Otoparklarda elektrikli araç bölümü ve şarj ünitesi zorunlu hale geldi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan yeni Otopark Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, 20 ve üstü araçlık otopark alanlarının yüzde 5’i elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi mecburi olacak. Binalarda, 80 metrekare altı her 3 daire için 1 tane, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her 2 daire için 1 tane otopark mecburi.
Takip et
Otoparklarda elektrikli araç bölümü ve şarj ünitesi zorunlu hale geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Resmi Gazete ‘de yayınlanan Otopark Yönetmeliği, konutlarda bahçelere açık ve kapalı otopark alanı oluşturma hakkı getirdi. Konutun bulunduğu parselin otopark gereksinimi, bahçe niteliğini ortadan kaldırılmadan, zemin altında inşaat yapılarak karşılanacak. Bu tarz bir otopark alanı yaratıldığında, üzeri 30 cm toprak örtüsüyle kaplanıp, yeşillendirilecek.

Otopark giriş ve çıkışları ön ile arka bahçeden de sağlanabilecek.

Sokağa 5 metre mesafesi bulunan evlerde, bina cephesinden 2 metre dışarıya kadar alanı boş bırakarak, sokaktaki yaya trafiğine engel olmamak koşuluyla otopark alanı yaratılacak.

Yönetmeliği göre, tek bağımsız bölümlü, villa gibi yapılarda, yaya kaldırımında geçişleri engellememek kaydıyla, bütün bahçe alanı otopark gibi düzenlenebilecek.

ŞARJ ÜNİTESİ MECBURIYETI

Mecburi otopark adedi 20 ve üstü olan, yeni yapılacak binalarda, otopark alanının yüzde 5’i elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi mecburi hale gelecek.

Yönetmelikte, yeni yapılacak bölge otoparkları ile alışveriş merkezlerinde, alanın yüzde 10’u elektrikli araçlara ayrılacak ve şarj ünitesi kurulması mecburi olacak.

Yönetmelikte, binalarda, 80 metrekare altı her 3 daire için 1 tane, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her 2 daire için 1 tane, 180 metrekare her daire 1 tane, 180 metrekare üzeri her daire için ise 2 tane otopark alanı yaratılması hükme bağlandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.