adplus-dvertising

Özel güvenlikçiler üst araması yapamayacak

Yargıtay, Türkiye genelindeki sertifikalı ortalama 2 milyon özel güvenlik personelini yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme; özel güvenlik görevlisince yapılan aramanın hukuka aykırı olduğuna, bu arama işleminden elde edilen maddi kanıtların hükme asıl alınamayacağına hükmetti.
Takip et
Özel güvenlikçiler üst araması yapamayacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şehirlerarası otobüs terminali girişinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin üzerini aradığı, yabancı uyruklu kişiden bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınan şüpheli çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine yollandı.

Olayla alakalı başlatılan soruşturma çerçevesinde yabancı uyruklu genç hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. ‘Uyuşturucu ticareti yapma’ suçundan mahkumiyete çarptırılan sanık, karara itiraz etti. Temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay 10. Ceza Dairesi, emsal özellikte bir karara imza attı.

Özel güvenlik personeli tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna dikkat çekilen kararda; adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan aramanın hukuka aykırı olduğundan bu arama işleminden elde edilen maddi kanıtların hükme asıl alınamayacağı hatırlatıldı.

Oy birliği ile alınan kararda şu ifadelere yer verildi:”Ceza muhakemesinin maksadı; sosyal düzenin korunması ile kişilerin hak ve özgürlüklerine saygı arasında bir denge kurulması suretiyle, hukuken geçerli delillerle hiç bir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan arama hukuka aykırı olduğundan ve bu arama işleminden elde edilen maddi kanıtlar hükme asıl alınamayacağından; hakkında mahkûmiyetine yeterli başkaca kanıt bulunmayan sanığın beraati yerine, yazılı gerekçeyle mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır. Sanık müdafiinin temyiz itirazları bu sebeple yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bozulmasına, bozma sebebine göre sanığın tahliyesine, başka suçtan tutuklu ve hükümlü olmadığı takdirde serbest bırakılması için alakalı Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.