adplus-dvertising

Ozan Özkural kimdir, mesleği ne?

26 Şubat 2021, 11:03 tarihinde eklendi
ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın geçtiğimiz yıllarda sosyal medya üzerinden bir hayır kampanyası başlatmıştı. Ivanka Trump ile bir fincan kahve için 60 bin dolar veren Türk olarak tanınan Ozan Özkural kimdir sorusuyla bir kez daha ülke gündemine gelmeyi başardı. Peki, Ozan Özkural kimdir, babası kim, eğitimi ne? Ozan Özkural hakkında merak edilenler haberimizde.
Takip et
Ozan Özkural kimdir, mesleği ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1980 doğumlu olan Ozan Özkural, 1991 yılında Londra’ya taşındı, 2001 yılında University of Nottingham işletme ve finans bölümünden mezun oldu.

Kariyerine Unilever’in lider yetiştirme programında 2002’de başlayan Özkural, burada yeminli mali müşavir (ACMA) olduktan sonra, yatırım bankacılığı kariyerine 2005’in başında Merrill Lynch’de başladı.

2005-2012 yılları arasında Merrill Lynch’te hızla yükselen Özkural, gelişmekte olan ülkeler sermaye piyasası Türkiye başkanı ve bölgede yapılandırılmış krediler başkan ‎yardımcılığı yaptıktan sonra, 2012 senesinde Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB Capital’in Türkiye CEO su olarak transfer edildi.

2012-2014 Temmuz arası bu görevi çerçevesinde Türkiye’ye 1.5milyar Dolar’dan cok sermaye getirip yönlendiren Özkural, şu anda Sudi Arabistanlı ortağı ile Londra bazlı bir yatırım fonu kurmak için VTB Capital’dan ayrıldı.

Özkural’ın hobileri arasında motor sporları, karate, ve dünyayı gezmek‎ yer alır.

BİR KAHVEYE 60 BİN DOLAR VERMESİ

Bilindiği üzere Ozan Özkural, Ivanka Trump ile bir fincan kahve için 60 bin dolar veren Türk olarak tanınıyor. Hayırseverlik sitesi Charitybuzz’da açılan “Ivanka Trump’la bir kahve” açık artırmasında Londra’ya yaşayan Türk finansçı Ozan Özkural 57 bin 888 dolarlık teklif verdi. Açık artırmayı kazanan Trump’la bir kahve içecekti.

Ozan Özkural kimdir, mesleği ne?

Babadan dededen bankacı bir aileden gelen Ozan Özkural, çocukluğundan itibaren finansçı ailelerin arasında büyüdü. Dedesi Cumhuriyet döneminin Merkez Bankası Başkan yardımcısıydı. Ozan Özkural da Londra’ya 11 yaşında, babası Akşit Özkural’ın, İş Bankası Londra şubesine müdür olarak tayin edilmesi ile geldi. Özkural, Alem dergisine verdiği söyleşide finans serüvenini şöyle anlatıyor: Küçüklüğümden beri finans dünyasına karşı bir ilgim olduğundan, ileride iş hayatıma yön verecek vizyonu ailem ile olan yakın diyaloguma ilaveten Londra’da yaşama ve büyümüş olma şansıma bağlıyorum. 13-14 yaşlarında babamın arkadaşları olan Türk ve yabancı yatırım bankacıları ile birçok kez bir araya gelme fırsatım oldu. Küresel finans dünyasını bu kadar yakından görmek, içerisine girebilmek için elde edilmesi ve gereken başarıyı ve yolu anlama açısından çok önemli idi, bunu şimdi daha iyi anlıyorum.

Ozan Özkural kimdir, mesleği ne?

Eğitimini İngiltere’de aldı

Üniversite yıllarımı, Nottingham üniversitesinde İşletme bölümünde okurken Londra-Notthingham arasında geçirdim ve takiben yatırım bankacılığı kariyerim öncesi ilk çalıştığım şirket olan Unilever’in Londra’daki yönetici yetiştirme bölümüne finans uzmanı olarak girdim. 2005’in başında Merrill Lynch’in Londra’daki yatırım bankacılığı bölümünde işe başladığımda anladım Londra’nın sunmuş olduğu kariyer ve fırsatların aslında çok geniş olduğunu. İşin güzel tarafı, bu şehirde işinizi doğru yapıyorsanız ve şehrin sunduğu sosyal imkânları kullanmak için niyetliyseniz, karşınıza çıkabilecek fırsatların sonu yok. Keza, dünyanın politik, iş ve finans dünyasını yöneten insanlar ya burada yaşıyorlar veya mutlaka yoğun bir şekilde Londra’da vakit geçiriyorlar. İşim ve hayat tarzım gereği Londra’yı bir merkez olarak alıp, dünyanın neresinde işim olursa olsun, en nihayetinde döndüğüm ve uluslararası çevremin çoğunun da yoğunlukla bulunduğu hem iş hem de sosyal bir merkez olarak görüyorum.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.