Otobüs bileti satışlarında artış var!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran'dan itibaren kaldırıldığını duyurmasının ardından, bilet satışlarında artış yaşandı.

Kayseri’de online bilet satan şirketin üst yöneticisi Yaşar Çelik, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran’da kaldırılacağını açıklamasının sonrasında, bilet rezervasyonlarının arttığını, otogarlarda da hareketlilik yaşanmaya başladığını söyledi.

Perşembe ve cuma günlerinde gerçekleşen bilet satışlarıyla geçen senenin aynı döneminin yüzde 50’sine ulaşıldığını aktaran Çelik, “Nisan ayında sektörde bilet satışı sıfırken, mayısta geçen senenin aynı ayının yüzde 10’nunu gördük. Kabine toplantısı sonrası ise Türkiye’nin her yerinde hareketlilik yaşanmaya başladı. Otobüslerde olduğu kadar yurt içi ve yurt dışı uçuşlar için de bu vaziyet geçerli. İç pazarda gerçekleşen bu artışın, Kurban Bayramı’nın etkisini de göz önünde bulundurarak, temmuz ve ağustosta hızlanacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HES KODU DÖNEMİ BAŞLAYACAK”

Birçok alanda olduğu gibi seyahat, turizm ile alakalı da normalleşme sürecine gidildiğini anımsatan Çelik, “Bunlardan biri de Yaşam Eve Sığar (HES) kodu. Bu kod iç hat uçuşları için bir zorunluluktur. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen vatandaşlar uçuşlara kabul edilmeyecek. Otobüsler için

de gelecek hafta itibariyle HES kodu dönemi başlayacak. Bu süreçte hem şirketlerin hem de kullanıcıların bu uygulamayı kullanmakta zorluk çekmediğini

gözlemledik. Aynı zamanda otobüs şirketleri da araçlarında mesafeli koltuk, dezenfektasyon, maske, siper ve eldiven gibi bütün tedbirleri aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

“ONLİNE SEYAHAT BİLETİ ALIMLARI ARTACAK”

İnternet üstünden alışveriş yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süreci ile daha da arttığını aktaran Çelik, şunları kaydetti:

“Kişiler bu dönemde mecburi olmadıkça evlerinden çıkmadığı için alışveriş alışkanlıklarımız da dijitale kaydı. Bu taktik ile tanışmayan vatandaşlar bile bu dönemde online kanallara başvurdu. Bu vaziyet, online bilet sektörüne de pozitif etki edeceğe benziyor. İlerleyen dönemde virüsün seyri ile hareketlenecek seyahat sektöründe online seyahat bileti alımlarının daha da artacağını ön görüyoruz.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı