adplus-dvertising

Otelin otoparkında bulunan İstanbul’un fethinde şehit olan askerin kabri görenleri şaşırtıyor

İstanbul Fatih’te bulunan bir otelin otoparkının içinde İstanbul’un fethine katılan ve şehit düşen askere ait mezar görenleri şaşkına çeviriyor. Mezar taşının üstünde isim yazmaması sebebiyle kabrin kime ait olduğu bilinmezken, mezar dört duvar arasında küçük bir alanda kalıyor.
Takip et
Otelin otoparkında bulunan İstanbul’un fethinde şehit olan askerin kabri görenleri şaşırtıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fatih Cankurtaran’da bulunan ve bir otele ait olan otoparkın içinde İstanbul’un fethine katılan ve şehit düşen asker (ni’me’l-ceyş) mezarı bulunuyor. Mezar otoparkın sol tarafında dört tarafı duvarlarla çevrili bir alanda kalıyor. Küçük bir pencereden görünen mezarın taşında ise isim yazmadığı için hangi askere ait olduğu bilinmiyor. Üstüne seccade örtülen mezar için sanat tarihçisi Fatih Sarımeşe, bu mezarların şehir tarihimiz için çok mühim olduğunu söyledi.

Otelin otoparkında bulunan İstanbul’un fethinde şehit olan askerin kabri görenleri şaşırtıyor

“Burada 41-42 adet fetih şehidi olduğunu belirtiliyor”

Ni’me’l-ceyş hakkında bilgi veren sanat tarihçisi Fatih Sarımeşe, “Sultan 2. Mehmet döneminde İstanbul fetih edilmek istediği zaman pek çok asker Fatih’in ordusuyla beraber surların önüne geldi. Hem kara surları, hem de deniz surları tarafında da çarpışmalar meydana geldiği için buralarda şehit düştüğüne inanılan insanlar için fetihten sonra kimileri için makam kabirleri kuruldu, kimileri için de oralara kabirler yapıldı. Burada 41-42 adet fetih şehidi olduğunu belirtiliyor. Ancak bunların ne kadarı fetih şehidi, ya da bunların kimileri makam kabri mi bunun hakkında tam bir bilgimiz yok. Yani fetihten sonra buralarda kabirler yapılmış olabilir. Ya da bazı kabirler buraya taşınmış olabilir. Ya da makam kabirleri dediğimiz buradaki halkın teveccühü ile beraber fetih sırasında şehit olduğuna inanılan kişiler için birer kabirler yapılmış olabilir. Zira bu Türkiye’de çok yaygındır. Sanırım buralarda da bazı makam kabirleri var” diyerek konuştu.

Otelin otoparkında bulunan İstanbul’un fethinde şehit olan askerin kabri görenleri şaşırtıyor

“Kaynaklarda da ni’me’l-ceyş olarak geçiyor”

Bu mezarların insanlara anlatılması gerektiğini vurgulayan Sarımeşe, “Otoparktakinin de kimliğini tam olarak bilmiyoruz. Kaynaklarda da ni’me’l-ceyş olarak geçiyor. Hatta 2011 senesinde tescil de edilmiş ancak kimliği hakkında bir bilgimiz yok. Yalnızca ni’me’l-ceyş olduğunu biliyoruz. Günümüzde otoparkın küçük bir alanında kalıyor. Tabi şehir tarihimiz için bunlar makam kabri bile olsa oldukça mühim. Bunların hiç değilse varlıkları belirlendi. Varlıklarını insanlara anlatılması hususunda yetkililerin biraz daha gayret göstermesi gerekiyor. Hem buradaki mahalle sakinlerine, hem de İstanbullulara hatta bütün Türkiye’deki insanlara bunları anlatmamız ve göstermemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.