Osmanlı Arşivleri Küf ve Rutubet Tehdidi Altında! Araştırma Önergesi Reddedildi

Kağıthane’deki yeni yerine taşınan Osmanlı Arşivleri küf, nem ve rutubet tehlikesi altında. Ahat Andican’ın konuyla ilgili verdiği araştırma önergesi ise AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

Uzmanların bütün uyarılarına karşın 165 milyon liraya Kağıthane’de dere yatağına taşınan Osmanlı Arşivleri ‘küf’ tehdidi altında. Kağıthane’deki merkezin inşası esnasında uzmanların dikkat çektiği bütün uyarılar haklı çıktı. 100 milyondan fazla belgenin taşındığı dere yatağındaki Milli Arşiv Sitesi için TOKİ ‘Temel Altı Susuzlaştırma İhalesi’ açtı. Konuyu TBMM’ye taşıyan İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ahat Andican “Tarihi belgeler, rutubet ve küf sebebiyle zarar görüyor” şeklinde konuştu.

KÜF, RUTUBET İDDİALARI GERÇEK ÇIKTI

Karar gazetesinin haberine göre Babıali’deki eski binasından inşaatı 6 Haziran 2013’te tamamlanan Kağıthane’deki yeni merkeze taşınan Osmanlı Arşivleri büyük risk altında. Kağıthane’deki merkezin inşaatı döneminde gündeme getirilen binanın dere yatağın yapıldığı bu sebeple nem rutubet ve su baskınlarının yaşanabileceği uyarısı gerçeğe döndü. Binanın hizmete girmesinden tam 6 sene sonra münakaşayı TOKİ’nin verdiği bir ihale ilanı tekrardan alevlendirdi. İhalenin kapsamı ise “Temel Altı Susuzlaştırma”…

ÖNERGE AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İhale ilanını ve riski gören İyi Partili Andican, Osmanlı arşivlerinin nem ve rutubet tehdidi altında olduğunu TBMM’ye taşıdı. Andican’ın araştırma önergesi, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Gelişmeyi sosyal paylaşım hesabında duyuran Andican “Osmanlı arşivleri, rutubet ve küf sebebiyle zarar görüyor. TOKİ, ‘temel altı susuzlaştırma’ ihalesi açtı. Bina dere yatağında yapıldığı için yararı olmayacak. Araştırma önergesi verdim. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Bu eşsiz hazinemizin gördüğü eşsiz zararın sorumlusu kim olacak?” diyerek sordu.

“ARŞİVLER EN KIYMETLİ HAZİNELERDİR”

Bunun üstüne görüştüğümüz Andican, “Tarihi arşivler; bir milletin, bir devletin en kıymetli hazineleridir” şeklinde konuştu. Andican, Osmanlı arşivlerinin yalnızca Türkiye’nin değil, Osmanlı İmparatorluğu topraklarından çıkan ortalama 60’a yakın ülkenin de tarihini yakından ilgilendirdiği için çok daha mühim ve çok daha kıymetli olduğunu belirtti.

“DERE YATAĞINA ARŞİV BİNASI YAPILMAZ”

Andican, arşivlerde bugün ortalama 100 milyon belgeden ve 370 bin civarında resmi kayıt defterinin olduğuna dikkat çekiyor. Babıali’deki eski binanın saklama şartlarının olmaması, yer darlığı gibi haklı sebeplerle başka bir yere taşınmasına karar verildiğini anlatan Andican, bugünkü merkezin yer seçiminin ise hatalı olduğunu belirtiyor, Arşiv Merkezi’ninin inşaa edildiği dönemde mimar, mühendis ve şehir planlamacıların buna karşı çıktığını hatırlatan Andican “Devlet Su işleri dahi ‘Bu bölgede baskın, taşkın tehlikesi vardır’ şeklinde konuştu. ‘Dere yatağına arşiv binası yapılamaz’ görüşü savunuldu ama dinleyen olmadı” ifadelerini kullanıyor.

SUSUZLAŞTIRMA İHALESİ AÇILDI

İtirazlara karşın sonunda TOKİ’nin ihaleyi, Siyahkalem İnşaat diyerek bir şirkete 165 milyon bedelle verdiğini dile getiren Andican, şu şekilde devam etti: 13 bloktan oluşan arşiv binası inşa ediyor ama 5 sene geçmeden nem, rutubet, küf oluştu bilgisi gelmeye başladı. Arşiv binası dere yatağından sızan sudan etkileniyor, depolarda rutubet kokusu yayılmaya başlıyor, araştırmacıların önüne getirilen bazı evrakların ıslak olduğu ortaya çıkıyor. 2019’un Ocak ayında TOKİ ‘İstanbul ili Kağıthane İlçesi Talatpaşa Mahallesi vesaire’ diye susuzlaştırma ihalesi açıyor. Ne demek susuzlaştırma, temel altı susuzlaştırma önlemlerinin alınması? Bu, şu demektir. Yani temelin altında su var. Bunun kurutulması isteniyor. Araştırmacılar, arşiv binalarında koku geldiğini, nem ve rutubetin bulunduğu belirtiyor.

“ORJİNALLERİNİN MUHAFAZA EDİLMESİ LAZIM”

Andican’a göre alınan tedbirler işe yaramayacak. Bunun için de Osmanlı belgelerinin başka bir binaya taşınması, mevcut yapıların da farklı maksatlarla kullanılması gerektiğini söyledi. AKP’lilerin, “Arşivlerin yüzde 80’i dijitale geçirildi. Dolayısıyla risk altında değil” açıklamalarına da değinen Andican, ısrarla “Osmanlı belgeleri korunmalı” diye “Buradaki problem arşivdeki belgelerin dijitale geçirilmesi değil. Mühim olan orijinal belgelerin muhafaza edilmesidir” diyerek konuştu. Ahat Andican’ın iddiaları üstüne görüşlerine başvurmak için aradığımız Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı yetkilileri, herhangi bir açıklama yapmadı.

GEÇTİĞİMİZ SENE DE SEL BASMIŞTI

13 Bloktan oluşan Milli Arşiv Sitesi mimarisi ve yüksek teknolojisi ile dikkati çekiyor. İnşası esnasında bölgenin dere yatağı olduğuna dikkat çeken başta mimar ve mühendis odaları olmak üzere bütün uzmanlar bölgedeki sel, rutubet ve nem riski ile alakalı uyarıyordu. Geçtiğimiz yıl yoğun yağışlarda da binayı sel basmıştı. Son iki yılda yaşananlar uzmanların haklı olduğunu ortaya koymuş oldu. Osmanlı Arşivi’nin daha önce bulunduğu Babıali’deki tarihi binası ise yer yokluğu sebebiyle boşaltılmıştı. Eski merkez, arşivin yeni binaya nakledilmesinin sonrasında restorasyonda geçirilerek otel olarak hizmet vermeye başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı