Otogardan otobüs bileti almak için aşı yada PCR testi zorunlu!

15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda aşı ve PCR testi mecburiyeti başladı.
Takip et
Otogardan otobüs bileti almak için aşı yada PCR testi zorunlu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yayınlanan genelgeyle koronavirüsle mücadele kapsamında aşısız yahut hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren yahut öbür toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerine negatif sonuçlu PCR testi belgelerini ibraz etmemeleri vaziyetinde yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek.

Bugün başlayan uygulamada 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na bilet almaya gelen aşısız yahut PCR testi yaptırmayan yolculara şirket yetkilileri tarafından bilet satılmadı. Gelen yolcular yetkililer tarafından test olmaları için hastanelere yönlendirildi.

İstanbul’dan Edirne’ye giden İranlı yolcu Majid Dhat aşısız olduğunu belirterek, ” Aşım olmadığı için test yaptırdık. Olsaydı aşım test yaptırmazdım. Gerek yoktu. İmkanım olsa aşı olmak isterim” diyerek konuştu. Van’a giden bir başka yolcu da” Biletimizi almıştık ama PCR testi isteniyor. Şuanda teste gideceği” şeklinde konuştu.

Şirket yetkilisi Mehmet Yiğit, “Testsiz ya da aşısız gelen yolcularımız oluyor. Çift aşısı olmayanlarda oluyor. Onları en yakın devlet hastanelerine yönlendirip PCR testlerini istiyoruz. Bu da bize sıkıntılar oluşturuyor. Genelde yolcularımız otobüs kalkış saatine yakın geliyor. Bu yüzden de araçlarımız boş kalmakta. Vatandaşlar genelde bilmiyor. Bilgi sahibi olmadan buraya gelip bilet satın almak isteyen vatandaşlarımız var. Benim firmama sabahtan beri 9-10 aşısız ve testsiz yolcu gelmiştir” diyerek konuştu.

Remzi Avcı adlı bir başka şirket yetkilisi de ” Test olup gelen yolcu hiç olmadı bugün. Belki otomobil boş çıkacak. İnternetten bilet almış ama test olmamış, aşı olmamış. Vatandaşlarımız biraz duyarsız” şeklinde konuştu. Fakat otogarda yeni dönemi tam anlayamayanlar da vardı. 15 yaşında olduğunu ve Silivri için bilet aldığını belirten bir yolcu, ” HES kodu, TC kimlik ve adımı soyadımı belirterek biletimi aldım. Test olmadım, aşım da yok. 15 -20 dakika önce aldım biletimi. Test sorulmadı” diyerek konuştu. Röportaj esnasında yolcunun yanına gelen şirket yetkilisi de “Yazıhaneye gidip, biletini iptal ettir. Sizde çekim yapmayın” şeklinde konuştu. Yeni dönemde PCR ve aşı mecburiyeti 18 yaş üzerini kapsıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.