Oumuamua göktaşını uzaylılar gönderdi!

Bilim insanları tarafından keşfedilen ilk yıldızlar arası gök cismi “uzaylı” lakaplı Oumuamua hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.
Takip et
Oumuamua göktaşını uzaylılar gönderdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilim dünyası insanlığın yıldızlararası ilk ziyaretçisinin gizemini çözmek için çalışmalarına hız kesmenden devam ediyor.

Harvard Üniversitesi’nde görev alan astrofizik profesörü Avi Loeb’in uzaylılara ait olduğunu iddia ettiği Oumuamua bir defa daha gündemde.

İlk defa 2017 senesinde gezegenimiz Dünya’ya da ev sahipliği yapan Güneş Sistemi’nden çıkarken belirlenen Oumuamua ile ortaya atılan son iddiaya göre, söz konusu cismin Plüton benzeri bir gezegenden koptu.

ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Arizona Eyalet Üniversitesi’nden görev alan iki araştırmacı, bu nesnenin, ortalama 400 milyon sene önce kendi yıldız sisteminden dışarı atılmış olabileceği tezini ortaya attı.

Gökbilimciler Steven Desch ve Alan Jackson ise kısa zaman önce gizemli nesnenin azot buzundan oluştuğuna dair bir hipotez geliştirdiklerini açıklamıştı.

52’nci Ay ve Gezegen Bilimleri Konferansı’nda sunulan bulgular, Journal of Geophysical Research: Planets adlı akademik dergide detaylı bir biçimde yayınlandı.

Desch, makalede “Oumuamua’nın gizemini muhtemelen çözdük. Bu sebeple araştırmalarımız heyecan verici” ifadelerine yer verdi.

Araştırmacıların Havaii dilinde haberci manasına gelen “Oumuamua” ismini verdiği göktaşı biçimiyle de benzerlerinden ayrılıyor.

400 metre uzunluktaki göktaşının genişliği 40 metre. Araştırmacılar onun için “puro göktaşı” betimlemesini yapıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.