve likidite sağlama yoluyla kripto para kazanmak için kullanılabilir.

PancakeSwap’de aşağıdakileri yapabilirsiniz:

BEP20 token ticareti yapın!
Borsaya likidite sağlayın ve ücret kazanın!
CAKE tokenı kazanmak için LP (likidite sağlayıcı) tokenlarınızı yatırın!
SYRUP token kazanmak için CAKE yatırın!
Diğer projelerin tokenlarını kazanmak için CAKE’i stake edin!
Not: 5 Kasım 2020 itibariyle SYRUP akıllı sözleşmesinde bir sorun keşfedildi ve SYRUP artık kullanılmayacak. Artık CAKE ve diğer projelerin tokenlarını kazanmak için CAKE’nizi yatırabilirsiniz.

PancakeSwap Ücretleri

Uniswap , 1inch ve SushiSwap gibi diğer merkezi olmayan borsalara (AMM’ler) benzer şekilde, PancakeSwap’e likidite sağlayanlar LP tokenları alır ve işlem ücretlerinin bir kısmını kazanır. Likidite sağlayıcı tokenlar, PancakeSwap’te FLIP olarak adlandırılır.

PancakeSwap’te işlem ücreti %0,2’dir. %0,17 likidite sağlayıcılarına, geri kalan %0,03’ü yakılan PancakeSwap Hazinesine gidiyor.

PancakeSwap Destekli Cüzdanlar

PancakeSwap; MetaMask, Trust Wallet, TokenPocket, MathWallet ve WalletConnect’i destekler. WalletConnect, kullanıcıların TrustWallet gibi mobil cüzdanlarını dapp’lara bağlamasına olanak tanır.

CAKE Token Dağıtımı

Bir likidite sağlayıcısı olarak veya CAKE tokenlarınızı stake ederek CAKE tokenları kazanabilirsiniz. CAKE’nin mevcut emisyon oranı ve dağıtım mekanizması aşağıdaki gibidir:

Emisyon Oranı

Blok başına ödül – 25 CAKE (Daha önce 40 CAKE idi ve 25 CAKE’ye düşürüldü.)

Günlük emisyon (Günde 30.000 blok temel alınarak) – günde 750.000 CAKE

Dağıtım

Çiftçiler – blok başına ödüllerin % 60’ı (15 CAKE)
CAKE sahipleri – blok başına ödüllerin % 40’ı (10 CAKE)
Çiftçiler günlük – 450.000 CAKE (günlük 30.000 blok temel alınarak)
Günlük CAKE sahipleri – 300.000 CAKE (günlük 30k blok bazında)
Bu oranlar, yönetişim önerileriyle yeniden değişebilir. Ayrıca, teklifler oluşturarak ve mevcut olanlar üzerinde oy vererek PancakeSwap yönetimine katılabilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.