ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır ve ikinci el araç fiyatları ne zaman düşecek!

Otomobil satın alacakların merakla beklediği ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında yaşanan fahiş yükseliş, bu yıl ÖTV indirimin kararının yıl boyunca tartışılmasına neden oldu. İşte ikinci el araç fiyatlarının da büyük ölçüde aşağıya düşmesine neden olacak ÖTV indirimi kararına ilişkin merak edilen detaylar…

ÖTV indirimi 2020 yılının en çok merak edilen konuları arasında yerini aldı. 2019 yılı itibari sıfır ve ikinci el araç modellerinde görülen aşırı yükseliş sonrası yeni araç satın almak isteyen vatandaşlar, ÖTV indirimi kararına ilişkin atılacak hamleyi bekliyor.Bildiğiniz gibi Koronavirüs salgını öncesinde ÖTV indiriminde ilk adım 2020 engelli indirimiyle başladı. Alınan karara göreGelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacağı kararlaştırılmıştı. Şimdi ise gözler2020 model sıfır araçlar için alınacak karara çevrildi. Peki 2020 ÖTV indirimi gelecek mi? İşte merak edilen soruların cevapları…

2020 ÖTV İNDİRİMİGELECEK Mİ?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER)Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ÖTV indirimi beklemediklerini, Haziran ayı satışlarının gayet iyi olduğunu, faizlerin düşmesi ile birlikte sıfır araç piyasasının oldukça hareketli olduğunu belirtti. Lakin devlet tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklamanın yapılması ile birlikte haberimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI EYLÜL AYINDA DENGELENEBİLİR?

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre fahiş fiyatlara yükselen ikinci el araba piyasasının Eylül ayında dengelenmesi bekleniyor.

2 yıldır sıfır araç tedarik aşamasında yaşan sıkıntı araç kiralama filolarının araçlarını yenileyememesine neden oldu. İkici el araba piyasasına yoğun bir şekilde araç sağlayan kiralama firmalarının iki yıldır aynı araçları kullanması piyasanın yükselmesine araç satış yoğunluğunun düşmesine neden olduğu belirtildi. AyrıcaŞahsuvaroğlu1 veya 2 ay içerisinde bayilerde 2-3 ay araç bekleme döneminin sona ereceğine inandığını açıkladı.

ÖTV İNDİRİMİNDE İLK ADIM

ÖTV indiriminde ilk adım 2020 engelli indirimiyle başladı. Resmi Gazete’de yayımlananhaberde; Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacak.

ÖTV HANGİ ÜRÜNLERDE UYGULANIYOR?

Özel Tüketim Vergisi;

– Lüks ürünlerde (kürk, mücevher, lüks arabalarda gibi),

– İnsan sağlığına zararlı olan ürünlerde (Tekel ürünleri olan alkol, sigara gibi),

– Çevreye zarar veren ürünlerde (fosil atık, benzin, kömür gibi) ödenir.

ÖTV NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

Avrupa Birliği’nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks, sağlığa zararlı, çevreye zararlı mallara uygulanır. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır.

ÖTV daha önceleri uygulanan olan “İstihlal Vergisi” ile benzerlik taşımaktadır.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı