Otizmli Çocuklar Yuhalanmıştı, Muhtar Okuldan Atmaya Söz Vermiş

Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocukların yuhalanması ile ilgili gözler mahalle muhtarına döndü. Muhtar çocukları okuldan atma vaadiyle oy istemiş.
Otizmli Çocuklar Yuhalanmıştı, Muhtar Okuldan Atmaya Söz Vermiş
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aksaray Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli öğrencilerin veliler tarafından yuhalandığı söylentilerinin ardından TBMM harekete geçti. Meclis’ten bir heyet ve Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, Aksaray’daki okulda inceleme gerçekleştirdi. İddiaları soruşturan heyette yer alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Veliler kendi içlerinde onlar ve bizler diye ayrışmış halde. Otizmli çocukları okuldan uzaklaştırma sözü ile oy isteyen bir muhtar da var. Muhtar komisyon üyeleri ile konuşmadı ve kaçtı, kendisiyle görüşemedik” dedi.

MUHTAR ÇAĞRIYA CEVAP VERMEDİ

Sözcü’den Başak Kaya’nın aktardığına göre, Arık, Aksaray Valisi Ali Mantı ve İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ile gerçekleştirilen toplantıda TBMM Komisyonu Başkanı AK Partili Kemal Çelik’in isteği ile Laleli Mahallesi Muhtarı Şükrü Genç’in de çağrıldığını fakat muhtarın cevap vermediğini söyledi. Arık şunları kaydetti:

“KAYNAŞTIRMA ADI ALTINA AYRIŞMIŞLAR”

“Olayın her iki yanında olan ailelerle bir araya geldik. Veliler içlerinde ‘onlar’ ve ‘bizler’ olarak ayrılmış halde. Çocukların okula ayrı ayrı girip geldikleri kapı dahi farklı. Kaynaştırma eğitimi ismi altında bütünüyle ayrışmışlar. Otizmli çocukların aileleri üstlerinde baskı olduğundan şikayet ediyor ve olayı provoke edenlerin okul yönetimi ile muhtar olduğunu ifade ediyor.”

“OTİZMLİLERİ OKULDAN ATARIM DİYEREK OY İSTEMİŞ”

Yalnızca okul müdürü hakkında soruşturma başlatılmasının yeterli olmayacağını söyleyen Arık, “Bu duruma ortak olan yöneticiler hakkında da soruşturma başlatılmalı. Bir sene önce, bu çocukların okuldan atılmaları için imza da toplanmış. Muhtar seçim kampanyasını ‘Ben bu çocukları okuldan atarım. Sizin çocuklarınız mutlu olacak diye bizim çocuklarımız mutsuz mu olsun’ sözleri ile kampanya yapmış. Muhtar bizimle konuşmaktan kaçtı. Vali’den muhtar hakkında soruşturma açılması ve vazifesinden el çektirilmesini talep ettik. Ayrımcılık ve nefret suçu işledi” biçiminde konuştu.

  • aksaray
  • okul
  • otizm
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.