Özel okullar için zam oranı belli oldu! Yeni tarife…

Bir milyon aileyi ilgilendiren özel okulların zamlarıyla alakalı olarak yeni tarife tespit edildi. Tarifeye göre azami olarak yüzde 36.73 oranında zam uygulanabilecek.
Takip et
Özel okullar için zam oranı belli oldu! Yeni tarife…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de bulunan özel okulların zammına ilişkin ayrıntılar belli oldu. Formül gereği 2021 senesi ÜFE ve TÜFE’nin ortalaması toplanıp ikiye bölünüp ardından da 5 puan eklenmesiyle ortaya çıkan rakam zam olarak fiyatlara yansıyacak.

CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş canlı yayında formüle göre hesabını yaptı. Böylece ortaya çıkan rakam yüzde 36,73 oldu.

Türkeş’in açıklamaları şu şekilde:

“Zam uygulama sürecine Milli Eğitim Bakanlığı dur şeklinde konuştu. Zam münakaşalarına son nokta konuldu. Özel okullara uygulanacak zam 1 milyon aileyi ilgilendiriyor. Özel okullarda üst ücret artışı değerlendiriliyor. Eğitim ücreti bir önceki seneye göre ilan edilen eğitim ücretine yani 2022 senesi için 2021 senesinin ÜFE ve TÜFE ortalamaları toplanarak 2’ye bölünmesiyle elde edilen rakama en fazla 5 puan daha ilave edilerek tespit ediliyor. 2021 senesinde ÜFE 43.86 TÜFE ise 19.60 olarak tespit edildi. Bu iki rakamı toplayıp 2’ye böldüğümüzde 31,73 rakamını elde ediyoruz. Buna 5 puan daha eklendiğinde yüzde 36.73 zam oranı ortaya çıkıyor. Böylece özel okullar azami olarak yüzde 36,73 oranında zam uygulayabilecek. Özel Okullar Birliği başta olmak üzere MEB bu rakamı ibraz edecek. MEB, özel okullar bu tarifenin dışında adım atarsa şikayet edilmesini talep ediyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.