Otomobil piyasasını vuran çip krizi şimdide akıllı telefon fiyatlarını artıracak!

Pandemi dönemiyle dünyada başlayan Çip krizi birçok otomobil üreticisini ekonomik açıdan baskı altına aldı ve fiyatların artmasına sebep oldu. Edinilen bilgilere göre akıllı telefon üreticileri de krizden nasibini aldı. ilerleyen günlerde akıllı telefonlarda ciddi fiyat artışı olması bekleniyor.
Takip et
Otomobil piyasasını vuran çip krizi şimdide akıllı telefon fiyatlarını artıracak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs pandemisiyle beraber dünya çapında aylardır “geliyorum” diyen bir krizin ucu artık nihai tüketiciye de dokunmaya başladı. Televizyon, akıllı telefon, araba, buzdolapları, bulaşık makineleri ve oyun konsolları gibi ‘akıllı’ olan her cihaz mikro işlemci yahut yarı iletken ürünlerin imalatında meydana gelen arz-talep dengesizliğinin oluşturduğu sıkıntının boyutu her geçen gün büyüyor. Son günlerde ardı ardına birçok fabrika imalatını durdururken, bazı telefon üreticileri de lansmanlarını erteledi.

Sıkıntıdan dolayı elektronik ve akıllı ürünlerin fiyatlarında ciddi artışlar meydana gelmesi bekleniyor. Akıllı telefon pazarının üç numaralı oyuncusu Xiaomi’nin Başkanı Wang Xiang, çip krizi sebebiyle oluşan maliyet baskısının fiyatlarda artış yaşatabileceğini açıkladı.

BEŞTE ÜÇÜ ELEKTRONİKTE

Dünyada başlangıçta problem fabrikaların kapanması sebebiyle tedariklerde meydana gelen geçici bir gecikme olarak algılandı. General Motors, Ford, Nissan, Toyota, Honda ve Volvo gibi büyük araba üreticilerinin üretimleri durdu.

Fakat esasında otomotiv sektörü dünyadaki çip tüketiminin yalnızca yüzde 10’unu yapıyor. Esas tehlike elektronik sektöründe. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar gibi ürünler toplam imalatın beşte üçünü tek başına yapıyor. İlk esnada PC’ler var. İkinci esnada akıllı telefonlar, üçüncü esnada ise tüketici elektroniği bulunuyor. Dördüncü esnada otomotiv ve beşinci esnada da sanayinin öbür dalları var.

Çip krizinde gelişmekte olan ülkelerdeki otomotiv fabrikaları da etkilendi. Romanya, Türkiye, Çekya, Macaristan ve Özbekistan gibi ülkelerde, imalatını durduran şirketler oldu.

Otomobil piyasasını vuran çip krizi şimdide akıllı telefon fiyatlarını artıracak!

İKİ FABRİKA DURDU

Türkiye’de Oyak Renault Bursa fabrikası 15-22 Mart tarihleri arasında imalatına mecburi ara verdi. Tofaş ise Bursa fabrikalarında imalatı 19 Mart’ta durdurdu. 5 Nisan’da tekrardan faaliyete geçecek olan Tofaş, fabrikada periyodik bakım yapıyor.

Türkiye’de otomotiv sanayi imalatının 2021’de 1.5 milyon tane seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Krizin Türkiye’de öbür fabrikalara yayılması halinde, 2021’de 2 ila 5 bin adetler seviyesinde imalat kaybı yaşanabileceği tahmin ediliyor. Fakat bu kaybın sene içinde telafi edilebileceği belirtiliyor.

ÇÖZÜM İÇİN ÇABALAR VAR

Çözüm için çeşitli çabalar da var. Intel 20 milyar dolara Arizona’da iki büyük çip fabrikası kurma yolunda adımlar atıyor. Mikro işlemci ve mikro denetleyici ürünleri üreten şirketler da imalattaki daralma dışında başka problemlerle ilgileniyor. En büyük üreticilerden NXP ve Infineon’un Teksas fabrikaları geçici olarak kapandı. Japon Renesas’ın bir fabrikasında da yangın çıktı. Bu tür problemler da çözüm bulunmasını önlüyor.

LANSMANLAR ERTELENİYOR

İşin akıllı telefon ayağında büyük üreticiler hayli dertli. Sabah’ın haberine göre Tayvanlı bir araştırma firması olan TrendForce, senenin ikinci çeyreğinde akıllı telefon imalatının yüzde 5 etkileneceğini tahmin ediyor. Çiplere senede 58 milyar dolar harcayan 2 trilyon dolarlık Apple bile yeni modeli iPhone 12’nin lansmanını geçen sene iki ay ertelemek mecburiyetinde kalmıştı. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden olan Samsung ise ‘ciddi bir dengesizlik’ oluştuğu vurgusu yaptı. Markanın yeni Note serisinin lansmanı da gecikecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.