ÖSYM Başkanı Halis Aygün: Kar Amacı Gütmüyoruz

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, ÖSYM’nin sınavları maliyetine yaptığını ve kar elde etmediğini iddia etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Halis Aygün, kurumun kâr amacı gütmediğini ve sınavlardan kâr etmediğini ifade etti. Kurumun 2018 senesi gelir-gider rakamlarını açıklayan Aygün, “Sınavları maliyetine yapıyoruz” dedi.

“ÖSYM KAR AMACI GÜTMÜYOR”

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM’nin sınavları maliyetine yaptığını ve kâr etmediğini iddia etti. Aygün, ÖSYM’nin 2018 senesinde KDV dahil 737 milyon 367 bin 448 lira gelir elde ettiğini, KDV dahil masraflarının da 739 milyon 32 bin 142 lira olduğunu duyurdu.

ÖSYM’nin her sene yaklaşık 50 sınav gerçekleştirdiğini ve bu sınavlarda 200 ayrı test yaptığını söyleyen Aygün, “Yapılan sınavlarda kesinlikle kâr amacı yoktur. ÖSYM sınavları maliyetine yapıyor, kâr etmiyor. Sınavların özelliğine göre de bu maliyetlerde farklı artışlar oluşuyor.” dedi. Aygün şöyle konuştu:

“MERKEZİ BÜTÇEDEN ÖDENEK ALMIYORUZ”

“Başkanlığımız tarafından yapılan her sınav için soruların hazırlanması, sınav evrakının basımı, paketlenmesi, sınav merkezlerine gönderilmesi, sınav emniyeti organizasyonu için gerçekleştirilen harcamalar ile sınavda vazife yapan öğretmenler, üniversitelerdeki öğretim elemanları, nüfus memurları, güvenlik personelleri ve diğer destek personeli dahil senede yaklaşık 1 milyon 300 bin personele gerçekleştirilen ödemeler, bilişim ve yatırım harcamaları, hizmet ve mal alımları dahil ÖSYM’nin her türlü kurumsal masrafları, adaylardan alınan sınav ücretlerinden ödenmekte, kurumumuza merkezi bütçeden herhangi bir ödenek gelmemektedir.”

Sınavlar ve ücretleri şu şekilde:

>> YKS(Her oturum): 50 TL

>> Kaymakamlık: 324 TL

>> KPSS Lisans: 112,5 TL

>> KPSS (GK GY) : 75 TL

>> YÖKDİL: 180 TL

>> e-YDS: 240 TL

>> ÖABT: 225 TL

>> ALES: 120 TL

>> YDS: 180 TL

>> TUS: 216 TL

>> TOEFL: Bin TL ile bin 200 TL arasında

>> IELTS: Bin 200 TL ile bin 600 TL arasında

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı