adplus-dvertising

Oto galericiler: ‘Sıfır araçlara haftalık zam geliyor’

Piyasada sıfır araç arz sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak hem ikinci el hem de sıfır araçlarda fiyatlar artıyor. Oto galericiler, sıfır araç liste fiyatlarına haftalık olarak artış geldiğini söyledi.
Takip et
Oto galericiler: ‘Sıfır araçlara haftalık zam geliyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgını sonrası meydana gelen çip krizi bütün dünyada birçok sektörde olumsuz neticelere neden oldu. Özellikle otomotiv sektörüne ağır darbe vuran çip tedarik sıkıntısı, sıfır araçların imalatını aksattı. Pandeminin toparlandığı yeni dönemde de çip tedarik sıkıntısı çözülemedi. Öte yandan bu vaziyete bağlı olarak sıfır araç imalatının talebi karşılamamasından dolayı ikinci el arabalara alaka arttı. İkinci el araçlara artan talep fiyatların cep yakmasına neden oldu.

Oto galericiler: ‘Sıfır araçlara haftalık zam geliyor’

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan oto galericiler, sıfır araçları bayide bulamadıklarını belirterek, sıfır araç liste fiyatlarına haftalık olarak artış geldiğini söyledi. Oto galericiler, piyasada bulunan sıfır araçları kayıt dışı alım satım yapanların alarak, ilan sitelerinde sattıklarını belirtti. Öte Yandan Türkiye’de araba markalarının sitelerinden elde edilen bilgilere göre en düşük fiyatlı sıfır aracın 310 bin lira olduğu görülüyor.

Oto galerici Yılmaz Kebapçı, ikinci el araç piyasasının hareketlilik kazandığını belirterek, “Sıfır araçlara bağlı olarak ikinci el araç fiyatları yükseliyor. Sıfır araçlara artık haftalık zam geliyor. Sıfır araçlarda tedarik sıkıntısı da yaşanınca ikinci ele talep oldukça arttı. İkinci el araç fiyatları da devamlı tırmanış içerisinde” şeklinde konuştu.

Vatandaşların artık arabaları bir yatırım aracı olarak gördüğünü söyleyen Kebapçı, “Şu anda ihtiyacı olan da olmayan da araç alıyor. Araba satıcıları dışında kayıt dışı araç alım satımı yapan çok kişi var. Biz yetki belgesiyle bu işi yapıyoruz. Piyasa kayıt dışı al sat yapanlar yüzünden yükseliyor” ifadelerini kullandı.

Oto galericiler: ‘Sıfır araçlara haftalık zam geliyor’

Sıfır araç bayilerinin oto galericilere şu anda araç satmadıklarını dile getiren Kebapçı, “Fakat bu işi kayıt dışı yapanlar bayilere gidip aracı binmek için alacağını belirterek satın alıyor. Daha sonra internet siteleri üstünden aldığı sıfır aracı satıyor. İkinci el araba piyasası kayıt dışı alım satım yapanlar yüzünden yükseliyor. Devlet bu kayıt dışı alım satım yapanların önüne geçerse piyasanın kısa zaman içerisinde düzeleceğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.