adplus-dvertising

Otomotivde çip krizi giderek büyüyor! Mitsubishi, Japonya ve Tayland’da üretimini düşürüyor

Otomotiv de başlayan ve giderek büyüyen çip krizi nedeniyle dev şirketler teker teker üretime ara veriyor. Türkiye’ye de sıçrayan kriz nedeniyle Tofaş, Oyak Renault ve Ford Otosan üretime ara vermek zorunda kalmıştı. Krizin son kurbanı ise Mitsubishi Motors oldu. Mitsubishi Motors, yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle mayıs ayında Japonya ve Tayland’daki tesislerinde üretimi düşürecek.
Takip et
Otomotivde çip krizi giderek büyüyor! Mitsubishi, Japonya ve Tayland’da üretimini düşürüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mitsubishi Motors’dan yapılan açıklamaya göre firma, akıllı telefon, ev gereçleri, oyun konsolları ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik artan çip talebi sonrası, tedarik sıkıntısı çekiyor. Japon firma tedarik problemi sebebiyle mayısta Japonya‘nın güneybatısındaki Aiçi ve Okayama fabrikaları ile Tayland‘da bulunan tesisinde seri üretimi yaklaşık 16 bin adet azaltacak.

KESİNTİ BÜYÜYOR

Kyodo ajansının haberine göre martta 4 bin, bu ay ise 7 bin 500 adeti bulan üretim kesintisi, gelecek ay ile birlikte toplamda 27 bini aşacak. Japon otomobil üreticisi Subaru’nun, çip tedarik problemi nedeniyle bu ay üretim kesintisinin ise 25 bini bulması bekleniyor.

BİRÇOK OTOMOTİV DEVİ ÜRETİME ARA VERDİ

Çip krizi nedeniyle; General Motors, Stellantis, Honda, Toyota, Hyundai, Ford, Subaru ve Suzuki gibi otomotiv devleri üretime ara vermek zorunda kaldı.

KRİZ TÜRKİYE’YE DE SIÇRADI

Küresel çapta yaşanan kriz, Türkiye’ye de sıçradı. Türkiye’den Oyak Renault, Ford Otosan ve Tofaş da kriz nedeniyle üretime ara verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.