Özbekistan’da aşı zorunlu oldu! Devlet kurumlarında çalışanlara aşı şartı geldi…

Özbekistan’da koronavirüse karşı aşı uygulaması devlet kurumları ve hizmet sektörü çalışanları için mecburi hale geldi. Kararla, söz konusu görevli ve meslek sahiplerinin, 1 Eylül’e kadar Kovid-19’a karşı aşının ilk dozunu, 1 Ekim’e kadar ikinci, 1 Kasım’a kadar ise 3. dozunu olması gerekiyor.
Takip et
Özbekistan’da aşı zorunlu oldu! Devlet kurumlarında çalışanlara aşı şartı geldi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Özbekistan Koronavirüsle Mücadele Komisyonu kararıyla, şuana kadar ülkede isteğe bağlı yapılan aşı uygulaması artık sağlık personeli, öğretmen, asker ve emniyet görevlileri, banka, noter, postane, kafe, kuaför, alışveriş, turizm ve öbür hizmet sektörü temsilcileri ile devlet kurumlarının çalışanlarının da aralarında bulunduğu bazı görevli ve meslek sahipleri için mecburi kılındı.

EYLÜLE KADAR İLK DOZ KOŞULU

Kararla, söz konusu görevli ve meslek sahiplerinin, 1 Eylül’e kadar Kovid-19’a karşı aşının ilk dozunu, 1 Ekim’e kadar ikinci, 1 Kasım’a kadar ise 3. dozunu olması gerekiyor.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI AÇIK ALANDA YAPILACAK

Komisyon öte yandan, ülkede yapılacak üniversitelere giriş sınavlarının açık hava alanlarında yapılmasını kararlaştırdı.

Komisyonun kararıyla, ülkedeki kafe, lokanta ve restoranların akşam saat 20.00’ye kadar açık havada faaliyet göstermelerine izin verildi.

ÖZBEKİSTAN’DA AŞILAMA

Kovid-19’a karşı aşı uygulamasının nisan ayında başladığı Özbekistan’a şuana kadar Çin imalatı “ZF2001” aşısından 6 milyon 500 bin doz, Oxford Üniversitesinin ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği Vaxzevria aşısından 660 bin doz, Rus imalatı Sputnik V aşısından da 370 bin doz olmak üzere toplam 7 milyon 530 bin doz aşı ulaşmış bulunuyor. Ülkedeki aşı uygulaması için Vaxzevria, Çin’in “ZF2001” ve Rus imalatı Sputnik V aşıları kullanılıyor. Özbekistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, şuana kadar ülke genelinde toplam 5 milyon 521 bin doz aşı uygulandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.