adplus-dvertising

Pakistan’da sel nedeniyle hastalık vakaları arttı

Pakistan’da bin 265 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi sebebiyle yüz binlerce insanın çeşitli hastalıklara yakalandığı açıklandı.
Takip et
Pakistan’da sel nedeniyle hastalık vakaları arttı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pakistanlı sağlık yetkilileri, muson yağmurlarının neden olduğu sel felaketinden etkilenen yüz binlerce insanın temiz su sağlamada meydana gelen problemler nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalandığını duyurdu. Sind Eyaleti Sağlık Bakanı Doktor Azra Pechuho, “Sel sebebiyle 134 binden fazla ishal vakası ve 44 bin sıtma vakası rapor edildi. Öte Yandan selden etkilenenler arasında şuana kadar 100 binden fazla cilt hastalığı rapor edildi” şeklinde konuştu.
Bakan Pechuho, Sind Eyaletinde solunum yolu hastalıkları da dahil olmak üzere öbür hastalıklarda da vaka artışı meydana geldiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), selden etkilenen bölgelerde ülke genelinde bu ay 73 bininin doğum yapması beklenen en az 650 bin hamile kadının bulunduğunu ve sağlık hizmetine ihtiyacı olduğunu belirtti. UNFPA öte yandan sel sebebiyle neredeyse 1 milyon evin hasar gördüğünü hatırlatarak, birçok kadın ve kız çocuğunun cinsiyete dayalı şiddet riski altında olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Pakistan’da en son bin 265 kişinin sel sebebiyle yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Öte Yandan hükümet sel sebebiyle ulusal acil vaziyet ilan etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.