Oruç Reis firkateyninden Mavi Vatan’a girmeye çalışan Yunanistan’a uyarı!

Yunanistan’ın Fransız ‘Nautical Geo’ araştırma gemisiyle Mavi Vatan’a girme girişimini TCG Oruç Reis firkateyni engelledi. Gemiyi durduran Oruç Reis telsizle, “Türk kıta sahanlığına giremezsin. Girersen müdahale edilecek” diyerek uyardı.
Takip et
Oruç Reis firkateyninden Mavi Vatan’a girmeye çalışan Yunanistan’a uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yunanistan ile son krize konu “Nautical Geo” araştırma gemisinin Girit açıklarındaki araştırma görevi bugün sona eriyor. Bölgede yeni bir kriz beklenmese de Türk donanması, Girit Adası açıklarında Türk kıta sahanlığı üstündeki bekleyişini sürdürüyor. Yeni Şafak, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığının batı sınırlarında Yunanistan’ın provokasyonuyla önce Navtex krizi, sonrasında gambot diplomasisine evrilen olayı araştırdı. Yunanistan, 16 Eylül’de Nautical Geo araştırma gemisinin 16-22 Eylül tarihlerinde bölgede araştırma yapacağını duyuran bir Navtex yayınlamıştı. Yayınlanan Navtex’i inceleyen Türkiye, araştırma faaliyetinin yürütülmek istendiği alan içerisinde küçük bir sahanın Türkiye-Libya deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasıyla çizilen sınırları aşarak Türkiye kıta sahanlığında yapılmak istendiğini görünce karşı Navtex yayınlayıp araştırma faaliyetine itiraz etmişti.

DONANMA TAKİBE ALDI

Yunanistan’ın olası provokasyon olasılığına karşı uyarıyla yetinilmedi. Türk donanması, girilmek istenen bölgeye TCG Oruç Reis fırkateynini gönderdi. Geminin araştırma çalışmaları ilk günden bu yana uzaktan izlendi. Provokasyon, geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı meydana geldi. Fransız “Nautical Geo” araştırma gemisi, Türkiye’nin karşı Navtex’le yaptığı uyarıya karşın Türk kıta sahanlığına yöneldi. Mavi Vatan sınırlarımıza yaklaştığında ise durduruldu. Telsizle geminin bilgileri alınıp hangi faaliyeti icra ettiği, nereden nereye gittiği soruldu. Sonrasında hem Dışişleri Bakanlığı hem TCG-Oruç Reis komutası tarafından; Türkiye’den izinsiz yapılan araştırma faaliyeti konusunda uyarıldı. Yapılan faaliyetin Türkiye ile koordine edilmesi gerektiği, koordine edilmeksizin Türk kıta sahanlığına giremeyeceği, girdiği takdirde müdahale edileceği uyarısı yapıldı. Gemi, kıta sahanlığımıza sokulmadı ve geri döndürüldü. Bugün tamamlanacak araştırma faaliyeti kapsamında TCG-Oruç Reis, olası yeni provokasyon girişimlerine karşı nöbetine devam etti.

FRANSIZ GEMİSİYLE PROVOKASYON

Yunanistan, Türkiye-Libya münhasır ekonomik bölge (MEB) sahasıyla tespit edilen Doğu Akdeniz’deki Türkiye kıta sahanlığının batı sınırlarına müdahale maksatlı provokasyonunu, AB desteğini arkasına almak için, “East Med boru hattının olası güzergahının tespiti ve haritalandırılması” incelemesi kılıfı altına sakladı. Araştırma sahasını tespit ederken, Türkiye kıta sahanlığından çok küçük bir sahayı bilinçli olarak araştırma sahasına dahil etti. Bu provokasyon için de Fransız araştırma gemisi tercih edildi.

Oruç Reis firkateyninden Mavi Vatan’a girmeye çalışan Yunanistan’a uyarı!

MAVİ VATAN GEÇİLMEZ

Perşembe akşamı meydana gelen olay, birkaç gün sonra Türkiye’yi töhmet altında bırakmayı amaçlayan yalanlarla basına servis edildi. Türkiye’ye karşı AB kamuoyu desteğini amaçlayan Yunan propagandası, Türk Kıta Sahanlığı’na girildiği gizlenmek suretiyle, “Yunanistan karasularının dışına çıkıldığında, yani 6 deniz milinin ötesine geçildiğinde Türk savaş gemilerinin harekete geçtiği” yalanıyla servis edildi. Bu gelişmeler üstüne Yunan provokasyonları karşısında suskunluğunu koruyan Ankara yanıt vermek mecburiyetinde kaldı. AB’nin şımarık çocuğu Yunanistan’ın provokatif girişimlerine karşı iyi komşuluk ilişkilerini önceleyen ve vakur tavrını sürdüren Türkiye, artan Yunan propagandası üstüne Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla iddialara yanıt verdi. Açıklamada Yunanistan’a uluslararası hukuk, deniz hukuku ve 18 Mart 2020’de BM’ye bildirilen Türkiye Kıta Sahanlığı haritasına atıf yapılmak suretiyle bu tür çalışmaların fakat Türkiye işbirliğiyle yapılabileceği konusunda uyarıldı. Doğu Akdeniz’de barışçıl çözüm ve diyalog arayışlarını birçok ileri adımla destekleyen Türkiye, Mavi Vatan sınırlarının provokasyonlarla delinemeyeceğini de göstermiş oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.