Özel Plaka Nasıl Alınır? 2021 Özel Plaka Alma Şartları ve Fiyatları

Birçok kişi kişisel araçlarına özel plaka yaptırmak istiyor. Plakada yer alan sözcükler bir takım adı, kuruluş adı ya da isim kısaltması olabilir. Bu doğrultuda özel plaka nasıl alınır sorusu vatandaşların gündeminde. Peki, özel plaka nasıl alınır? 2021 Özel plaka ücretleri nedir? İşte, özel plaka nasıl alınır sorusunun detaylı cevabı ve özel plaka sorgulama yöntemleri haberimizde...
Takip et
Özel Plaka Nasıl Alınır? 2021 Özel Plaka Alma Şartları ve Fiyatları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Normal şartlarda sıfır bir araba satın aldığınızda ilgili trafik şubesinden size verilen plakayı kullanırsınız. Eğer aracınıza özel bir plaka almak istiyorsanız birtakım işlemler yapmanız gerekiyor. Öncelikle özel plaka istediğiniz adreste ikamet ediyor olmanız zorunludur. Bu adreste ikamet etmiyorsanız plaka değiştirme işleminiz ne yazık ki gerçekleşmeyecektir. İstanbul dışında oturan hiçbir birey de 34 rakamı ile başlayan bir plaka alamaz. Bu kuralla plaka konusunda iller net olarak ayrılmıştır. Eğer ikamet adresiniz plaka istediğiniz adresle aynı ise bulunduğunuz bölgenin emniyet müdürlüğüne özel plaka için başvuruda bulunabilirsiniz.

Araba herkes için kişisel bir önem taşıyor ve kimisi içini, kimisi boyasını değiştirerek aracını daha da kişiselleştirmekten zevk alıyor. Tabi ki aracınızı kişiselleştirmenin tek yolu bunlar değil günümüzde çoğu kişi özel plaka alarak kendileri için anlamlı sözcüklerin baş harflerini plakalarında taşıyorlar.

Aracı kişiselleştirme yollarından biri de özel plaka almaktır. Takım adı, parti adı ya da isim kısaltmalarını kullanarak size özel bir plaka satın alabilirsiniz. Özel plaka almak için bir takım şartlara uymanız ve belli prosedürlerini yerine getirmeniz gerekir. Peki, özel plaka nasıl alınır? Sizler için hazırladığımız haberimizde özel plaka nasıl alınır sorusunu yanıtladık. İşte tüm detaylar…

ÖZEL PLAKA ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Özel plaka satın almak isteyenler aşağıda saydığımız şartları yerine getirmelidirler;

Almayı istediğiniz özel plakanın il kodu ile aynı şehirde ikamet ediyor olmanız gerekir. Aksi halde plakayı alamazsınız. Örnek verecek olursak 34 EFE 111 gibi bir plaka almak istediğinizde, eğer ikametgah adresiniz İstanbul değilse bu plakayı alamazsınız. Yalnızca ikametgah adresinizin kayıtlı olduğu ildeki plakaları alabilirsiniz. İstediğiniz plaka oturduğunuz şehirle aynı ise emniyet müdürlüğüne giderek plakanın boşta olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

İkametgahın aynı ilde olması şartı şirketler için geçerli değildir. Şirketler özel plaka aldıklarında her yıl 5 bin TL ile 15 bin TL arasında değişen vergiler öderler.
Özel plaka başvurusu sırasında bir miktar bağış yapmanız gerekir. Bağış için sabit bir fiyat yoktur. Alacağınız plakaya olan talebe göre yapacağınız bağış tutarı da değişiklik gösterir. Örneğin takım kısaltmalarında takım plakalarını isteyen çok fazla kişi olduğu için ödemeniz gereken tutarlar da aynı oranda yüksek olacaktır. Ancak isim kısaltmalarında isimler kişiye özel olduğu için talep de aynı oranda düşük olabilir ve ödemeniz gereken bağış miktarı daha az olur.

ÖZEL PLAKA NASIL SORGULANIR?

Almak istediğiniz özel plakanın boşta mı olduğu yoksa daha önce biri tarafından mı alındığı da önemli bir konu. Özel plaka trafik memurları tarafından sorgulanabildiği gibi sınırlı alanlarda bireysel olarak da sorgulanabilir. E devlet üzerinden kendinize ait araç ve plakaları sorgulayabilirsiniz. Ancak bu sistemde tüm özel plakaları sorgulayamadığınız için şimdilik bu hizmete kısıtlı diyebiliriz.

