Otomobil fiyatları düşüyor! Stokçuların elinde patladı…

Döviz piyasalarının yükselmesiyle otomobil piyasasında stokçular fahiş fiyat artışına sebep oldu. Fiyatların yüzde 5-10 oranında düşmesiyle spekülasyon yapan satıcılar ne yapacağını şaşırdı. Düşüşün yüzde 30'u bulması bekleniyor. Stokçular ellerinde tutukları araçları piyasaya sürmeye başladı.
Takip et
Otomobil fiyatları düşüyor! Stokçuların elinde patladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Döviz yükselirken en büyük spekülasyon araba fiyatlarında yapıldı. Bayiler ve galeriler çok sayıda araç stoklayarak fiyatlarda artışı körükledi. Şuanda bu stoklar ellerinde patladı. Bu arada otomotiv fiyatlarında da anlık güncellemeler başladı. Birçok marka dövizde meydana gelen düşüş sebebiyle fiyatlarını tekrardan düzenliyor.

“FİYATLAR DÜŞTÜKÇE ALIM TALEBİ ARTACAK”

Sektörden edinilen bilgiye göre, mevcut fiyatlarda anlık olarak cüzi miktarda indirim yapılacak. Sektör temsilcileri, bayilerdeki yeni araba stoklarının yüksek avro kurlarından alındığını söylüyor. Fakat her markanın kendi kâr marjından belli bir oranda feragat edebileceği belirtiliyor. Sektörün en büyük derneklerinden birinin temsilcisi “İnanılmaz bir vaziyet meydana geliyor. Biz bile kurun bu kadar bir anda düşeceğini tahmin etmezdik. Açıkçası şaşırdık, tabii çok iyi de oldu. Nihayetinde fiyatlar düştükçe alım talebi artacak. Fiyatlarda yüzde 5 gibi anlık indirim göreceğiz. Üç ay içinde avro kaynaklı yüzde 20-30 bandından bir artış meydana gelmişti. Kur istikrarın böyle sürmesi vaziyette aynı oranda fiyat düşüşleri de görülür” şeklinde konuştu.

Bağcılar İstoç’ta ikinci el araba alım satımı yapan Serkan Kuvvetli “Bizim işlerimiz gayet iyi gidiyor. Sıfır araba olmadığı için fiyatlar ciddi biçimde artmıştı. Döviz ile bizim doğrudan işimiz yok. Ama sıfır araçlara indirim gelirse, bir de bayide otomobil olursa talep oraya kayabilir. Dolayısıyla ikinci el fiyatlarda indirim meydana gelebilir. Son 2 senede ikinci el arabaya yaklaşık yüzde 70 zam geldi. Serbest piyasa ekonomisi diyerek insanlar da fiyatları kendi kafalarına göre artırdı. Şuanda dövizdeki düşüş nedeniyle vatandaş artık tedirgin değil. Bu da fiyatlara yansır” ifadelerini kullandı.

AKARYAKITTA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Dövizdeki çöküş, akaryakıt fiyatlarına da büyük indirim olarak yansıyacak. İlk etapta benzin, motorin ve LPG’de, litre başına yaklaşık 2-2,5 TL olacak biçimde indirim bekleniyor. Böylece benzin ve motorinde tekrardan tek haneli fiyat seviyeleri oluşacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.