Othello sendromu nedir? Kıskançlık tedavi edilebilir mi?

"Kıskançlık kimileri için ilişkinin olmazsa olmazı kimiler içinse bir güvensizlik meselesi. Ancak belli ölçülerde kaldığında normal karşılanabilir bir duygudur. Adını Shakespeare’in en önemli eserlerinden biri olan Othello'dan alan Othello Sendromu hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde...“Patolojik kıskançlık” olarak adlandırılan Othello sendromu nedir? Belirtileri ve nedenleri...
Takip et
Othello sendromu nedir? Kıskançlık tedavi edilebilir mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eşler arasındaki kıskançlık hastalığı olarak da tabir edilen ancak daha çok Othello psikozu veya cinsel kıskançlık olarak da bilinen genetik olmayan bu bozukluk erkeklerde% 60 ile daha sık görülür. Othello Sendromu hakkında merak edilenler ve daha fazlası haberimizde…

OTHELLO SENDROMU NEDİR?

Adını Shakespeare’in en önemli eserlerinden biri olan Othello’dan alıyor. Othello yakalandığı kıskançlık hastalığı nedeniyle, şüphelerinin içinde boğularak delice aşık olduğu karısını ve kendisini öldürüyor. Bir eşin sadakatsizlik sanrısı. Othello sendromu erkekleri ve daha seyrek olarak kadınları etkiler. Tekrarlayan aldatma suçlamaları, delil aramaları, eşin tekrar tekrar sorgulanması, partnerinin sadakatinin test edilmesi ve bazen taciz ile karakterizedir. Sendrom kendi başına ya da paranoid şizofreni, alkolizm ya da madde bağımlılığı seyrinde ortaya çıkabilir.

Othello sendromu, İngiliz psikiyatrist John Todd (1914-1987) tarafından K. Dewhurst ile birlikte yayınladığı bir makalesinde isimlendirilmiştir. Othello sendromu ayrıca sanrılı kıskançlık, erotik kıskançlık sendromu, morbid kıskançlık, Othello psikozu veya cinsel kıskançlık olarak da bilinir.

NEDENLERİ

Çeşitli çalışmalarda öne sürülen nedenlerden biri, beynin sağ frontal lobunun düzgün çalışmadığı zaman bozukluğa neden olmasıdır. Sonuç olarak, kendini izleme, davranış kontrolü gibi faaliyetler ve duygular, sol yarımkürenin tepkilerinin doğruluğunu analiz ederek etkilenmez, bu da onun temelsiz yorumları oluşturmasına ve bireyin garip davranmasına neden olur.

Bunun dışında, bu durumun ortaya çıkmasına neden olan diğer iki faktör de şunlardır:

– Etkilenen kişinin, eşinin kendisine olan samimiyetini sorgulamaya iten güvensizlik veya korku

– Uyuşturucu ya da cinsel gücünün azaltılmasına yönelik bir madde verdiğine dair inanç.

OTHELLO SENDROMU BELİRTİLERİ

– Aşırı derecede aldatılma korkusu
– Herkesten ve her şeyden kıskanarak, kısıtlama isteği
– Sevgiliden ayrılmanın bir fobi haline gelmesi
– Hakaret ederek partnerine kendini değersiz hissettirmek
– Verilen kontrolsüz ve aşırı tepki
– Saldırganlık ve şiddet eğilimi

RİSK FAKTÖRLERİ

– Alkol ve diğer uyuşturucu maddelere bağımlılık

– Cinsel işlevin azalması

– Şizofreni

– Bipolar bozukluk

– Parkinson hastalığı

– Huntington hastalığı

– İnme

– Beyin iltihabı

– Beyin tümörü

– Bunaklık

– Çoklu skleroz

– Normal basınç hidrosefali (Beyinde su toplanması sonucu kafanın anormal büyümesi)

– Endokrin bozukluklar

Nadir durumlarda, Parkinson hastalığı olanlarda dopamin seviyelerini artırmak için pramipeksol gibi ilaçlar bozukluğu uyandırabilir.

