adplus-dvertising

Özel okullardan kitap ve yemek paralarına fahiş zam!

Erdoğan, özel okullara gelecek zamla alakalı açıklama yapmış ve ücret artışını yüzde 36 ile sınırladıklarını belirtmişti. Zam kararı velilerce olumlu karşılanırken, özel okullar az gördükleri zammı değişik yollarla aşmaya başladı. Gelen bilgilere göre okullar, tavan ücret sınırını yemek ve kitap fiyatlarına yaptıkları ek zamlarla deldi. yüksek fiyatı ödemeyen velilerin çocukları ise okula kaydedilmiyor. İşte ayrıntılar…
Takip et
Özel okullardan kitap ve yemek paralarına fahiş zam!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre özel okullara yüzde 60’lara varan zam geleceği konuşulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan velileri rahatlatacak haberi vermişti. Erdoğan, Erdoğan, özel okullardaki fiyat artışlarını enflasyonla yani yüzde 36 seviyesinde sınırladığını duyurmuştu. Zam kararı velileri rahatlatırken, özel okulların bu zam kararını farklı yollarla aştığı öğrenildi. İşte haberin ayrıntıları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle özel okul zammına getirilen yüzde 36’lık tavan sınır, özel okullar tarafından çeşitli gerekçelerle delinmeye baş- landı. Akşam gazetesinde yer verilen habere göre, erken kayıt döneminde çocuğunu kaydetmek için okulların yolunu tutan veliler, karşılaştıkları yüksek yemek, servis ve kırtasiye bedelleriyle neye uğradığını şaşırdı.

“ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR”

Özel Okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan, yüzde 100’e varan artışlarla sunulan bu hizmetlerin ücretini ödemeyen velilerin çocuklarının okula kaydedilmediğini söyleyerek, “Anayasal suç işleniyor. Bunu CİMER’e şikâyet ettik ve soruşturma başlatıldı” şeklinde konuştu.

Özel okullardan kitap ve yemek paralarına fahiş zam!

Dışarıdan bin liraya alınabilecek kitapların okullar tarafından 5 bin TL’ye varan ücretlerle velilere satıldığını dile getiren Özkan şu şekilde devam etti:

“Okullar servis, kırtasiye, giysi ve yemek hizmetini dışarıdan alıyor ama şirketten aldığı ücretin üstüne ciddi ekleme yaparak bize satıyor. 15 TL’ye aldıkları yemeği bize 45 TL’ye satan var. Üstelik yemekler hem doyurucu değil, hem de kalitesiz. Pandemi döneminde çocuklar okula gitmediği halde yemek parasını peşin aldılar. Velilere geri ödeme yapmadılar. Hatta bir kolej uzaktan eğitim verdiği online eğitim platformu için bile velilerden ek 450 TL para talep etti. Bakanlığın velilerin bu problemlerine müdahil olacağını düşünüyoruz.”

“MEB YEMEK ÜCRETİNİ BELİRLEYEMEZ”

Bütün Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel okulların yemek, servis, kitap ve giysi gibi hizmetleri dışarıdan aldığına dikkat çekerek şunları belirtti:

Catering firmalarının yemek fiyatlarına yaptığı zam ölçüsünde okullar da zam istiyor. Kitap, servis ve giysi için de aynı şey geçerli. MEB, eğitimin ücretini tespit edebilir ama restoranınkini belirleyemez. Dolayısıyla okullar da hakkı neyse onu talep eder.

“KAYIT YENİLEMEYLE ŞANTAJ YAPILMAZ”

Okulları Genel Müdür Yardımcısı Derya Kargılı da pandemi döneminde kira, kırtasiye, enerji ve çalışan maliyetlerinin katlanarak arttığına işaret etti:

Dolayısıyla okulların kendi iç dinamikleri içinde belli bir miktar zam yapması normal ama 5 TL’lik kitabı 15 TL’ye satamazlar. Çocukları yemek ücretini ödemiyor diyerek okula kaydetmemezlik yapamazlar. Ticari beklentiden önce eğitim ön planda tutulmalı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.