adplus-dvertising

Özel hastaneler koronavirüs tedavisi için fahiş fiyat veriyor!

Koronavirüs döneminde fiyat listelerini güncelleyen özel hastanelerin bir kovid hastasından 4 gecelik tedavi için 18 bin lira para istediği öne sürüldü. Diğer bir iddia ise başka bir vatandaştan geldi. Duruma isyan eden hasta yakanı gecelik tedavi için 8 bin lira istendiğini ileri sürdü.
Takip et
Özel hastaneler koronavirüs tedavisi için fahiş fiyat veriyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerde özel hastanelerin, Kovid-19 hastalarını ‘en az 4 gün yatış’ koşuluyla gecelik 4 bin TL gibi yüksek tedavi ücretleri ile kabul ettiği iddiaları sıkça gündeme getiriliyor. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki mesajları attı.

GECELİĞİ 8 BİN LİRA

Hürriyet’in haberine göre, Ankara’da bir özel hastanede gecelik 8 bin Türk Lirası’na varan yüksek rakamlar istendiğini belirten bir vatandaşın yanı sıra birçok hasta yaşadığı benzer olayları paylaştı.

“EN AZ 4 GECE YATMASI GEREK”

Bir hasta yakını ise başından geçenleri şu sözlerle anlattı: “Oksijeni çok düşen ve nefes almakta zorlanan hastamız için bir özel hastaneyi aradığımda numaramızı istediler. Daha sonra bize geri dönüş sağlayacaklarını belirttiler. Aradıklarında bir hastane çalışanı 18 bin TL peşin olarak aldıklarını ve hastanın 4 gece yatması gerektiğini söyledi. Uzun uğraşlar neticesi devlet hastanelerinde yer bulabildik ve hastamızı yatırdık.”

“EK ÜCRET ÖDEMEYİN”

Konuyla alakalı benzer pek çok hasta hikayesi duyduklarını ifade eden İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Mensubu Dr. Güray Kılıç, şu uyarılarda bulundu:

“Buna dair çok şey duyuyoruz fakat denetleme mekanizması çalıştırılmalı. Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre normalde tespit edilen fiyatın 2 katına kadar özel hastanelerin ek ödeme alma hakkı var. Fakat bu korona için geçerli değil. Tebliğde (SUT korona ilave ücret alınmayacak hastalıklar listesine alındı. Bu sebeple SGK anlaşmalı özel hastanelerin hiçbir ilave ücret almaması gerekiyor. Beraberinde de pandemi paketi tanımlandı. Özel hastaneler Kovid-19 hastalarını yatırdıkları an SGK’dan bir tedavi ücreti alıyor. Şu anda insanlar çaresiz. Kovid-19 için vatandaşlardan hiçbir ödeme talep edilmemesi gerekiyor.”

“ÜCRET YASAL DEĞİL”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyla alakalı bir soru önergesi vererek bazı özel hastanelerin yatışlı korona hastalarından para aldığını söyledi ve “İstanbul ve Ankara’da bazı hastaneler korona hastalarından günlük 5 bin TL istiyor. Ücret yasal olmadığı için de para nakit alınıyor, fatura kesilmiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.