Otomobil yedek parça tedarikinde yeni kriz!

Otomotiv sektöründe global bazda meydana gelen çip krizinin etkisi devam ediyor. Birçok marka krizden etkilenerek ara ara imalat durdurmak mecburiyetinde kalıyor. Öte yandan sektörü etkileyen bir kriz daha gün yüzüne çıktı. FARPLAS Yönetim Kurulu Mensubu Ömer Burhanoğlu, otomotiv sanayisinde araçlardaki değişim süratine yetişemediklerini ve sektör genelinde yedek parça bulunmasında kriz meydana geldiğini söyledi.
Takip et
Otomobil yedek parça tedarikinde yeni kriz!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başta otomotiv firmaları olmak üzere teknoloji firmalarını etkileyen çip tedarik problemi etkisini hissettirmeye devam ediyor. Birçok firmanın sıfır araba isteklerini karşılayamaması ikinci el araba fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Öte yandan dev markalar araç teslimat sayılarının gerilediğini belirtirken belirtirken, bu krize nasıl bir çözüm bulunacağı araştırılıyor. Öte yandan otomotiv sektörünü bir kriz daha vurdu. FARPLAS Yönetim Kurulu Mensubu Burhanoğlu, küresel tedarik zincirinde meydana gelen kırılmalar nedeniyle otomotiv sanayisinde yedek parça bulunamadığını ve yeni bir kriz ortaya çıktığını söyledi.

OTOMOTİVDE YENİ KRİZ: YEDEK PARÇA

Bloomberg HT’ye misafir olan Burhanoğlu, küresel tedarik zincirindeki krize ek olarak, aynı anda ham madde tedarikinin de yönetilemediğini belirtti. Küresel bazda meydana gelen söz konusu problemlerin üstüne bir de enerji krizinin patlak verdiğini söyleyen Burhanoğlu, enerjideki problemin “çok da geçici” olmadığının altını çizdi.

Burhanoğlu, otomotiv sanayisindeki tedarik sıkıntılarına dair yaptığı açıklamada, “Bugün otomotiv sanayisinde yedek parça bulunamıyor. Araçlardaki bu değişim süratine yetişemedik, parça krizimiz var. Orada da ciddi bir başarısızlık ve çöküş var.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.