Özel Plaka Nasıl Alınır? 2021 Özel Plaka Alma Şartları ve Fiyatları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı illerdeki emniyet genel müdürlüklerinin sitelerinden online olarak plaka tahsisi yapılabilmektedir. Örnek birkaç link aşağıdadır;

Eskişehir: https://onlineislemler.egm.gov.tr/eskisehir/Sayfalar/plakatahsis.aspx
Ankara: https://onlineislemler.egm.gov.tr/ankara/Sayfalar/plakatahsis.aspx
Aradığınız il için şehir adı yazan yere Türkçe karakterleri kullanmadan il adı yazarsanız aradığınız ilin plaka tahsis sayfasına ulaşabilirsiniz. Örneğin “Eskişehir” ya da “Ankara” yazan yere “Kahramanmaraş, Aydin ya da Şanlıurfa” yazdığınızda o ilin plaka tahsis sistemini açabilirsiniz. Eğer sistem çalışmıyorsa “404 not found” şeklinde bir uyarı alırsınız.

Sorgulama yaparken iki seçeneğiniz vardır. Bunlar;

Birinci yol: A’dan Z’ye kadar sıralanmış 23 adet harften istediğinize basın. Açılan sayfada istediğiniz plaka varsa üzerine tıklayın. Adınızı, soyadınızı, T.C. kimlik numaranızı, doğum yılınızı ve 6 haneli güvenlik kodunu girdikten sonra “Plakayı Ayır” butonuna basın. Eğer aradığınız harfle başlayan plakalardan hiçbiri boşta değilse “Bu harfe kayıtlı hiçbir plaka bulunamadı” şeklinde bir mesaj gelecektir.

İkinci yol: Aradığınız plakanın harf ve rakam grubunu yazın. 6 haneli güvenlik kodunu girin ve “Sorgula” butonuna basın. Eğer plaka boşta ise üzerine tıklayın ve “Plakayı Ayır” butonuna basın. Eğer plaka boşta değilse “Bu plaka bulunamadı” şeklinde bir mesaj alırsınız.

ÖZEL PLAKA NASIL ALINIR?

Sıfır araç alırken trafik şubenin verdiği plakayı kullanırsınız ya da ikinci el araç alırken aracın plakasını değiştirmeden kullanabilirsiniz. Ancak özel plaka istediğinizde yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Özel plaka alma şartlarını sağlıyorsanız özel plaka alma işlemlerini hemen başlatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler kısaca şu şekildedir;

Sıfır araç alırken:

Araç alırken satış işlemlerini noterde yapmadan önce almak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu öğrenmek için emniyet genel müdürlüğüne gitmeli ya da eğer internet sitesi aktifse bulunduğunuz ildeki emniyet müdürlüklerinin sitelerine bakmalısınız.

İnternetten yaptığınız sorgulamalarda boşta olan özel plakaları rezerve edebilirsiniz. Rezerve ettiğiniz ya da emniyette sorgulattığınız plaka için görevli memurun belirlediği bağış miktarını ödemeniz gerekir.

Emniyetten aldığınız makbuzla notere gidin ve araç satış işlemleri başlamadan önce yetkili kişiye plaka değişimi olacağını söyleyin.

Gerekli işlemler halledildikten sonra noterden aldığınız kağıtla birlikte size en yakın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidin.

Burada istediğiniz özel plakayı yoğunluğa göre 15 dakika ya da yarım saat içinde bastırabilirsiniz.

Artık aldığınız plakayı aracınıza takıp güvenle kullanabilirsiniz.

İkinci el araç alırken:

Plakayı sorgulatın, ayırtın ve emniyete bağış tutarını ödeyin.

Notere gitmeden önce aracın hem ön hem de arka plakalarını sökün.

Notere gidin, devir işlemlerini başlatmadan plaka değişikliği yapacağınızı söyleyin.

Notere eski plakaları teslim edin.

Noterden aldığınız belge ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidin. Plakanızı bastırın ve aracınıza takın.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yoğunluk nedeniyle özel plaka çıkartmak hem daha masraflı hem de daha uzun sürmektedir. Eğer emniyet genel müdürlüğünün sitesinde araç hasar sorgulama sistemi aktifse işlemler daha hızlı bir şekilde ilerler. Aksi halde kalabalık nedeniyle bekleme süreleri artabilir.

Araç muayene ile ilgili işlemleri Araç Muayene Sorgulama makalemizden öğrenebilirsiniz.

