Otizmli Çocukların Yuhalanmasına Mucize Doktor’dan Paylaşım

Otizmli ve savant sendromlu genç bir doktorun hikayesini anlatan Mucize Doktor dizisinin resmi Twitter hesabından otizmli çocukların yuhalanmasına tepki!

Aksaray’da Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda otizm sınıflarının kapanmasını isteyen aileler, okul çıkışında otizmli öğrencileri yuhalamıştı. Olayın ardından sosyal medyada tepkiler giderek büyürken, bir paylaşım da Mucize Doktor dizisinden geldi.

Yönetmenliğini Yusuf Pirhasan’ın yaptığı dizide, otizmli ve savant sendromlu bir gencin doktorluğa doğru yürüyüşü aktarılıyor. Taner Ölmez’in başrolünde bulunduğu dizinin resmi Twitter hesabından, otizmli çocukların yuhalanmasıyla ilgili olarak şu paylaşım yapıldı:

#OKULDABİRLİKTEHAYATTABİRLİKTE

“Tüm çocukların eğitim ortamlarına ayrıştırılmadan dahil olabilmesi için sesimiz ol ve videoyu #OkuldaBirlikteHayattaBirlikte etiketiyle paylaş! Kaliteli eğitime erişim her çocuğun anayasal hakkıdır. Otizmde ise eğitim haktan da öte otizmin tek çaresidir. Aksaray’da yaşanan üzücü olayların bir daha tekrar etmemesi için; otizmli çocukların toplumda kabul görmelerini sağlamak, okullarda ve hayatın içinde maruz kaldıkları ayrımcılığa, ötekileştirmeye hep birlikte dur dememiz gerekir. Akranlarının ve ebeveynlerinin, engelli çocukların farklılıklarını bir değer olarak görmelerini sağlamak ve onlara merhamet ya da korku ile yaklaşmamalarını öğretmek hepimizin görevidir.Her çocuğun eğitim hakkından eşit şekilde yararlanması için hak temelli yaklaşımı ve kapsayıcı eğitimi destekliyoruz! Sizi de sesimiz olmaya çağırıyoruz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı