adplus-dvertising

Özel halk otobüsü şoföründen Ekrem İmamoğlu’na tepki

İETT çatısı altında birleştirilen beyaz plakalı özel halk otobüsünde çalışan 45 yaşındaki Koray Karabak, ücretsiz binmek istediği İETT otobüsüne alınmayınca vaziyete tepki gösterdi.
Takip et
Özel halk otobüsü şoföründen Ekrem İmamoğlu’na tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İddiaya göre, 45 yaşındaki Koray Karabak, İETT çatısı altında birleştirilen beyaz plakalı özel halk otobüsünde 4 senedir kadrosuz olarak çalışıyor. Karabak, dün Pendik’te Kaynarca durağında bindiği İETT otobüsünde sürücüye, İETT’ye bağlı özel halk otobüsünde çalıştığına dair kartını gösterip geçmek istedi.

Sürücüler arasında gelenek haline gelen uygulamadan faydalanmak için kartını İETT sürücüsüne gösteren Karabak, İETT sürücüsü tarafından otobüsten atıldı. Bunun üstüne Karabak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na kadroda çalışan (siyah plakalı otobüs) İETT sürücüleri ve ailelerine belediye tarafından bakiye dolumu yapıldığını öne sürerek kendilerine bu hakkın sağlanmadığı için tepki gösterdi.

“Ben mağdur oldum”

Konu hakkında konuşan özel halk otobüsü sürücüsü Koray Karabak, “2018 senesinden beri özel halk otobüsü sürücülüğü yapıyorum. Bir çifte standartlık var. Son zamanlarda şu elimde gördüğünüz kart benim sertifikam. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 26 Şubat 2020’de verdi. Ben beyaz plakalı araç kullanıyorum. Devlete ait İETT’nin otomobili siyah plaka. Siyah plakalı otomobiller bizi almıyor. Diyor ki ‘Kontör bas’ biz buna kontör yükleyemiyoruz. Onların eşlerinin, çocuklarının, kendilerininkine kadrolu olduğu için için İBB kontör yüklüyor. Onlar beyaz otomobile bindiği zaman metroya bindiği zaman, vapura bindiği zaman kart okutuyor. Bizim bu şekilde bir sistemimiz yok. Bugün Pendik Peronlardan saat 14.10’da kalkan, Sabiha Gökçen seferini yapan sürücü Kaynarca durağına geldi. Ben araca yöneldim, bindim. ‘Selamünaleyküm kaptan, kolay gelsin’ dedim. Kartımı gösterdim. Arkaya doğru ilerledim. Beni geri çağırdı. ‘O nedir’ şeklinde konuştu. ‘Sizce ne olabilir’ dedim. ‘Ben ne bileyim’ şeklinde konuştu. Ben ‘özel halk otobüsü şoförüyüm’ dedim. Şeklinde Konuştu ki ‘Sen kartını okut’ Kartımı okuttum. Kontör olmadığını bildiğim halde adım, soyadım özel halk otobüsü sürücüsü olduğum orada çıkıyor. Şeklinde Konuştu ki ‘Otomobilden aşağı in’ dedim ki ‘Abi işe geç kalıyorum. Havaalanında yükleyeyim kontör’ dedim. ‘Olmaz aşağı in, geçersiz’ şeklinde konuştu. ‘Bak aynı meslektaşız, yaptığın yanlış’ dedim. Ben mağdur oldum” şeklinde konuştu.

Özel halk otobüsü şoföründen Ekrem İmamoğlu’na tepki

“İETT kendi sürücülerine kontör yüklüyorsa, özel halk otobüslerine, bize de yüklesin, burada çifte rutin var”
Karabak, “Ben Ekrem İmamoğlu’na buradan sesleniyorum ‘Bir gömlek giymek ile bot giymekle bu işler olmaz. İmamoğlu’nun iyi bir şey yapmasını da isterim. Kadrolular çoluğu çocuğu otomobile biniyor. Biz beyaz plakada çalışıyoruz. 300, 500, kişiyi akşama kadar taşıyorum. Büyükşehir’den aldığım bu kartta İETT yazıyor. Barkodu var. Eğitime girdim aldım. Ben otomobile binemiyorum. Burada çifte rutin var. Bu çifte rutin giderilsin. Bunu istiyorum. AK Parti döneminde girdiğim için bu bir gelenek. O zaman sertifikalar bu renk değildi. Yeşildi, gene selam veriyorduk. Otomobillere biniyorduk. ‘Selamünaleyküm, kolay gelsin diyorduk’ Zaten beyaz gömlek, mavi gömlek sürücü biliyor. Ama bu son dönemlere doğru benim beşinci sefer otomobilden atılışım. 3 ay önce 500 T hattından da atıldım. Ben buna 100 lira, 200 lira da yüklerim. Mevzu o değil, mevzu çifte standartlık. Bir adalet varsa burada, siyah plaka İETT’nin kendi otomobili sürücülere kontör yüklüyorsa, beyaz plakalara, özel halk otobüsünde bize de yüklesinler. Burada çifte rutin var. Ben bunun giderilmesini istiyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.