ÖZEL PLAKA ALMAK İÇİN GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Şahıslar için: Kimlik belgesi yeterlidir.

Şirketler için: Son 6 aylık faaliyet belgesi ve imza sirküleri gereklidir.

ÖZEL PLAKA FİYATLARI NE KADAR?

Sıfır bir araca özel plaka almak daha kolay olmakla birlikte plaka çıkarma işlemleri sırasında ve her yıl sabit olarak ödenen 5 ve 15 bin TL arasında değişen rakamlar herkes için aynıdır.

Özel plaka fiyatları emniyet genel müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Kimi plakalar için 300 TL gibi düşük rakamlar yeterli olabilirken bazı plakalarda ödemeniz gereken tutar 200 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fiyatların bu kadar geniş bir aralıkta olmasının nedeni arz talep olayından kaynaklanmaktadır.

2021 özel plaka fiyatları şu şekildedir

Futbol takımı plakaları:

34 GS: 13,500 TL – 39,000 TL
34 FB: 13,500 TL – 37,000 TL
34 TS: 5,500 TL – 16,000 TL
34 BJK: 5,5,000 TL – 19,000 TL

İsim plakaları:

34 NAZ: 3,000 TL – 15,000 TL
34 CEM: 3,000 TL – 21,000 TL
34 ATA: 3,000 TL – 21,000 TL
34 EFE: 3,000 TL – 17,000 TL
34 CAN: 3,000 TL – 19,000 TL

Siyasi parti plakaları:

34 CHP: 8,000 TL – 16,000 TL
34 MHP: 6,000 TL – 14,000 TL
34 AKP: 15,000 TL – 55,000 TL

Plaka fiyatları dönemlere göre değişmektedir. Örneğin AK Parti’nin iktidar olduğu bir dönemde en pahalı parti plakası içinde AKP olanlardır. Ancak iktidarın değişmesiyle birlikte yeni iktidara geçen partinin fiyatı yükselecek, iktidardan düşen partinin plakası da daha ucuz olacaktır. Arz talep dengesine göre fiyatlar değişmektedir.

İsim plakalarında da benzer bir durum söz konusudur. Örneğin ismi Hasan Ali Yıldız olan biri plakasında isminin baş harfleri olan HAY harf kombinasyonunu kullanmak isteyebilir. Bu harf birleşimlerine olan talep çok fazla olmadığı için ortalama 350 TL – 5050 TL vererek istediği plakayı satın alabilir.

ÜCRETSİZ ÖZEL PLAKA

Yukarıda verdiğimiz örnekte Hasan Ali Yıldız isimli kişi, HAY harf kombinasyonunu içeren plakayı ücretsiz olarak da alabilir. Trafik Şubeye gittiğinde istediği plaka boştaysa ve kullanılmıyorsa hiçbir ücret ödemeden plakayı ayırtabilir ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilir.

Ancak bahsettiğimiz durum çok düşük bir olasılıktır, yine de sorgulama yapılmasında fayda vardır.

ÖZEL PLAKA VERGİSİ NE KADAR?

Özel plaka sahibi olanlar her sene iki kez olacak şekilde vergi vermekle yükümlüdürler. Özel plaka vergisinin miktarı sürücülerin yıllık gelirleri baz alınarak oluşturulur. Bu verginin tutarı sabit değildir, her yıl yeniden hesaplanır ve yenilenir.

ÖZEL PLAKA SATILABİLİR Mİ?

Özel plaka sahipleri plakalarını satışa çıkarabilirler. Sahibinden ya da Gitti Gidiyor gibi sitelerde bu tarz ilanlara rastlamak mümkündür. Bu sitelerde hem alıcılar hem de satıcılar plaka ilanları oluşturabilir.

İlanlar genellikle “34 ABC 123 plakamı satışa çıkarıyorum” veya “34 GS ile başlayan plaka arıyorum” şeklinde olmaktadır. Alıcı ve satıcı aralarında anlaşırlarsa emniyet müdürlüklerine giderek plaka değişim işlemlerini yapabilirler.

Sonuç olarak özel plaka işlemleri kısaca plaka sorgulama, plaka rezervi, gerekli ödemelerin yapılması ve plakanın alınması şeklinde gerçekleşmektedir. Normal plaka sahipleri ayrıca vergi ödemezken özel plaka sahipleri her yıl 2 kez vergi ödemek zorundadırlar.

Tüm bunları düşünerek siz de istediğiniz ve boşta olan bir plakayı alabilir ve aracınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.