Pakistan Başbakanı Cammu ve Keşmir’i sınırları içinde gösteren harita açıkladı, Hindistan kızdı

Pakistan Başbakanı İmran Han, Cammu ve Keşmir’i sınırları içinde gösteren yeni bir harita açıkladı.

Ülke basınındaki habere göre İmran Han, Cammu ve Keşmir’in özel yönetim statüsünün kaldırılmasının 1. yılının arifesinde açıkladığı haritada, bölgeyi kendi toprakları olarak gösterdi. Başbakan Han’ın paylaştığı yeni haritada, bölge, “yasa dışı olarak işgal edilen Cammu ve Keşmir” olarak yer aldı.

Söz konusu yeni haritanın Pakistan Bakanlar Kurulu, muhalefet ve Keşmir liderliği tarafından onaylandığını vurgulayan Han, bunun ülke için tarihi bir gün olduğu belirtti.

Han, Cammu ve Keşmir’in Pakistan’ın bir parçası olacağını iddia ederek, bu haritanın da buna yönelik ilk adım olduğunu kaydetti.

HİNDİSTAN HARİTAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Hindistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, İslamabad yönetiminin, yeni Cammu Keşmir haritasıyla asılsız iddialarda bulunduğu ifade edildi. Açıklamada, Pakistan’ın bu adımı “siyasi saçmalık tatbikatı” olarak değerlendirildi.

“KARA GÜN”DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Hindistan kontrolündeki Cammu Keşmir’in Mülki idare amiri Shaid Iqbal Choudhary, Hindistan karşıtı grupların “Kara Gün” olarak ilan ettikleri 5 Ağustos’ta düzenlemeyi planlandıkları protestolar nedeniyle Srinagar’da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti.

Srinagar’da zırhlı ve silahlı polis ve paramiliter askerlerin mahalle arasında gezerek, halkı sokağa çıkma yasağına uymaları konusunda uyardıkları; yol, köprü ve kavşaklarda çelik barikatlar ve dikenli teller kurdukları öğrenildi. Bir polis yetkilisi, son birkaç günde protestoları düzenleyeceği ileri sürülen çok sayıda gencin gözaltına alındığını aktardı.

KEŞMİR KONTROL HATTINDA ÇATIŞMA

Diğer yandan Pakistan ve Hindistan arasındaki Keşmir Kontrol Hattı’nda iki ülke orduları birbirine ateş açtı.

Pakistanlı yetkililer, Hindistan ordusunun açtığı top ateşinde Tattapani köyünde 11 kişinin yaralandığını bildirirken, Hindistan ordusu Pakistan’ın atışlarına karşılık verdiklerini duyurdu.

Hindistan yönetimi, 5 Ağustos 2019’da Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırmış, 31 Ekim 2019’da eyalet yönetimini lağvederek merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh “Birlik Toprağı” olarak ikiye ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı