Oturup Hep Beraber Bu Baba-Kız Gibi Ölen İnsanlığımıza Ağlayalım

El Salvadorlu baba, daha iyi bir hayat sunmak istediği ve tişörtünün içine soktuğu minik kızı ile birlikte nehirden geçmeye çalışırken, tüm dünyanın yüzüne okkalı bir tokat indirerek hayata gözlerini yumdu.

Göçmenler… Son yıllarda sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en önemli meselelerinden biri haline geldi. Daha iyi bir yaşam ve hayatta kalma dürtüsü, bu sorunun giderek büyümesindeki en temel iki nedeni olarak dikkat çekiyor. Masum insanlar bu uğurda üçer beşer can vermeye devam ederken, dünya bu duruma seyirci kalmaya devam ediyor.

Maalesef bunun son örneğini Meksika’da gördük. Yasa dışı yollarla ABD’ye geçmeye çalışan El Salvadorlu baba ile minik kızı, binbir hayalle çıktıkları yolda nehri geçmeye çalışırken azgın sularda boğularak can verdi. Olay sırasında çekilen fotoğraf karesi, aynı anda dünyaca ünlü tüm ajanslar tarafından takipçilerine servis edildi. Yürekleri bir kez daha yandı. Yaşıtları parklarda oynayan minik kız, babasıyla birlikte yeni bir hayata kulaç atarken, azgın nehirde boğularak can vermişti. Ve kendisine yeni bir hayat sunmak için son çare olarak nehri geçmeye çalışan babasına sıkı sıkı sarılmıştı.

HESABINI KİM VERECEK?

Kimdi bunun sorumlusu, hesabını kim verecekti bu olayın? Maalesef ölen her göçmen gibi, birbirlerine sarılarak can veren baba-kızın hesabı da kimseye sorulmayacak. Sosyal medyalarda üç-beş paylaşım, üç beş afilli cümle… Sonra mı? Daha öncekiler gibi (Aylan Kurdi mesela) unutulup gidecekler. Oturup hep beraber tıpkı bu baba-kız gibi ölen insanlığımıza ağlayalım.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı