Özgür Özel’den Erdoğan’a sert mesaj! “Türkiye’yi bu hale Erdoğan düşürmüştür”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Türkiye’yi de ezdirmeyecek bir parti olarak bugün yaşananlardan memnun olmamız mümkün değil. 10 büyükelçinin Türkiye’ye karşı açıklama yapıyor olması üzüntü vericidir, rahatsızlık vericidir.” şeklinde konuştu. Özel öte yandan, “İnsan Hakları Mahkemesi, ‘Osman Kavala haksızlığa uğruyor salıvermelisiniz.’ dediği halde kendisini mahkemenin üstünde gören, olmayan bir jürinin başkanı gibi görüp son sözü söylemeye çalışan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi bu hale düşürmüştür.” şeklinde konuştu.
Takip et
Özgür Özel’den Erdoğan’a sert mesaj! “Türkiye’yi bu hale Erdoğan düşürmüştür”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile partisinin Samsun İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi ve kurucu iradesi olduğunu belirtti.

ATATÜRK ÖRNEĞİ

“Atatürk’ün Yunan bayrağını yerden kaldırıp hiçbir bayrağın üzerine basılmayacağına gösterdiği saygıyla İzmir’de başlayan, İsmet Paşa ile Lozan Zaferi ile devam eden, 2. Dünya Savaşı’na girmeyerek kaybetmeyen tarafta olan, 1 Mart tezkeresinde Amerika askerlerinin Irak’a giderken Güneydoğu’dan geçmesine engel olacak diplomatik uyarıları yerine getirmiş ve siyasi çıkışları yapmış bir partiyiz.” diyen Özel, NATO’nun mensubu ve Sovyetler Birliği’nin komşusu coğrafyada dört dörtlük denge politikasıyla Türkiye’nin çıkarlarını koruyarak Türk dış politikasının hep arkasında durduklarını anlattı.

CHP olarak gelecek seneden itibaren tekrardan Atatürk’ten miras kalan diplomatik geleneği yaşatacaklarını dile getiren Özel, şu şekilde konuştu:

“Türkiye’yi de ezdirmeyecek bir parti olarak bugün yaşananlardan memnun olmamız mümkün değil. 10 büyükelçinin Türkiye’ye karşı açıklama yapıyor olması üzüntü vericidir, rahatsızlık vericidir. Osman Kavala hakkında seneler sonra gerçekleştirilen iddianame, Silivri’de mahkemesi görülmüş FETÖ’cülerin ortaya koyduğu bütün iddialar teker teker çökmüş ve mahkeme başkanı, ‘Bütün sanıklar beraat etmiş’ demiş, Osman Kavala’yı serbest bırakmıştır. Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ben bu kararı tanımıyorum’ demiş. Serbest bırakılacak kişiyi 7-8 saat içeride tutmuş, yeni bir dava, yeni bir tutuklama kararı ile onu içeride tuttuğu için Osman Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde de ihlal kararı uygulanmış. İnsan Hakları Mahkemesi, ‘Haksızlığa uğruyor salıvermelisiniz.’ dediği halde kendisini mahkemenin üstünde gören, olmayan bir jürinin başkanı gibi görüp son sözü söylemeye çalışan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi bu hale düşürmüştür. Osman Kavala’yı serbest bırakmayıp Avrupa’yı, onun hukukunu tanımayıp imzaladığı uluslararası anlaşmayı dinlemeyince bu sefer çoğu Avrupa Birliği mensubu büyükelçi, Türkiye’ye bunu hatırlatma cesareti bulmuş, Türkiye’yi, dış politika manasında hepimizi rahatsız etmiştir. Yapılan iş doğru değildir ama nedeni Recep Tayyip Erdoğan’ın hukuk tanımazlığıdır.”

“ALIM GÜCÜMÜZ DÜŞÜYOR”

Veli Ağbaba ise Avrupa’da asgari ücreti en düşük ikinci ülkenin, Arnavutluk’un sonrasında Türkiye olduğunu ifade etti.

Hep Çin örneği verildiğini, Çin’de asgari ücretin düşük olduğunu söyleyen Ağbaba, “Çin’de asgari ücret 387 dolar, Türkiye’de bu sabah itibarıyla 298 dolardı, şu an 290 dolar. Avrupa’nın en yüksek enflasyonuna sahip ülke de biziz. Bunun manası, hem dolar bazında insanlar gelir kaybına uğruyor hem de enflasyon sayesinde alım gücümüz düşüyor.” diyerek konuştu.

Asgari ücretlinin sofrasından eksilmeyen yumurta bazında bakıldığında son bir senede 1104 yumurta eksildiğini söyleyen Ağbaba, şunları belirtti:

“Bir asgari ücretlinin geçen sene maaşı ile aynı oranda yumurtaya vurursak, tam 3 bin 941 lira maaş alması gerekiyor yumurta hesabına göre bir asgari ücretlinin. Asgari ücretlinin geçen seneye göre aynı oranda yumurta alabilmesi için 1116 liraya daha ihtiyacı varmış. Bu da rahat anlayabilmek için bir veri. Bunların tamamının çözümü var. Türkiye’nin kaynakları var, olanakları var. Türkiye’nin şu an olmayan şeyi, hukuka saygılı, geçmişte kirli ilişkilere bulaşmamış, bürokrasi deneyimi olan, temiz süt emmiş bir siyasetçiye ihtiyaç var. O da bizim içimizde çokça var. Yeni bir anlayışla, ittifak anlayışıyla bu ülkede tekrar demokrasiyi hakim kılacağız. Bu işlerin tamamının çözümü demokraside, yargı bağımsızlığında, hukukta. Sokakta işsiz gezenlere sözümüz olsun, liyakatle herkese iş sözümüz var. Yapacağımız ilk işlerden biri de devlette mülakatı kaldıracağız.”

CHP Samsun Milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu ve Kemal Zeybek ile Samsun İl Başkanı Fatih Türkel’in de katıldığı basın toplantısının sonrasında Özel ile Ağbaba, esnaf ziyaretinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.