adplus-dvertising

Oyuncu Pelin Akil Altan’a sosyal medyadan hakaret eden şahsa para cezası

Meşhur oyuncu Pelin Akil Altan’a sosyal medya üstünden hakaret içerikli mesaj gönderdiği gerekçesiyle 2 sene 4 aya kadar hapis talebiyle yargılanan Habip B., “sesli, yazılı yahut görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan bin 120 lira adli para cezasına çarptırıldı.
Takip et
Oyuncu Pelin Akil Altan’a sosyal medyadan hakaret eden şahsa para cezası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Oyuncu Pelin Akil Altan’ın, 20 Mart 2021 tarihinde sosyal medya üstünden hakaret ve küfür içerikli mesaj gönderen takipçisi Habip B. hakkında suç duyurusunda bulunması üstüne Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açılmıştı. Tarafların uzlaşmadığını kaydeden savcılık, Habip B.’nin “sesli, yazılı yahut görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 2 sene 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

“Mesajları ben atmadım” diye kendini savundu

Basit yargılama usulüyle görülen dava, karara bağlandı. Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan sanık Habip B., “Müştekiyi televizyon dizilerinden tanırım. Suça konu Instagram hesabı bana aittir. Bu hesabı 2020-2021 seneleri arasında kullandım. Telefon hattımın değişmesi nedeniyle bu hesabı artık kullanmıyorum. Bahsi geçen mesajları ben atmadım. Kadınlara yönelik asla bu şekilde sözler söylemem” diye suçlamayı kabul etmedi.

Sanığa para cezası

Mahkeme, sanık Habip B. hakkında, “sesli, yazılı yahut görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçundan bin 120 TL adli para cezası verdi. Sanığın geçmişteki halini ve suç işleme konusundaki eğilimini göz önünde bulunduran mahkeme, sanığın tekrar suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığından cezayı ertelemedi.

Oyuncu Pelin Akil Altan’a sosyal medyadan hakaret eden şahsa para cezası

“Sözleri onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek özellikte”

Mahkeme, sanığın savunmasında Instagram hesabının kendisine ait olduğunu fakat mesajı göndermediğini söylemişse de, sorumluluğun kendisine ait olduğunu; suçtan kurtulmaya yönelik savunmasına itibar edilmediğini, sanığın sözlerinin, müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek özellikte olduğunu gerekçe gösterdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.