Osmaniye’de tarantula örümcek paniği!

Osmaniye'de bir evde bulunan dev örümcek paniğe neden oldu. Uzmanlar halk arasında 'böğ' ve 'tarantula' olarak bilinen örümceğin eklem bacaklılarla beslenen faydalı bir tür olduğu ve öldürülmemesi gerektiğini belirtiyor.
Takip et
Osmaniye’de tarantula örümcek paniği!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Osmaniye’de, Amanos Dağları eteklerindeki Ürün Yaylası’nda bulunan bir eve giren dev örümcek, panik ve korkuya neden oldu.

Boyutunu göstermek ismine, yanına konulan çakmak ve kavanoz kapağı ile beraber cep telefonuyla fotoğraflanan örümcek, daha sonra doğal hayat alanına bırakıldı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Osmaniye İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala, hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber mevsimsel yaylacıların Amanos Dağları’nın farklı bölgelerine göçe başladıklarını söyleyerek, “Tabiatın esas sahipleri olan yabani hayvanlar ara sıra korkutucu olabiliyor. Elimizde gördüğünüz bu örümcek de onlardan biri. Sık rastlanmayan bu örümcekler, korkan vatandaşlar tarafından öldürülüyor. Halk arasında ‘Böğ’ ve ‘Tarantula’ diyerek isimlendirilen büyük örümceklerden olan bu canlımız, bilinenin aksine biz insanları rahatsız eden küçük eklem bacaklılarla beslenen yararlı bir böcektir” şeklinde konuştu.

Ali Laçinbala, tabiatın esas sahiplerine saygı duyup öldürmeyerek doğaya bırakan vatandaşlara teşekkür ederek, “Bu tip böcek ve öbür zararlıları yayla evlerimizde görmemek için evlerinizin etrafına zehir saçmak yerine çok daha ucuz olan kükürtten serpebilirsiniz” diyerek bilgi verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.