adplus-dvertising

OSB’lerde okul öncesi eğitim için işbirliği protokolü imzalandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Organize Sanayi Bölgeleri Okul Öncesi Eğitim Kurumu İş Birliği Protokolü” imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, proje çerçevesinde bir sene içerisinde 100 Organize Sanayi Bölgesi’nde anaokullarının açılmasını hedeflediklerini söyleyerek, “Önümüzdeki dönemde bu sayı daha da artacak” şeklinde konuştu.
Takip et
OSB’lerde okul öncesi eğitim için işbirliği protokolü imzalandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Binası’nda düzenlenen “Organize Sanayi Bölgeleri Okul Öncesi Eğitim Kurumu İş Birliği Protokolü” imza törenine katıldı. İmza töreni öncesinde Bakan Varank ve Bakan Özer konuşma yaptı.

OSB’lerde okul öncesi eğitim için işbirliği protokolü imzalandı

“’Aradığım elemanı bulamıyorum lafı’ artık tarih olacak”

Bu proje ile ara eleman eksikliğinin giderildiğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mesleki eğitim merkezlerini, OSB’lerle eşleştirdiğimiz proje çerçevesindeki çalışmalarımız başarılı bir biçimde devam ediyor. Öğrenciler eşleştirildikleri OSB’lerde yer verilen fabrikalarda işbaşı eğitimi alarak mesleklerini bizzat sahada öğreniyorlar. Böylece ihtiyaç duyulan özellikli iş kuvveti çok daha hızlı ve kaliteli bir biçimde yetişmiş oluyor. Ara eleman eksikliği hangi sanayiciye dokunsanız bin ah işiteceğiniz bir problem. İnşallah mesleki eğitim merkezlerinin katkısıyla ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ lafı artık tarih olacak. Özellikle istihdamın geliştirilmesinde sanayi ve eğitim sektörleri arasındaki eş güdüm büyük önem arz ediyor. Proje çerçevesinde bir sene içerisinde 100 organize sanayi bölgesinde anaokullarının açılmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sayı daha da artacak. Okulların arazi, inşaat ve teşrifat giderleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda OSB’ler tarafından sağlanacak. Buralarda hizmet sunacak personel ise MEB tarafından görevlendirilecek” şeklinde konuştu.

OSB’lerde okul öncesi eğitim için işbirliği protokolü imzalandı

“Son 20 senede eğitimde devasa evrenselleşme oldu”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, “Bütün Türkiye’de OSB’ler mesleki eğitim merkezini kurduk. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve sektörün yoğun bir biçimde kümelendiği OSB’lerde ihtiyaç olan şey çırak, kalfa ve ustaydı. Mesleki eğitim merkezleri haftada bir gün okulda, geriye kalan 4 gün gerçek iş ortamında eğitim alınan ve Almanya’daki doğal mesleki eğitime karşılık gelen bir eğitim. Esasında bu bizim geleneğimizde olan ahi kültürünün çıraklık, kalfalık, ustalığın yüz senelerden beri devam eden Türkiye’deki uygulamadır. Son 20 senede eğitimde devasa evrenselleşme olduğu gibi geçmişin yapmış olduğu eğitim politika hasarları da yok edildi. 1998 senesinde Türkiye’deki mesleki eğitim merkezlerinde ortalama 250 bin çırak-kalfa varken o ünlü katsayı uygulamasından sonra bu rakam 74 bine düştü. Sayın bakanımızla başlatmış olduğumuz o girişim ve 25 Aralık 2021 tarihinde mesleki eğitim kanunuyla yapmış olduğumuz değişiklik sonunda, dün sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı; 700 bin çırak kalfaya ulaştık. Hedefimiz senenin sonuna kadar 1 milyon gencimizi geleneksel çıraklık, kalfalık, ustalıkla buluşturmak. Bir taraftan mesleki eğitimi kuvvetlendirirken öbür taraftan genç işsizlik oranımızı düşürmek için en mühim enstrüman olan mesleki eğitim merkezlerini arttırarak kullanmak” diyerek konuştu.

OSB’lerde okul öncesi eğitim için işbirliği protokolü imzalandı

“Eğitimin önündeki bütün antidemokratik uygulamalar kaldırıldı”

Sözlerini eğitime katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek bitiren Bakan Özer, “Eğitimin önündeki bütün antidemokratik uygulamalar kaldırıldı. Bugün konuşmak çok basit ama bu ülke kendi genç kızlarının başörtüsü yasaklarından dolayı eğitime erişemediği bir ülkeydi. Kadınların üniversite kapılarında ağladıkları, eylem yaptıkları, dertlerini anlatmaya çalıştıkları bir ülkeydi. İmkanı olanların yurt dışına eğitim almak için gittikleri bir ülkeydi. Bugün kadına şiddetle, beyin göçüyle alakalı konuşanlar, o gün hiç konuşmadılar. Son 20 senede ortaöğretimde ve yükseköğretimde kızlarımızın okullaşma oranları erkeklerinkileri geçti. Yani sorun, muhafazakar kesimin zihin dünyasında değil; sorun eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaları koyanların kendi zihnindedir. Ben sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime yapmış olduğu bu desteklerinden dolayı buradan en içten şükranlarımı arz etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.