OTHELLO SENDROMUNUN TANI VE TESTLERİ

Bozuklukla ilgili tespitler aşağıdakiler aracılığıyla gerçekleştirilir:

– Her iki tarafın evlilik ilişkisi hakkında bilgi

– Etkilenen kişinin ruhsal durumunun ve psişik geçmişinin incelenmesi ve her ikisinin de kayıt edilmesi, kıskançlığın niteliğini ayırt etmek (takıntılı veya sanrısal)

– Etkilenen bireyin altta yatan akıl hastalığı veya alkol ya da madde kullanımı ile ilgili geçmişi

– Kıskançlığın, eşi hakkında yanlış bir fikre ya da düşünceye dayanılarak kurulmuş olup olmadığının doğrulanması.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Etkilenen bir birey çeşitli psikiyatrik durumlara maruz kaldığı için, ilk adım genellikle semptomların yardımıyla altta yatan bir akıl hastalığı gibi birincil psikiyatrik durumun değerlendirilmesini ve çözümlenmesini içerir.
Genellikle takip eden diğer terapötik araçlar şunlardır:

İLAÇ

– Antipsikotik ilaç
– Antidepresan ilaç
– Psikolojik tedavi

İlaç tedavisi ile birlikte, bu durumun üstesinden gelmek için yararlı olabilecek bazı terapiler şunlardır:

– Davranış tedavisi
– Bireysel psikoterapi
– Bilişsel terapi
– İçgörü odaklı psikoterapiler
– Çift terapisi
– Aile terapisi

Othello sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Othello sendromu psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavisi de ancak uzman psikologlar eşliğinde yapılır. Othello sendromu şüphesi ile psikoloğa danışan hastalara bir takım psikolojik muayene yapılır. Hastanın hayat öyküsü ve yaşam stili psikolog tarafından detaylı olarak dinlenir. Othello sendromu olan kişilerde saldırganlık ve şiddete aşırı bir eğilim vardır. Bundan dolayı hastaya bir takım şiddeti kontrol etme ve öfke kontrolü seansları uygulanır. Tedavi seçenekleri belirtilere yönelik olabilir. Othello sendromu ile doğan kıskançlık duygusuna yönelik bir takım seanslar yine yapılmaktadır.

Othello sendromu tedavisi bir müddet sürebilir. Tedavi süresi psikolog tarafından belirlenir. Hastanın özellikle şiddete eğilim göstermemesi amacı ile tedavi süresi boyunca bir takım nefes egzersizleri verilebilir. Nefes egzersizleri neticesinde hastada ki saldırganlık ve şiddet eğiliminde azalma gözlemlenmektedir. Othello sendromu tedavisi olan bir psikolojik sendromdur. Dolayısıyla bu hastaların mutlaka tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Othello sendromu tedavisi sayesinde hasta normal bir şekilde bu duygularından arınır. Kendini psikolojik olarak ve fiziksel olarak daha zinde ve daha iyi hisseder. Othello sendromu tedavisi çok yönlü olarak seyredebilir.

Othello sendromu testi nasıl yapılır?

Othello sendromu testi psikolog tarafından kişi dinlenerek yapılır. Kişiye bir takım soru doktor tarafından sorulur. Ardından hastanın vereceği cevaplar neticesinde othello sendromu testi koyulur. Othello sendromu belirtileri de teste büyük ölçüde yardımcı olur. Hasta eğer bu belirtileri yaşıyorsa büyük ihtimalle othello sendromu yaşıyor demektir. Hastaya othello sendromu teşhisi konulduktan sonra bir takım tedavi seçenekleri de geliştirilir. Othello sendromu testi bu şekilde hastaya uygulanır ve psikolojik olarak tedaviye başlanır.

Othello sendromu tedavi edilmezse ne olur?

Othello sendromu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir psikolojik rahatsızlıktır. Eğer hastalar tedavi edlimezse gündelik hayatını yaşarken çok zorluklar çekebilir. Karşı cins ile ikili ilişkilerinde sürekli başarısız olur. Uzun süreli ilişki yürütemezler. Othello sendromu kişiyi toplumdan da soyutlayabilir. Toplumdan ve çevresinden sürekli olarak dışlanır ve sevilmezler. Bundan dolayı othello sendromu tedavi edilmesi gerekir.

Othello sendromu bir psikolojik bozukluk olduğundan dolayı hastanın psikolojisi önemli ölçüde etkilenir. Kişi gündelik hayatını yaşarken bile bu saplantılı düşüncelerinden kendini alamaz. Dolayısıyla hem ailesine hem de çevresine karşı odaklanma sorunu yaşar. Gündelik hayatını önemli ölçüde etkileyen bir psikolojik rahatsızlık olan othello sendromu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edildiği takdirde kişi psikolojik olarak rahatlar ve kendini daha iyi hisseder. Çevresine ve diğer insanlara karşı daha hoşgörülü ve sevecen bir tutum sergiler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.