Otomotiv sektöründe çip krizi büyüyor! Türkiye’ye de sıçradı…

Otomotiv sektöründe meydana gelen çip krizi giderek büyümeye devam ediyor. Kriz sebebiyle imalata ara veren Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen gibi küresel üreticilerin arasına son olarak Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis ve elektrikli otomobil üreticisi Nio da katıldı. Söz konusu kriz Türkiye’ye de sıçramış, Oyak Renault ve Tofaş da imalata ara vermişti.
Takip et
Otomotiv sektöründe çip krizi büyüyor! Türkiye’ye de sıçradı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Stellantis ve Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio da küresel çip tedarik sıkıntısından dolayı üretimlerini azaltma kararı alan şirketlerin arasına katıldılar. Fiat ile Peugeot birleşmesinden doğan Stellantis, cuma günü yaptığı açıklamada, ikisi Kanada’da, biri Meksika’da ve ikisi ABD’de olmak üzere toplamda 5 fabrikasında, mikroçip tedarik sıkıntısı sebebiyle imalatı durduracağını söyledi.

STELLANTIS DE KAPANMA 4 HAFTA SÜRECEK

Stellantis, seçili fabrikalardaki imalatın askıya alınmasının ne kadar devam edeceğini belirtmezken, fabrika bölgelerinden birindeki sendika lokali, minivan imalat tesislerindeki kapanmanın dört hafta süreceğini bildirdi.

Tesla’nın Çin’deki rakiplerinden olan elektrikli otomobil üreticisi Nio da Hefei tesisindeki imalatı beş gün boyunca durduracağını açıkladı ve ilk çeyrekteki otomobil imalat hedefini 1.000 araç düşürdü.

DEVLER TEK TEK ÜRETİME ARA VERİYOR

Volkswagen da cuma günü yaptığı açıklamada Meksika’daki tesislerinde paskalya döneminde belirli modellerin imalatının yapılmayacağını açıkladı. Çip krizinden etkilenen araba üreticileri arasında Ford, Honda, General Motors ve Volkswagen da bulunurken, Türkiye’deki Oyak Renault ve Tofaş da imalata ara vereceklerini duyurmuşlardı.

ÇİP KRİZİ TÜRKİYE’YE DE SIÇRADI

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, bileşen tedarikinde meydana gelen küresel krizin Türkiye’ye de yansıdığını söyleyerek, “Oyak Renault olarak 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında imalata kısa bir ara vereceğiz. Tedarik probleminin imalata etkilerini azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Çevik ve esnek imalat kabiliyetimizle, dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa zamanda aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tofaş Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, imalatın çipte tedarik problemi sebebiyle 19 Mart-5 Nisan arası duracağını söylemişti.

Açıklamada, “Söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar nedeniyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikada imalat faaliyetlerine ara verileceği” ifade edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.