ÖSYM’nin Kol Saati ve Yüzük Yasağı Danıştay’a Takıldı

Danıştay, kol saati ve yüzükle sınava girdiği için ÖSYM tarafından sınavı geçersiz sayılan Veysel Gündoğan'ın itirazını haklı buldu.
ÖSYM’nin Kol Saati ve Yüzük Yasağı Danıştay’a Takıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyarbakır’da geçen sene Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ( KPSS) kol saati ve yüzükle girdiği gerekçesiyle sınavı geçersiz sayılan kişinin açtığı davada, adayın sınavının geçersiz sayılması hukuka aykırı bulundu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca ( ÖSYM) 4 Kasım 2018’de düzenlenen KPSS’ye giren Veysel Gündoğan’ın kol saati ve yüzük taktığı gerekçesiyle sınavı geçersiz sayıldı.

ÖSYM’YE DAVA AÇTI

Gündoğan’ın avukatı Suzan Sert, kararın iptali istemiyle ÖSYM ile ilgili Ankara 2. İdare Mahkemesine müracaatta bulundu. Sert, müvekkilinin sınav psikolojisiyle saatin kolunda olduğunu unuttuğunu, hakkının ihlal edildiğini ve kararın hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek kararın iptal edilmesini talep etti. Davalı ÖSYM ise davacının sınava yasak olmasına karşın kol saati ve yüzükle girdiğinin belirlendiği için davanın reddine karar verilmesini istedi.

AMACI EŞİT KOŞULLARDA SINAVA GİRMEK

Savunmaları değerlendiren Ankara 2. İdare Mahkemesi kararın gerekçesinde, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren adayların ve sınav görevlilerinin binalarına giriş şartlarına ilişkin yönetmeliğin 10. maddesini hatırlattı. Mevzuat hükümleri uyarınca, sınava ilişkin güvenlik tedbirlerini alma hususunda idarenin takdir yetkisine sahip olduğu söylenen kararda, bu yetkinin nihai amacının sınava katılanların eşit koşullarda yarışmalarını temin etmek ve kimsenin hak ettiği nottan fazlasını almasına izin vermemek olduğu aktarıldı.

‘ÖLÇÜLÜLÜK İLKESİ İLE BAĞDAŞMAMAKTADIR’

Kararda, sınava katılanların bilgi ve emeklerinin dışında kopya çekmesini önlemek, bu amaca götürecek yol ve taktikler ile aksine davranışın belirlendiği hallerde uygulanacak hukuki yaptırımların ölçülü olması gerektiği kaydedildi. Kararda, şunlara yer verildi: “Mevzuatla yasaklanan objelerden herhangi birinin aday tarafından sınav salonuna sokulmamasını temin etmek idarenin yükümlülüğü olup, bina kapısında yapılan üst aramasından itibaren sınavın başlamasına kadar sınav gözlemcileri tarafından bu konuda lüzumlu uyarıların yapılması mecburdur. Bu koşullar altında çağdaş teknolojik gelişmelerin bir neticesi olarak genelde kamera ile izlenen ve en az iki sınav gözlemcisinin bulunduğu bir sınıfta, kopya çekme eyleminin olup olmadığının somut olarak tespiti mümkündür. Kopya çekildiği yönünde bir tespit edilme yapılmadan, yalnızca yasaklanan belirli objelerin sınav salonuna sokulduğunun tespiti üstüne sınavın geçersiz sayılması, ölçülülük ilkesi ile bağdaşmamaktadır.”

‘İŞLEMDE HUKUKA AYKIRILIK GÖRÜLMÜŞTÜR’

Kararda, davacının üstüne bulunan kol saatinin elektronik, bilgisayar özelliği ve kopya çekmeye yarayacak bir özelliğinin bulunduğuna dair herhangi bir tespitin olmadığının anlaşıldığı vurgulandı. Sınava ilişkin olarak kol saatinden yarar sağlamasının mümkün olmadığı aktarılan kararda, şunlar kaydedildi: “Davacının üstünde kol saati bulunmuş olmasının, sınavının objektif biçimde değerlendirilmesini önleyecek bir vaziyet oluşturmadığı görülmektedir. Bilgi depolama, yansıtma gibi teknolojik yahut kopya saklama gibi bir özelliği bulunduğu yönünde herhangi bir saptama bulunmayan kol saati ve yüzük ile girmiş olması dışında, kopya çektiğine yahut sınav sonucunun objektif olarak değerlendirilmesini önleyecek biçimde hal ve hareketler içerisinde olduğuna ilişkin tespit bulunmayan davacının sınavının geçersiz sayılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

DANIŞTAY, MAHKEME KARARININ ONANMASINA KARAR VERDİ

ÖSYM avukatı, kararın temyizi için Danıştay’a itirazda bulundu. Dosyayı inceleyen Danıştay 12. Dairesi, kararın usul ve hukuka uygun olduğunu, bozulmasını gerektirecek özellikte görülmediği değerlendirmesinde bulunarak, temyiz isteminin reddine, mahkeme kararının ise onanmasına karar verdi. Veysel Gündoğan’ın avukatı Suzan Sert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müvekkilinin kol saati ve yüzükle sınava girdiği gerekçesiyle sınavının geçersiz sayıldığını hatırlattı.

Geçersiz sayılan sınav için hukuki süreç başlattıklarını aktaran Sert, şunları kaydetti: “İdari işlemin iptali için Ankara 2. İdare Mahkemesine dava açtık. Bu davada idari işlemin 5 unsuruna değindik. Yetki, biçim, sebep, konu ve amaç unsurlarının herhangi birinin sakat olması vaziyetinde idari işlemin de sakat olacağını özellikle belirttik. Sınava giren kişinin sınava giriş sırasında emniyet görevlilerince aranması, iki gözetmen ve kameranın bulunması ve kopya çekilmemesi davanın kabulü bakımından etkili netice doğurdu. Bu sebeple dava lehimize neticelendi. “

‘KARARIN SONRASINDA MÜVEKKİLİMİN SINAV NETICESI AÇIKLANDI’

Danıştay’ın lehlerinde onama kararı verdiğini aktaran Sert, “Kararın onanmasıyla müvekkilimin sınav neticesi açıklandı ve tercih hakkı doğdu. Bu süreçte atanmama vaziyeti söz konusu olduğu için tazminat hakkı da saklı kaldı. Danıştay’ın da onadığı bu karar emsal niteliği taşımaktadır. Lehimize verilen bu karar milyonları ilgilendirmektedir” ifadelerini kullandı.

  • danıştay
  • ösym
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.