adplus-dvertising

Otların arasında kaybolan tarih

Sivas’ta tarihi kent meydanında cam fanus içerisine alınan tarihi kalıntılar büyüyen otlarla sanki kayboldu.
Takip et
Otların arasında kaybolan tarih
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sivas Belediyesi’nin 2008 senesinde gerçekleştirdiği ‘Selçuk Park ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi’ sırasında yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında o tarihe kadar bilinmeyen hamam kalıntıları bulunmuştu. Selçuklu döneminden kalma üç medresenin arasında bulunan tarihi hamam kalıntıları o dönem üzerleri camla örtülerek koruma altına alındı. Bu biçimde kalıntılar hem dış etkenlerden korundu, hem dışarıdan izlenebilmeleri sağlandı hem de meydan bütünlüğü bozulmamış oldu. Fakat seneler içerisinde cam fanusların altında oluşan nem kalıntılar içerisinde yabani otların büyümesine neden oldu. Zamanla otlarla kaplanan kalıntılar sanki kayboldu. Bilmeyenler için cam bölgelerin altında ne olduğu merak konusu. Vatandaşlar camların kaldırılarak kalıntıların açığa çıkartılmasını istiyor.

Otların arasında kaybolan tarih

“Kalıntılar ortaya çıkartılsın”

Yetkililerden tarihi hamam kalıntısının daha ön plana çıkarılmasını isteyen İbrahim Onur Törlük, “Ben burayı küçüklükten beri görüyordum ama ne olduğunun farkına varamıyordum. Küçük yaşlarda pek umursamıyorduk ama büyüyünce burasının tarihi hamam kalıntısı olduğunu öğrendik. Burayı daha güzel yapmaları gerekir, Sivas’ımıza yakışır bir şey olması gerekir. İçerisinde otlar büyüdü ve camdan içerisi gözükmüyor. Camlar hep kırıldı ve bu camların tadilat edilmesi gerekir, içerisinin aydınlatılması gerekir, otların temizlenmesi gerekir. Bu görüntü Sivas’a yakışmıyor” şeklinde konuştu.

Otların arasında kaybolan tarih

Tarihi hamam kalıntısından çoğu insanın haberinin olmadığını belirten Beyza Koçyiğit, “Küçüklüğümden beri burası bu şekilde esasında, bu hamam kalıntısına pek düzgün bakılmıyor bence. Tarihi eserlerimize pek önem verdiğimizi pek düşünmüyorum ben. Belediyenin buraya el atması gerekiyor. Şehrimizi güzelleştirelim. İnsanımız çok nankör bence çünkü hiç bakmıyorlar buralara. Yalnızca gelip geçiyorlar buranın tarihi hamam kalıntısı olduğunu bilen bile yoktur büyük olasılıkla” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.